SEO

Backlink Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Backlink, bir web sitesinden başka bir web sitesine işaret eden bir bağlantıdır. Bir SEO stratejisi olarak backlink son yıllarda çok değişmiş olsa da, web site bağlantı profili hâlâ önemli bir sıralama faktörüdür. İşte bu yüzden geri bağlantılarınıza (backlink) bir göz atmalısınız. Bu makalede, bunun tam olarak ne anlama geldiğini ve bağlantılarınızda hangi kalite özelliklerinin rol oynadığını öğreneceksiniz.

Yukarıda web sitemin Ahrefs Backlink profilini görüyorsunuz.

Backlink Nedir?

Geri Bağlantı olarak da bilinen backlink, başka bir URL’den sitenize gelen bir bağlantıdır. Bu, başka bir web sitesinde sitenize harici bir bağlantı kurulduğu anlamına gelir.

Günümüzde, geri bağlantıların artık alakalı olmadığını tekrar tekrar duyuyoruz. Ancak, bu tamamen yanlış. Arama motorlarında sıralama söz konusu olduğunda backlink hâlâ önemlidir.

Google her bir web sitesinin geri bağlantı profilini, onu sıralamak için bir gösterge olarak kullanır.

Basitleştirmek gerekirse, backlink konusuyla ilgili olarak şunları söyleyebilirim:

Web sitenizde ne kadar kaliteli backlinkler olursa, arama motorları tarafından o kadar iyi sınıflandırılırsınız ve arama sonuçlarındaki konumunuz o kadar iyi olur.

Her Backlink Aynı Değerde Değildir!

Her backlink eşit değildir. İyi ve kötü bir geri bağlantı arasında ayrım yapan çok sayıda faktör vardır. Geri bağlantıların gerçekte nasıl değerlendirildiğine ilişkin ayrıntılar, kısmen Google’da bir sır olarak kalır.

Temel olarak, iki farklı bağlantı türü vardır. Dahili olanlar ve harici olanlar.

Dahili Bağlantı, aynı veya kendi etki alanının bir alt sayfasından bu etki alanının başka bir alt sayfasına atıfta bulunan bir referanstır.

Harici Bağlantı, başka bir etki alanının alt sayfasından kendi etki alanınızın bir web sitesine veya alt sayfasına bağlanan bir geri bağlantıdır.

Bağlantı Oluşturmak

Her bağlantı HTML dilinde ayarlanır ve şöyle görünür:

<a href=”https://alparslanduygu.com/backlink-nedir/” target=”_blank”>Backlink Nedir?</a>

a href: Bu özellik, bunun bir bağlantı olduğunu belirtmek için HTML’de kullanılır.

“…” Tırnak içindeki URL, bağlantı verilen web sayfasıdır.

Target: Bu özellik, bağlantının yeni bir sekmede açılması gerektiğini belirtmek için kullanılabilir. Ancak bu özellik gerekli değildir.

Kaliteli Backlink Özellikleri

Her Backlink eşit değildir.

İyi bir backlink’in tanınabileceği çok sayıda faktör vardır. Neyin iyi bir backlink oluşturduğunu görebilmeniz için, en önemli faktörleri açıklamak istiyorum.

Alaka

İyi bir backlink her zaman alakalı olmalıdır. Bu, konuyla ilgili web sitelerinden gelmesi gerektiği anlamına gelir. Google’ın bakış açısıyla, “ilgili” olan geri bağlantılar tercih edilir.

Örneğin, futbolla ilgili bir web siteniz var. Artık iki geri bağlantınız var. Bir backlink spor web sitesinden, ikinci backlink ise bir petshop web sitesinden.

Alakalı olan geri bağlantı, bizim örneğimize göre spor temalı siteden gelen bağlantıdır. Elbette en alakalı olanı budur ve Google tarafından da derecelendirilir.

Yetki

“Alan Adı Otoritesi” kısaca “DA” olarak da bilinen Otorite, Google için geri bağlantıyı değerlendirirken önemli bir faktördür.

“Domain Authority” tarafından belirlenen değer (0-100) ne kadar yüksek olursa, backlink o kadar güçlü olur.

