Site Haritası (Sitemap) Nedir? WordPress İçin Nasıl Kurulur?

Site Haritası (sitemap), aslında web sitenizde bulunan ve kullanıcıların yanı sıra arama motorları tarafından görülebilen ve erişilebilen tüm web sayfalarının listesini içeren bir dosyadır.

Bu dosya, web sitesini indekslemek için arama motorlarına yardımcı olur. Bu nedenle, web siteniz için bir HTML veya XML site haritası oluşturmak çok önemlidir. Örnek olarak aşağıya kendi site haritamı ekledim. (Yoast tarafından oluşturuldu)

Site Haritası Yoast SEO

Web sitenizin site haritasını görmek istiyorsanız, tarayıcı arama çubuğuna şu sorguyu girebilirsiniz: www.siteadi.com/sitemap.xml

SEO sıralamanız için bir sitemap gereklidir. Site haritanızda web sitenizin her sayfasına sahip olduğunuzda, arama motoru site haritanızı tarar ve listelenen her bağlantıyı takip eder.

Yani web sitenizin her sayfası arama motoru tarafından indekslenir. Arama motoru sayfalarınızı dizine eklediğinde ve veri tabanına eklediğinde, sayfalarınızın arama sonuçlarının üstüne yerleşmesi daha olasıdır.

Ayrıca iki farklı türde site haritası bulunur.

XML Site Haritaları

Bu site haritaları, Google’ın web sitenizi keşfetmesine ve gezinmesine yardımcı olur. Arama motorlarına bir web sitesi URL’si verirler ve tüm web sitesi sayfalarının tam haritasını sunarlar.

Bu, arama motorlarının web sitesini taramasına ve sayfalara öncelik vermesine yardımcı olur. Bunlar, normalde site haritasının taranmasının uzun sürdüğü büyük web siteleri için kullanılır.

Her sitenin belirli bir tarama bütçesi vardır. Hiçbir arama motoru ilk seferde URL’nin tamamını taramaz. Bu nedenle XML site haritası yoluyla önemli sayfalarınızın taranmasını önceliklendirebilirsiniz.

HTML Site Haritaları

Bu site haritaları, tüm site haritasını taramak için arama motoruna gönderir. Web sitesinin alt kısmında bulabileceğiniz, web sitesindeki sayfaların tıklanabilir bir listesidir.

Bunlar küçük web siteleri için daha uygundur. Özetle bir site haritasına sahip olduğunuzda, arama motoru web sitenizdeki içeriği kolayca bulabilir ve tanımlayabilir. Bunu veri tabanına ekleyerek sitenizin üst sıralarda yer almasını ve site içi arama yapan kullanıcıların işlerini kolaylaştırmış olursunuz.

Site Haritasının Önemi

Web tarayıcılarının, web sitenizi dizine eklerken web sayfalarınızın düzenini ve web sitenizi nasıl gördüklerini bilmeniz önemlidir. Yukarıda belirttiğim gibi bir site haritasına sahip olmak, arama motorlarının tüm web sayfalarında kolayca gezinmesine yardımcı olur.

Bunun dışında sitemap, arama motorlarının web sitesini tekrar indeksleyebilmesi için web sitesinde yapılan yeni değişikliklerle arama motorlarını güncel tutar.

Site haritası, web sayfalarınız hakkında son güncelleme tarihi, güncelleme sıklığı, sayfanın diğer web sayfalarına göre önceliği vb. gibi ek bilgiler de sağlar.

WordPress İçin Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Web siteniz bir WordPress ise muhtemelen bir SEO eklentisi kullanıyorsunuzdur. Her SEO eklentisi otomatik olarak bir site haritası oluşturmaktadır. Burada önemli olan sadece bunu aktif hale getirmektir.

Örneğin ben, Yoast SEO kullanıyorum ve buradan örnek vermek istiyorum.

  1. adım: Sol sütundan eklentinin içerisindeki, “genel” seçeneğine tıklayın
  2. adım: Açılan menüde, XML site haritalarını etkin hale getirin
  3. adım: Site haritanızı, siteadi.com/sitemap.xml yazarak kontrol edin (Buradan da site haritanızı kontrol edebilirsiniz)
Yoast SEO Site Haritası

Bu işlemin ardından Google’a, site haritamızı ileteceğiz.

Google’a Bilgi Verin!

Web sayfanız için bir sitemap oluşturduğunuzda bunu Google’a bildirmeniz gerekir. Bunun için Google Search Console’a giriş yapın ve sol sütunda bulunan site haritaları kısmından site haritanızı ekleyin.

Site Haritası Search Console

Burada bir sorunla karşılaşırsanız “site haritası getirilemedi” gibi uyarılar alabilirsiniz. Site haritası konusunda bir sorun yaşıyorsanız yorumlar kısmından bana sorabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından Google tarafından web siteniz adına, daha okunabilir ve daha keşfedilebilir bir adım atmış olacaksınız.

5 9 Puan
Değerlendirme
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Tuna Eroğlu

Emeğinize sağlık hocam