PBN Nedir?

Bağlantı kurma, SEO başarısı için çok önemlidir. Bununla birlikte, uygun bağlantı kurma stratejileri zaman ve çaba gerektirir. Ayrıca, hemen size para kazandırmayabilir veya önemli bir yatırım getirisi sağlamayabilirler.

Sabırsız web sitesi sahipleri, sitelerini arama motoru sonuçlarının en üstüne koymak için her zaman kısayollar ve siyah şapka stratejileri ararlar. Böyle bir yöntem, Paravan Blog Ağı (PBN) geri bağlantılarını kullanmaktır.

PBN Geri Bağlantıları Nelerdir?

Yeni başlayanlar için PBN geri bağlantıları, sitenize backlink vermek için oluşturduğunuz web sitelerdir. Arama motoru sıralamalarını yükseltmek için odak site hedeflenerek oluşturulur.

İnsanlar Neden PBN Kurar?

Siyah şapka SEO stratejisi olmasına rağmen, benzersiz bir çekiciliği var. İnsanların başarmayı umduğu bu bağlantı kurma stratejisini kullanmanın bazı faydaları vardır. PBN’leri çekici kılan nedenlerden bazılarına bakalım.

Tam Kontrole Sahipsiniz

Çoğu bağlantı kurma stratejisi, geri bağlantıların nasıl görüneceğine karar verme özgürlüğüne izin vermez. Ancak PBN’ler, bağlantıların nasıl ve nerede oluşturulacağına ilişkin kontrol ve takdir yetkisini teslim eder.

Odak sitelere geri bağlantılar için hangi çapa metinlerini kullanacağınızı belirlersiniz. Ayrıca, siteler arasında karşılıklı bağlantı kurma, trafiği artırma ve odak sitenize olan geri bağlantıları artırma gücüne de sahipsiniz.

Bir PBN oluşturmak göz korkutucu bir girişim gibi görünüyorsa, diğer sahiplerden PBN bağlantıları satın alabilirsiniz.

Hızlı Bağlantı Kurma

Yetkili sitelere ulaşmak ve meşru bağlantılar oluşturmak zaman alır ve önemli kaynaklar gerektirir. PBN ile bağlantı kurma, organik beyaz şapka numaralarına daha hızlı bir alternatif sunuyor.

Yetkin bir PBN oluşturma, saygın sitelere ulaşma ve tüm iletişim sorununu ortadan kaldırır. İnsanların PBN geri bağlantılarını tercih etmesi şaşırtıcı değildir. PBN’ler, bağlantı kurma stratejilerinizden sıfır yatırım getirisi elde etme riskini ortadan kaldırır. Bağlantı kurma sürecini hızlandırarak geri bağlantıları garanti ederler.

Sıralamalarda Hızlı Sonuçlar

PBN siteleri mevcut yetkiden yararlanarak, anahtar kelimelerinizle SERP’lerde daha iyi sıralamalar almanızı kolaylaştırabilir.

PBN siteleri yetkili bir site ağı gibi göründüğünden, arama motoru devlerini web sitenizi üst sıralara taşımaları için etkileyebilirler.

PBN Geri Nağlantıları Nasıl Oluşturulur?

PBN geri bağlantıları oluşturmak için mevcut yetkiye sahip etki alanlarına erişmeniz gerekir. İtibar kazanmamış yeni bir alan adı ile PBN bağlantıları oluşturmak, arama motoru sıralamalarında ölçeği değiştirmeyecektir. Ayrıca bu, bir PBN alanına sahip olma amacını aşar.

Bu nedenle, temiz bir bağlantı profiline sahip yüksek otorite alan adları satın almak gereklidir. Spam içerikli ve toksik geri bağlantılara sahip alanlar, PBN bağlantı kurma çabalarınıza zarar verir. Bağlantı profilini doğruladıktan ve bir alan satın aldıktan sonra, sitede içerik yayınlayacaksınız. İçerik, bağlantı gücünü aktarmak ve arama motoru sıralamasını artırmak için odak sitenize bağlantılar içermelidir.

Tüm Web Sitesi Ağları PBN Değildir!

Birbirine bağlanan sitelerin tümü PBN değildir. Siteler arasında kendi başınıza bağlantı kurmak gayet iyi. Sorun, bağlantılar anlamlı olduğunda ve çok fazla veya spam içermediğinde ortaya çıkar. Bir web sitesi ağı, yalnızca bir sahibi onları diğer sitelere bağlantı vermek amacıyla oluşturduğunda PBN olarak nitelendirilir.

PBN Bağlantıları Oluşturmalı Mısınız?

İdeal olarak, PBN bağlantılarının oluşturulması tavsiye edilmez. PBN bağlantıları oluşturmak, sizi içinden çıkması zor olabilecek bir karmaşaya sokan sıralama düşüşleri ve Google cezaları riskine sokabilir.

Ancak diğer taraftan bağlantı kurma, bazı dikkate değer bağlantı kurma avantajları sunar. Yüksek riskli, yüksek ödüllü bir stratejidir. PBN bağlantıları oluşturup oluşturmama seçimi siyah beyaz değildir. Buna bakmanın en iyi yolu, PBN bağlantılarının artılarını ve eksilerini dengelemektir.

Artıları:

 • PBN’ler, organik bağlantı oluşturmaya kıyasla geri bağlantı oluşturmanın kolay ve hızlı bir yoludur.
 • Geri bağlantıların hedefleyeceği tam sayfalar üzerinde kontrole sahipsiniz.
 • Minimum çaba ile birçok geri bağlantı oluşturabilirsiniz.
 • PBN alan adına sahipseniz ücretsizdir.
 • Eski, saygın bir web sitesinin itibarından yararlandığınız için anında yetki alırsınız.

Eksileri:

 • Google cezaları alma riskiniz vardır.
 • Satın aldığınız PBN bağlantıları değersiz hale gelebilir.
 • Google sizi fark ettiğinde tüm çabalarınız ve sıralamadaki başarılarınız boşa gider.
 • Süresi dolmuş yüksek yetkili alan adları satın almak pahalı olabilir.
 • PBN linkleri ile oluşturulmuş bir siteyi satmak zor olacaktır.
 • Her zaman geçerli bir strateji değildir.
5 3 Puan
Değerlendirme
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Cihat

Elinize sağlık