Bir sitenin otoritesini değerlendirmek için değerlendirmede başka faktörlerde vardır. Bunlar:

 • Alan adının eski olması
 • Gelen ve giden bağlantıların sayısı
 • Bu sitenin kendisine verilen geri bağlantıların kalitesi

Doğallık

 • Bağlantı kurarken yapılan çok yaygın bir hata, doğal olmayan çapa metinlerinin çok sık kurulmasıdır.
 • Aynı anahtar kelimeler, sürekli olarak harici sayfalara yerleştirilirse, Google’ın bunu spam olarak sınıflandırma riski vardır.
 • Sitenizin algoritmik bir ceza almasını istemiyorsanız özellikle backlink konusunda çok hassas davranmalı ve yapaylıktan uzak durmalısınız.

Trafik

Bir web sitesi, bir geri bağlantıdan ne kadar trafik alırsa, web sitenize o kadar fazla değer katar.

Bu, arama motorlarının sitenize olan bu bağlantıyı, size çok az trafik bağlantısı olan bir web sitesine göre daha yüksek kalitede sıralayacağı anlamına gelir.

Atama

Backlink’in doğru yerleşimini hafife almayın. Bir web sitesine yerleştirilen geri bağlantı ne kadar belirgin olursa ve web sitenize atıfta bulunursa, kalitesi o kadar yüksek olur.

Ayrıca, bağlantı bir makale içinde nispeten üst bir yere yerleştirilirse, çok daha fazla öne çıkar.

İçerik Uzunluğu

Backlink yerleşiminin yanı sıra linkin yerleştirildiği içeriğin uzunluğunun da etkisi vardır.

Google tarafından zaten “ilgili” olarak sınıflandırılan içerik ne kadar uzun olursa, bu içerikteki bağlantının alaka düzeyi o kadar yüksek olur.

Tabii ki, bu içeriğin uygun şekilde iyi yazılmış ve arama motorlarıyla alakalı olması gereklidir.

Sürekli Takip Edilmelidir!

Bir web sitesine kısa bir süre içinde çok sayıda doğal olmayan geri bağlantı birikirse, en kötü durumda “Google cezası” olarak adlandırılan bir durum ortaya çıkabilir.

Bu, web sitesinin sıralamadan tamamen hariç tutulduğu anlamına gelir. Bu nedenle, son zamanlarda hangi backlinklerin eklendiğini düzenli olarak kontrol etmeli ve “zararlı” backlinkleri reddetmelisiniz.

Arama motoru optimizasyonu açısından her zaman sitenize yönlendiren backlinklerin doğal ve konuyla alakalı olduğundan emin olmalısınız. Sürekli backlinklerinizi takip etmelisiniz.

Çapa Metin

Yukarıda, “bağlantı metni” olarak da adlandırılan çapa metinden bahsetmiştim. Bu, arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda son derece önemli bir bileşendir.

Bir yandan ziyaretçilerin bir web sitesinde gördüğü metindir, diğer yandan bu bağlantı metni arama motorları tarafından da okunur.

Bu nedenle, bağlantı metni her zaman açık ve site içeriği ile bağlantılı olmalıdır.

Backlink Türleri

Artık bir bağlantı sağlanabilecek toplam dört bağlantı özelliği vardır:

 1. Do follow
 2. No follow
 3. Sponsorlu
 4. Ugc

Bunlarla, bağlantılı web sitesiyle olan ilişki hakkında Google’a bilgi verebilirsiniz.

Dofollow Bağlantılar

Bir Dofollow bağlantısı kurmak için genellikle başka bir şey yapmanıza gerek yoktur. Yani backlink “nofollow” olarak işaretlenmemişse, otomatik olarak “do follow” bağlantısıdır.

Bir dofollow bağlantısı ile Google botu, bağlantıyı izlemek, yani onu takip etmek için sinyal alır. Bu bağlantı, bağlantılı web sitesinin sıralaması üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Bu genellikle “bağlantı suyunun” geçirilmesi olarak adlandırılır.

Nofollow Bağlantılar

Öte yandan, bir nofollow bağlantısı ile Google botu, bağlantıyı takip etmeme, yani izlememe sinyali alır.

Bu, Google’ın değerlendirmesine dahil edilmediğinden, bu geri bağlantının hiçbir etkisi olmadığı anlamına gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu bağlantı özelliği ile, örneğin satın alınan reklamlar, bağlantılar, öneriler veya benzerleri gibi bir değerlendirme nedeniyle kurulan bağlantılar işaretlenmelidir.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik (Ugc)

Bu bağlantı özelliği, web sitesi yöneticisinin kendisi tarafından değil, bağlantılı sitenin kullanıcıları tarafından oluşturulan içerik bağlandığında uygulanmalıdır.

