Dijital Pazarlama Başarısını Ölçmenin 9 Yolu

Dijital reklam etkinliğini ölçmek, herhangi bir işletme için zor olabilir. Herhangi bir pazarlama stratejisine başlamadan önce bir işletme, hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını değerlendirmek için kullanacağı dijital pazarlama ölçütlerini oluşturmalıdır.

Markanız için en uygun metrik, kampanyalarınıza, medyanıza ve hedeflerinize bağlı olacaktır. Mevcut başarınızı ölçmek için istediğiniz sayıda dijital pazarlama ölçüm aracını kullanabilirsiniz.

Bu makalede, sizin ve markanız için en iyi olanı bulmanıza yardımcı olacak bazı öneriler bulunmaktadır.

Kampanyalarınıza Göre Gelen Trafiği Ölçün

1. Markanızın çevrimiçi trafiğini ölçmek için trafiği kaynağa göre değerlendirerek başlayabilirsiniz. Bu, organik arama, doğrudan web sitesi ziyaretleri, yönlendirmeler veya sosyal medya trafiği tarafından oluşturulan ziyaretlere bakmak anlamına gelebilir. Her bir trafik biçimini değerlendirmek, hangi kampanyalarınızın ve dijital pazarlama çabalarınızın en etkili şekilde çalıştığını göstererek kaynaklarınızı gerektiği yerde yoğunlaştırmanıza olanak tanır.

2. SEO lehinize mi çalışıyor? Arama motorları aracılığıyla insanlara sunulan bilgi zenginliği, organik aramalar yoluyla yapılan trafiğin hala önemli olduğu anlamına gelir. Markanızın SEO’sunu ele alarak, insanların web sitenizi keşfetme olasılığını artırırsınız. İşletmeniz için işe yarıyorsa, yerel bölgenizdeki kullanıcıları hedefleyen ve size markanızın niş kitlesine hakim olma şansı veren yerel SEO çalışmasını düşünebilirsiniz.

3. Kitlenizin sosyal medyanızla nasıl etkileşimde bulunduğunu düşünün. Katılım, gönderileri paylaşmak, beğenmek, retweetlemek veya yorum yapmak gibi görünür ve bu etkileşim bir markayı yaratabilir veya bozabilir. Başarılı markalar, kitleleriyle etkileşime girer ve sosyal medya aracılığıyla müşteri ihtiyaçlarına yanıt verir. En popüler gönderilerinize bakarak ve benzer içerikler oluşturarak sosyal medya varlığınızı optimize edebilirsiniz.

Web Sitenizin Kullanıcı Deneyimini Değerlendirin

4. Ziyaretler veya oturumlar, pazarlama başarınızı ölçmek için basit bir yol sağlar ve hedef kitlenizin web sitenizde nasıl davrandığını öğrenmek, gelecekteki pazarlama kararlarınızı güçlendirecektir. En çok ziyaret edilen sayfalara odaklanabilir ve orada geçirilen ortalama süreyi öğrenebilir ve size neyin iyileştirilmesi gerektiğine dair ipuçları verebilirsiniz.

5. Hemen çıkma oranları, pazarlama ve açılış sayfanız arasında bir bağlantı olup olmadığını size söyleyecektir. Optimize edilmiş açılış sayfaları, normal sayfalardan %220 daha fazla potansiyel müşteri oluşturur. Bu nedenle insanlar bağlantıyı tıkladıktan hemen sonra web sitenizden ayrılırsa, açılış sayfanızla hemen ilgilenilmesi gerekir.

6. Çıkış oranları, bir ziyaretçinin bir sayfada ne kadar zaman geçirdiğine ve ayrılmadan önce nerede olduklarına odaklandığından, hemen çıkma oranlarından farklıdır. Web sitenizin tasarımını ve içeriğini yeniden düşünmek için bu ölçümü kullanın. İnsanların ilgisini kaybeden içeriği kaldırabilir ve ziyaretçilerin dikkatini çeken sayfaların düzeninden ve tasarımından esinlenebilirsiniz.

Nelerin Dönüşümlere Yol Açtığını İnceleyin

7. Dönüşümler, bariz dijital pazarlama KPI’larından (temel performans göstergeleri) biri gibi görünüyor. Ancak her marka için farklı bir anlam ifade ediyor. Pazarlamanızın önceden belirlenmiş hedeflerine bağlı olarak bir dönüşüm, yeni bir abone kazanmak, sosyal medyada yeni takipçiler kazanmak, olası satış yaratmak veya satış yapmak anlamına gelebilir. Şu anda markanız için en önemli olan dönüşümlere odaklanın.

8. Potansiyel müşteri yaratma, sizi bir müşteriye bir adım daha yaklaştırır. Bu nedenle şirketinizin yeterince potansiyel müşteri çekip çekmediğini değerlendirmek önemlidir. Analitikler aracılığıyla, iletişim formunuzu kaç kişinin eksiksiz doldurduğunu veya insanların sayfadan yarıda çıkıp çıkmadığını öğrenebilirsiniz.

9. Satışlar, yatırım getirinize (ROI) bağlanır ve pazarlama çabalarınızdan hangisinin size en çok başarıyı getirdiğini ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Zamanınızı, paranızı ve enerjinizi günün sonunda markanıza en iyi şekilde hizmet edecek dijital pazarlama çözümlerine harcamak daha iyidir.

5 8 Puan
Değerlendirme
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Can Yılmaz

Degerli içerik elinize sağlık hocam