Bu, örneğin bir blog veya forum gönderilerindeki yorumlar için geçerlidir.

Bir SEO Danışmanı neler yapar? Tıklayın: https://alparslanduygu.com/seo-danismani

Daha Fazla Backlink Almak İçin İpuçları

Backlink edinmek için çeşitli yollar vardır. En popüler olanları derledim.

Konuk Makale

Backlink oluşturmanın klasiği, diğer ilgili sitelerde misafir yazı paylaşmaktır.

Başka bir deyişle, uygun web sitelerini arar ve konuya uygun yüksek kaliteli bir makale yazıp yayınlamasını istersiniz.

Ön koşul, bu makaleyi web sitenize geri bağlayabilmenizdir.

Web Sitelerinden Bahsetmek

Çok basit ve etkili bir yöntem, yayınlarda, web sitenizde veya sosyal medya kanallarınızda ilgili web sitelerinden düzenli olarak bahsetmektir.

Bu şekilde dikkat çekersiniz ve bahsi geçen web sitesinin sizden de bahsetmesini veya size link vermesini bekleyebilirsiniz.

Bozuk Bağlantıları Bulun

Sizinle alakalı web sitelerinde kırık linkleri arayabilirsiniz, çünkü o zaman sitenin yöneticisine yazma ve kırık linkin değiş tokuş edilmesi ve bunun yerine link verilmesiyle ilgilenip ilgilenmediğini sorma fırsatınız olur.

Burada ilgili URL’yi girebilir ve bozuk bağlantıları kontrol edebilirsiniz. Temaya uygun bir bağlantı bulursanız ve gerçekten bozuksa, web sitesi yöneticisiyle iletişime geçmeli ve web sitenizi onlara bağlantı vermeleri için önermelisiniz.

Site:tr.wikipedia.org”kelime”[kırık bağlantı] yazıp ölü bağlantılara link verilebilir.

Yüksek Kaliteli İçerik

Yüksek kaliteli içerik her zaman ilgi görür ve backlink kazanır. Elbette bunun için sayısız seçeneğiniz var. Harika bir makale, infografikler, videolar ve çok daha fazlası.

Elbette sosyal medyayı da verimli bir şekilde kullanmalısınız.

Videoları YouTube’a koyun, gönderileri Twitter, Facebook veya Instagram’da paylaşın. Tabii ki, her zaman web sitenize bir bağlantı verin.

En İyi 10 Backlink Kaynağı!

 • slideshare.net
 • linkedin.com
 • wordpress.com
 • pinterest.com
 • youtube.com
 • vimeo.com
 • facebook.com
 • blogger.com
 • flickr.com
 • twitter.com

Geri bağlantılar bugün tüm web sitesi yöneticileri için önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Google, yüksek kaliteli içeriği giderek daha fazla tercih etse de backlinkler, bir web sitesinin Google’a değerini bildirmede hala önemli bir faktördür. Backlink, SEO öğrenirken ilk dikkat edilen konular arasındadır ve iyi araştırılması gerekir.

Bunun etkili bir şekilde çalışması için, geri bağlantılarınıza her zaman göz atmanızı tavsiye ederim.

Backlink hakkında şu yazıma da göz atın: https://alparslanduygu.com/backlinklerin-fayda-saglamasi-ne-kadar-surer

Sıkça Sorulan Sorular

Backlink Nedir?

Backlink, Geri Bağlantı anlamına gelen bir terimdir. Bir siteden diğer siteye verilen bağlantılardır.

Backlink Nasıl Alınır?

Bunun birçok yöntemi olmakla birlikte benim önerim kaliteli içerik üretmenizdir. Çünkü kaliteli içerik her zaman değer görür ve bağlantı elde eder.

Backlink Aldıktan Sonra Anahtar Kelimede Düşüş Yaşadım. Nasıl Düzeltebilirim?

Algoritmik bir ceza almış olabilirsiniz. Toksik backlink tespiti yapıp temizlemelisiniz.

Link Building Nedir?

Backlink inşasıdır. Doğru backlink stratejisi üreten uzmanlara verilen unvandır.

Ayda Kaç Backlink Edinilmeli?

Bunun kesin bir cevabı yok ancak spam yapmayın. Daha çok kaliteli içerik üretmeye odaklanın.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Hocam backlink alırken herhangi bir siteden mi almalıyız yoksa alakalı bir siteden mi alınmalı backlink??

 2. Geri bağlantılar etkili ama sağlam kaynaktan almak şart elinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu