SEO

SEO Nedir? Anlamı, Örnekleri ve En İyi Uygulamaları

SEO yani arama motoru optimizasyonu, son yılların gözde mesleklerindendir. En yalın haliyle SEO, web sitenizi arama motorları için optimize etme sürecidir.

SEO Nedir?

SEO, web sitenizi ve içeriğini görünürlük için optimize etme sürecidir. SEO kısaltmasının dilimizdeki tercümesi Arama Motoru Optimizasyonu’dur.

SEO dostu bir site, ücretli reklamlar kullanılmadan alakalı arama sorguları (anahtar kelimeler de denir) için bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) üst sıralarda yer alır.

Başka bir deyişle sitenizi SEO için optimize ettiğinizde, internette arama yapanların içeriğinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi bulmasını kolaylaştırırsınız.

SEO Neden Önemlidir?

SEO nedir sorusunu yanıtladığımıza göre şimdi SEO’nun önemine geçelim. Basitçe söylemek gerekirse doğru anahtar kelimeler için birinci sayfada yer almak işletmenize, ürününüzü arayan düzenli bir potansiyel müşteri akışı sağlayacaktır.

Günde 3.5 milyar Google araması yapılıyor. Yani siteniz Google’da indekslenmediği her gün binlerce olmasa da yüzlerce potansiyel müşteriyi kaçırıyorsunuz.

Bu, tüm bu potansiyel ziyaretçilerin içeriğinizle etkileşim kurması, ürün veya hizmetinizi satın alması ve diğer herkes için ne kadar iyi olduğunuzu övmesi için kaçırılmış bir fırsat olabilir!

SEO için düzenli olarak zaman harcamak, web sitenizin SERP’de (Arama Motoru Sonuç Sayfası) sıralamasını ve potansiyel müşterileriniz tarafından çevrimiçi olarak bulunmasını önemli ölçüde artıracaktır.

Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Sağlar

Google’ın tarayıcı botları, sitenizdeki kullanıcı deneyimini diğer tüm sitelerle karşılaştırmak için tasarlandığından dolayı iyi bir kullanıcı deneyimi için çalışırsınız.

İyi SEO’ya sahip bir site oluşturun ve iyi bir UX’e sahip bir siteye doğru emin adımlar atın. SEO için çabalarken aslında kullanıcıları da memnun etmeye başlayacaksınız.

Yeni Müşteriler Bulmanızı Sağlar

Bir arama motorunun tek amacı, kullanıcılarına arama amacı ile ilgili en alakalı ve faydalı bilgileri sağlamaktır.

Bu nedenle, web sitenizin organik arama listelerinde birinci sayfada üst sıralarda yer almasını sağlamak herkesin çıkarınadır.

Reklamlardan Daha Etili Performans Sağlar

Elbette, anahtar kelimeleriniz ve konularınız için web sitenizin SERP’in en üstünde listelenmesi için ödeme yapabilirsiniz. Ancak ne yaptığınızı bilmiyorsanız, ücretli arama kampanyaları yürütmek son derece pahalı ve başarısız olabilir.

Sadece bu değil, SERP’de birinci sayfada olmak için ödeme yapmak bağımlılık yapar ve etkili bir SEO stratejisi uygulamıyorsanız, işletmeniz yakında büyük Adwords harcamalarına bağımlı hale gelebilir.

SEO, sunmuş olduğu ücretsiz varlığı ve gücü ile kullanıcıların odağını size çevirmeyi sağlayacaktır.

2023 Etkili SEO Teknikleri

Google, algoritmasını yılda 500 – 600 defadan fazla günceller. Tüm değişiklikleri izlemek mümkün değildir. Ancak 2023’ün en büyük trendlerinden bazılarını ve arama motoru optimizasyonu stratejilerini anlamaya devam ederseniz, rekabette bir adım önde olursunuz.

Arama yapanların %75’inin asla arama sonuçlarının ilk sayfasından başka bir yere gitmediğini biliyoruz. Bu nedenle, bu algoritma güncellemelerinin nasıl yenileceğini bulmak ve her zaman SERP’in ilk sayfasında kalmak çok önemlidir.

Sizi sürekli Google güncellemelerinden korumak için, 2023’de bilmeniz gereken en önemli SEO tekniklerinin listesini bir araya getirdim.

Snippet’lere Odaklanın

Öne çıkan snippet’ler, 2023’de çalışmalarınızın bir parçası haline gelmelidir. Ayrıca, aramanın kutsal kâsesi olarak kabul edilen özellikli snippet’ler sıfır konumunda veya arama motoru sonuç sayfasının en üstünde dikdörtgen şeklinde görünür.

Elbette, öne çıkan bir snippet’te gösterilen içeriği seçemezsiniz. Ancak içeriğinizi, öne çıkan bir snippet’te görünmenin daha olası olması için optimize edebilirsiniz.

İşte birkaç tavsiye:

 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın
 • Soruları kullanın
 • Akıllıca biçimlendirin

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Destekleyin

Google’daki her algoritma güncellemesi ile arama motoru daha gelişmiş hale gelecektir. Artık Google, benzersiz bir anahtar kelimenin alakalı alt konularını tanıyabileceğini duyurdu.

Bu SEO’da, daha kısa kuyruklu anahtar kelimeler için daha fazla rekabet olacağı anlamı taşıyor. Ancak, üç kelimenin üzerinde uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanırsanız, alakalı kelime öbekleri için web sitesi sıralamasına bir göz attığınızda, alan adınızı en iyi sonuçlarda görme şansınız daha yüksek olur.

Yeni İçerik Oluşturun

Bu muhtemelen biraz aşikar görünebilir. Ancak çoğu zaman pazarlamacılar sayfa içi SEO’larının ayrıntılarına çok fazla kapılırlar ve arama yapanlar için yeni yüksek kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmayı unuturlar.

Her gün 4,4 milyondan fazla blog gönderisinin yayınlandığını unutmayın. Yani normal olarak yeni içerik üretmiyorsanız, geride kalmak oldukça normaldir.

Yeni içerik oluşturduğunuzda, ilk seferde günümüzün arama motoru optimizasyonu uygulamaları için optimize etme şansınız da olur.

Görsel alt metnine, web sayfası başlıklarına, içerik başlıklarına, alt başlıklara ve hedeflediğiniz yeni anahtar kelimelere odaklanın.

Yeni içerik, kullanıcılar tarafından eski içerikten daha değerli olarak görülüyor. İnsanlar bir sorunun cevabını ararken, genellikle alaka düzeyi için çıkıyor gibi görünürler.

Gönderilerinizin tümü eski tarihlere ve güncel olmayan bilgilere sahipse, sonraki arama sonuçlarını hızla yok sayarlar.

Eski İçeriği Güncelleyin

Ayrıca yeni içerik geliştirmekle meşgul olsanız da eski içeriğinizi güncellemeyi unutmamalısınız. Bu, 2023’ün çok önemli bir arama motoru optimizasyonu yaklaşımıdır.

Yalnızca yeni içerik yayınlıyorsanız, eski içeriğiniz tempodan düşecek ve alakasız hale gelecektir.

Geri dönüp eski içeriği yenilemek için en iyi yaklaşımlardan biri, bir bağlantı denetimi yapmaktır. Bozuk veya güncel olmayan harici bağlantıları bulun ve geri yükleyin.

Bu, yalnızca kullanıcı deneyiminizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda çok fazla bozuk bağlantıya sahip olduğunuz için Google’ı kullanarak cezalandırılmanızı da önler.

Geri dönün ve dahili bağlantılarınızı da değiştirin. Yeni içerik oluştururken, ilgili eski içeriğe dönmeyi ve bu yeni gönderilere köprüler eklemeyi unutmayın.

Bu, Google’a bu sayfalar arasında bir ilişki olduğunu söyler ve Google’ın yeni sayfalarınızı daha hızlı dizine eklemesine yardımcı olurken, yayınlarınızın alakalı arama sorguları için daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.

Geri Bağlantılarınızı Oluşturun

Backlink, SEO’nun kalbidir. Geri bağlantılar, marka otoritesi oluşturmanın çok önemli bir yoludur ve zaten 2023’de uzmanlık, yetki ve güvenilirliğin her zamankinden daha önemli olduğu bellidir.

Saygın bir otoriteye sahip bir site, sitenize geri bağlantı kurduğundu bu, EAT öğenizin güçlendirilmesine yardımcı olur ve bu nedenle Google, web sitenizi arayanlar için geçerli bir yanıt olarak görür.

Her bir Google algoritma güncellemesini tek tek takip etmek mümkün değildir. Trende uygun teknikleri takip etmek faydalıdır. Ancak bir dijital pazarlamacı için bile yine de zordur.

Bu yüzden her zaman düşünülmesi gereken en büyük arama motoru optimizasyonu yöntemi, insanlar için optimizasyon yapmaktır.

Hangi SEO Metriklerini İzlemeliyim?

SEO metrikleri performansı ölçmek, sağlıklı ve optimize edilmiş bir web sitesi için izlemeniz gereken veri noktaları veya göstergelerdir.

Etkileşimi izlemek veya SERP otoritesini yansıtmak için olsun, SEO ölçümlerinizi izlemek, geleceğe yönelik stratejiler planlamanıza yardımcı olacaktır.

Sayısız SEO metriği olsa da, en çok yararlanabileceğiniz metrikler şunları içerir:

 • Hemen çıkma oranı
 • Organik trafik için çıkış sayfaları
 • Günlük taranan sayfa sayısı
 • Konum
 • Yerel görünürlük

SEO’nun Satışlar Üzerindeki Etkisi

SEO nedir sorusuna yine bir yanıt vererek devam edelim. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) görünürlüğünü iyileştirme sürecidir.

SERP’lerdeki sıralamanızı yükselterek, arama sonuçlarında bağlantınıza tıklayan kişi sayısını artırabilir, trafiği artırabilir ve satışları artırabilirsiniz.

Trafiği artırarak, web sitenize daha fazla ziyaretçiyi teşvik edebilir, satışa dönüşüm olasılığını artırabilirsiniz.

SEO, Satışları Nasıl Artırır?

İnsanlar bağlantınıza tıkladıklarında sizinle iş yapmak isterler ve siz de onlarla iş yapmak istersiniz. Mükemmel bir SEO kampanyasının sonuçları, daha fazla satış elde etmenize yardımcı olacaktır!

Sadece iyi bir içeriğe sahip olmak yeterli değildir. Bağlantınızı yaymak için iyi bir SEO’ya ihtiyacınız var ve akıllıca kullanılması gerekiyor.

Sonuçları yönlendirmeye yardımcı olmak için bağlantınızı etkili bir şekilde kullanmanız gerekir. Bunu göz önünde bulundurarak SEO için seçeceğiniz strateji hedefinize katkı sağlayacaktır.

Sıralamanızı iyileştirmeyi seçtiğinizde, size uygun bir strateji seçmeniz gerekir. Web sitenize iş çekmeli, satışlarınızı iyileştirmeli, olası satışları artırmalı ve siparişlerde artışa yol açmalıdır.

Çalıştığınız SEO uzmanı deneyimli, güvenilir ve iletişim kurması kolay olmalıdır. İhtiyaçlarınızı onlarla görüşmekten çekinmeyin. Profesyonel bir SEO Danışmanı seçtiğinizde görünürlüğünüzü artırmak daha kolaydır.

Sonuç almak istediğinizde bir kişinin profesyonel ve bilgili olması gerekir. Çünkü SEO bilgi, beceri, deneyim ve uzmanlık gerektirir.

Siyah Şapka SEO Nedir?

Siyah şapka SEO’nun ne olduğunu kısaca açıklamak gerekirse, bir sitenin sıralamasını yükseltmeyi amaçlayan ancak aslında arama motoru yönergelerini ihlal eden uygulamaları içerdiğini söylemek yeterlidir.

Çeşitli eylemler siyah şapka SEO kategorisine girer. Bir SEO stratejisinin meşruluğundan şüphe ediyorsanız, her zaman kendinize bunun kullanıcıya nasıl değer kattığını sorun.

Bu, sıralamanızı iyileştirmek için taktikleri gözden geçirmenin en güvenli ve en etik yoludur.

Siyah şapka SEO’nun ne olduğunu ve bu tür uygulamaların ne olduğunu bilmemek, işinize çok fazla zarar verebilir.

Etik olmayan teknikleri tespit etmeye yönelik algoritmalar daha karmaşık hale geliyor ve bunları uygulamanın cezaları çok ağırdır.

Kaçınılması Gereken Siyah Şapka SEO Teknikleri

Arama motorları, kullanıcılara sorgularına doğru cevaplar vermeyi amaçlar. Bu nedenle, algoritmalarını ihlal etme girişimlerine karşı çok dikkatlidirler.

Bu taktikler ilk başta fark edilmese de, sonunda bir noktada tespit edilecektir. Bu çalışmaları uygulamaktan kaçınmak için siyah şapka SEO’yu iyi kavramak gerekir.

Anahtar Kelime Tekrarı

Anahtar kelimeler SEO’nun temel bir unsurudur. Ancak bunları kötüye kullanmanın ciddi sonuçları olabilir. Google, sıralamaları manipüle etmeyi amaçlayan anahtar kelime kötüye kullanımını tespit edebilir.

Sonuç olarak, kullanımı cezalandırır. Alakasız anahtar kelimeler veya bunların değer sağlamayan veya bağlam içermeyen varyasyonları hedeftedir.

Kitlenizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını araştırmanız ve aramalarına yanıt veren içerik oluşturmanız önerilir. Ancak, mantıklı olan terimleri kullandığınızdan emin olun ve bunları gereksiz tekrarlardan kaçınarak doğal bir şekilde kullanın.

Algoritmalar oldukça karmaşık olduğundan, basit tekrarların sonuçlardaki konumunuzu iyileştirmeyeceğini unutmayın.

Gizleme

Gizleme, siyah şapka SEO’yu tanımlayan en önemli uygulamalardan biridir. Bu çalışma, kullanıcılara gösterilenden farklı içerik parçaları görüntüleyerek arama motorlarını atlatmayı amaçlar.

Dizine alınan içeriklerin manipülasyonu, yanıltıcı ve güvenilmez amaçlara sahip olabilir ve kullanıcıları riskli sitelere yönlendirebilir.

Sayfa Yönlendirme

Bu durumda sayfa yeniden yönlendirmesi, bir URL’nin başlangıçta istenenden farklı bir URL’ye yeniden yönlendirilmesini içerir.

Amaç arama motorlarını veya kullanıcıları aldatmak olduğunda siyah şapka SEO taktiği olarak kabul edilir.

Düşük Kaliteli İçerik

Her durumda içerik, herhangi bir SEO stratejisinin kalbidir. Bu nedenle, içeriği zayıf olan bir parçanın iyi sıralama şansı yoktur.

İçerik de kopyalanırsa, yalnızca kötü sıralanmakla kalmayacak, aynı zamanda siyah şapka SEO taktiği olarak cezalandırılacaktır.

İyi derecelendirilmiş bir sayfanın içeriğinin daha düşük kaliteli içerikle değiştirilmesi de yönergeleri ihlal eder.

Ücretli Bağlantılar

Bağlantılar bir SEO çalışması için temel faktördür. Bu yüzden her zaman siyah şapka SEO’nun odak noktası olmuştur. Tavsiye edilmeyen uygulamalar arasında bağlantı satın alma, paravan bloglar oluşturma (PBN) ve bağlantı çiftlikleri bulunur.

Google yönergeleri, hem alıcı hem de satıcının cezalandırılacağı konusunda uyarıda bulunarak bağlantıların alınıp satılmasını açıkça yasaklar.

PBN’ler, yalnızca tanıtılan bir siteye verilen bağlantıları çoğaltmak için var olan web adresleridir. Siyah şapka SEO taktiği olarak kabul edilirler. Çünkü bu tür siteler arama motorunu kontrol etmeyi amaçlar ve kullanıcılara değer sağlamaz.

Neden Siyah Şapka SEO’dan Kaçınmalısınız?

Siyah şapka SEO nedir sorusunu yanıtladığıma göre, sitenizi bu uygulamalardan %100 arınmış olduğundan emin olmak için inceleyin.

Siz veya ziyaretçileriniz bu uygulamalardan herhangi birini istemeden kullanmış olsanız bile yine de cezalandırılabilirsiniz.

Örneğin, bir kullanıcı diğer sayfalara bağlantı vermek için sitenizin yorumlar bölümünü kullanıyorsa, Bu durumda, ziyaretçi tarafından oluşturulan içeriği filtrelemek için CAPTCHA araçlarını yüklemeniz önerilir.

Siyah şapka SEO’nun sıralamanızı geçici olarak yükseltebileceğini, ancak çabalarınızın uzun vadede değersiz olacağını unutmayın. Ayrıca siteniz arama motorları tarafından engellenebilir.

İşinizi gerçekten büyütmek ve görünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız, iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaya odaklanın.

Hedef kitlenizin ilgi ve ihtiyaçlarına cevap veren kaliteli içerik, arama motorlarında üst sıralarda yer almak için en iyi stratejidir.

Beyaz Şapka SEO Nedir?

Beyaz şapka SEO, hem arama motorlarının kurallarına hem de kullanıcıların beklentilerine uygun SEO tekniklerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Arama motorlarının algoritmalarını basitçe kandırmak için hilelere güvenmeden bir web sitesinin SERP’lerdeki sıralamasını yükseltmenin yollarını kullanmayı içerir.

Beyaz şapka SEO, yalnızca arama motoru botları tarafından taranmak üzere oluşturulan yinelenen materyalleri kullanmak gibi spam içerikli yaklaşımları içermez.

Bunun yerine, potansiyel müşterilere mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya odaklanır.

Beyaz Şapka SEO Nasıl Yapılır?

Beyaz Şapka SEO, arama motorlarının hizmet şartları dahilinde çalışan etik bir SEO stratejisi uygulamakla ilgilidir.

Pratikte, sayfalarınızı SERP’lerin en üstüne çıkarmak için web sitenizin yapısını ve içeriğini optimize etmeye yardımcı olur.

Daha spesifik olarak, beyaz şapka SEO şunları içerir:

 • SEO uyumlu web sitesi içeriği oluşturma
 • Anahtar kelimeleri tüm meta etiketlere enjekte etme
 • Hedeflenen anahtar kelimelerle alternatif metni güncelleme
 • Organik bağlantı kurma üzerinde çalışmak
 • Dahili bağlantı oluşturmayı geliştirme
 • Sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlamak
 • Web sitesi hızını optimize etmek

Beyaz Şapka SEO Neden Önemlidir?

Google algoritmaları yalnızca, kullanıcının amacının belirli bir anahtar kelime aramasıyla eşleştiği optimize edilmiş, kaliteli içeriği sıralamaya meyilli olduğundan, beyaz şapka SEO uzun vadede işinize yarar sağlar.

Esasen, beyaz şapka SEO’ya yatırım yaparak çevrimiçi performansınızın sürdürülebilir büyümesine yatırım yapmış olursunuz.

Değerli içerik hazırlamak, etik olarak web sitenize değerli trafik çeker, yeni potansiyel müşteriler çeker ve bunları gerçek müşterilere dönüştürür.

Bu şekilde, satışlarınızı sürekli olarak artırmanıza yardımcı olur.

2023 İçin En İyi Beyaz Şapka SEO İpuçları

Bu Beyaz Şapka SEO ipuçları, 2023’de daha fazla organik trafik elde etmenize yardımcı olacak:

 • Fırsatları belirlemek için kapsamlı bir SEO denetimi gerçekleştirin
 • Kullanıcı arama amacı için optimize edilmiş kapsamlı anahtar kelime araştırması yapın
 • Alıcıların acı noktalarına odaklanan kapsamlı bir SEO içerik stratejisi geliştirin
 • İlgi çekici içerik oluşturmak için SEO metin yazarlığının özel tekniklerinden yararlanın
 • Sıralamayı hedeflediğiniz anahtar kelimeleri dahil etmek için meta etiketleri ve başlıkları optimize edin
 • Tüm multimedyaların alt metnini güncelleyin
 • İşletmenizle alakalı web sitelerinden backlink oluşturun
 • Sorunsuz web sitesi navigasyonu sağlayın ve iyi yapılandırılmış bir biçimlendirme diline sahip olun

Arama Amacını İyi Kavrayın!

Arama amacı, bir kullanıcının sorgusundaki niyettir. Çeşitli arama amaçları vardır.

Yaygın Arama Amacı Türleri

Dört ana arama amacı türü vardır. Çoğu durumda, amaç çakışabilir. Ancak her zaman birincil ve ikincil amaçları buna göre tanımlayabilirsiniz.

Bilgi Amaçlı

Bilgi amacı, Google’ın kendi içindeki köküdür. Belirli bir konu hakkında bilgi arayan kişilerdir. Bu, hayvanlar, tarifler, SEO nedir veya bunların arasındaki herhangi bir şey hakkında olabilir.

Bilgilendirici aramalarla insanlar bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterler.

Yıllar içinde Google, bilgilendirici anahtar kelimelerle belirli amacı da belirleyebildi. Örneğin, “SEO” diye bir arama yaparsanız, hizmet satın alabileceğiniz yerler yerine size SEO nedir gibi sonuçları listeleyecektir. “Dünya” kelimesini ararsanız, gezegen hakkında topraktan daha fazlasını bilmek isteyeceğinizi anlayacaktır.

Gezinme Amaçlı

Gezinme amacı, belirli bir siteye ulaşmak isteyen bir kişiyle ilgilidir. Bu genellikle, insanlar bir ürünün adını biliyor ancak web sitesini bilmiyorsa yapılır.

Örneğin Nissan.com resmi otomobil sitesi olmadığı için “Nissan” arama hacmi yüksektir ve pek çok kişi Google’ın doğru yere yönlendirmesini istiyor.

İşlem Amaçlı

İşlemsel niyet, anlaşılması ve belirlenmesi en kolay olanıdır. İşlem amaçlı olanlar, bir ürün satın almayı amaçlar ve kartlarını kullanıma hazır hale getirmeleri muhtemeldir.

Örneğin biri Google’da “iPhone satın al” araması yaparsa, iPhone’u satın alacağı sonucunu çıkarabilirsiniz. İş açısından bakıldığında, işlem amaçlı anahtar kelimeler işletmeler için en fazla değere sahiptir ve anahtar kelime zorluğuna bağlı olarak hedeflemek en mantıklısı olabilir.

Ticari Amaçlı

Ticari Amaç, işlem amacına çok benzer. Ancak satış döngüsünde erken bir süreçtir. Ticari amaçla, kullanıcılar satın almak istiyorlar, ancak konu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaçları var.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, birisi Google’da “iPhone satın al” yazarsa, o zaman bir iPhone satın almakla ilgilenir. Birçok işletme web sitesi, ticari anahtar kelimeleri hedefleyerek para kazanır.

Arama Amacı Neden Önemlidir?

Arama Amacı yalnızca sayfa içi SEO için değil, kullanıcılarınız için de önemlidir.

Arama amacı hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursanız, içeriğinizi o kadar iyi optimize edersiniz. Örneğin bir arama terimi bilgi amaçlıysa, ayrıntılı ve sorguyu tam olarak yanıtlayan içerik oluşturmanız gerekeceğini bilirsiniz.

Ancak ticari bir amaçsa, Google’ı memnun etmek için özel bir açılış sayfası oluşturmanız daha iyi olur.

İkincisi ve biraz daha önemlisi, anahtar kelime araştırması yaparken arama amacını göz önünde bulundurmak çok önemlidir.

Bir anahtar kelimenin sadece sizin için uygun bir hacmi ve zorluk seviyesi olması değil, aynı zamanda doğru amaca da sahip olması önemlidir. Örneğin, içeriğinizi daha düşük arama hacmine sahip ancak ticari amaçlı bir anahtar kelime için optimize etmek, yüksek hacimli ancak bilgi amaçlı bir anahtar kelimeden daha iyi olabilir.

Google EAT Kriterleri

E – Uzmanlık

A – Otorite

T – Güvenilirlik

Yukarıdaki 3 madde, Google sıralama faktörleri söz konusu olduğunda çok önemlidir.

EAT Nerelerde Kullanılır?

EAT, Google’ın Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergeleri ile sıralanan içerik için bir kılavuz olarak kullanılır. En yüksek “kaliteli” sayfalar ve siteler, Google’ın sunduğu üç faktör tarafından belirlenir: Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik.

İçerik oluşturucuların, içeriklerinin iyi performans göstermesini istiyorlarsa bu üç alanın önemini anlamaları gerekir. Finans ve sağlık gibi sektörler söz konusu olduğunda, EAT son derece önemlidir.

YMYL Nedir?

EAT, tüm sektörler ve web siteleri için önemli olsa da, özellikle YMYL sayfaları için kritik öneme sahiptir.

“Paranız veya Hayatınız” anlamına gelir ve Google bunu güvenliğiniz, istikrarınız veya güvenliğiniz üzerinde ciddi etkisi olan web sayfalarını tanımlamak için kullanmıştır.

Google, aşağıdaki gibi sektörlerdeki YMYL siteleri söz konusu olduğunda EAT yönergelerini ciddiye alır:

 • Tıbbi tavsiye
 • Haberler ve güncel olaylar
 • Bilimsel konular
 • Mali tavsiye
 • Devlet işi
 • Araba onarımı
 • Ebeveynlik

EAT’ye ne kadar güvenmeniz gerektiği, web sitenizin amacına bağlıdır. Aşağıda, EAT’nin ne anlama geldiğini ve web sitenizin buna uygun olmasını sağlamak için neler yapabileceğinizin özetlerini derledim.

EAT’de ‘Uzmanlık’ Ne Anlama Geliyor?

Uzmanlık, belirli bir alanda olağanüstü bilgi veya beceriye sahip olmak anlamına gelir. EAT’nin ‘uzmanlık’ bölümünde iyi olmak için, bilginizi hedef kitlenizin yararlı bulacağı bir şekilde sunan içeriği tutarlı bir şekilde oluşturmanız gerekir.

 • Hedef kitlenizin okumak, izlemek, dinlemek ve takip etmek istediklerini anlayın
 • Kitlenizin tam olarak ne aradığını öğrenmek için anahtar kelime araştırması yapın
 • Hedef kitlenizin arama amacına uygun içerikler oluşturun

EAT’de ‘Otorite’ Ne Anlama Geliyor?

Otorite genellikle itibarınız anlamına gelir. Bu, diğer blogcular ve alanınızdaki uzmanlar bir bilgi kaynağı olarak makalelerinizi/ web sitenizi alıntıladığında oluşturulur.

 • Alanınızdaki otorite sahibi web sitelerinden backlink kazanın
 • Otoriter sitelerin web sitelerinden yapılan alıntılar geri bağlantılar kadar iyi olmasa da yine de yardımcı olacaktır
 • Markanızı insanların düzenli olarak araması için oluşturun, bunu reklam kampanyaları yürüterek yapabilirsiniz

EAT’de ‘Güvenilirlik’ Ne Anlama Geliyor?

Güvenilirlik, içeriğin web sitesinin ve ana içerik üreticisinin güvenilirliği ve inanılırlığıdır. Site içeriğinizden kimin sorumlu olduğunu gösterin.

Bunu, sayfanızda bir e-posta adresi bulundurarak yapabilirsiniz. Bir e-ticaret web siteniz varsa, müşteri sorgularının çözülmesine yardımcı olmak için yeterli müşteri hizmetleri bilgisine ve iletişim bilgilerine sahip olmanız gerekir.

İçeriğinizdeki verilerin, istatistiklerin ve iddiaların güvenilir kaynaklar tarafından yedeklenebildiğinden emin olmanız gerekir. Bununla ilgili bir hata yapmak, kitlenize olan güvenilirliğinize zarar verebilir.

 • Güncel bir SSL sertifikanız olduğundan emin olun
 • Web sitenizin iletişim bilgilerinde adresinizi belirtin ve Google My Business girişinizi optimize edin
 • Gizlilik ve Kvkk sayfaları oluşturun
 • Yazar biyografinizi öne çıkarın
 • İddialarınızı desteklemek için alıntı yaparken veya istatistiklerden bahsederken dış kaynaklara bağlantı verin

SEO Dostu İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dostu içerik, mükemmel metin yazarlığı becerilerini satıcılıkla birleştirmeyi içerir.

Sayfanız sağlam bir SEO stratejisine sahip değilse, en iyi içerik parçası bile başarısız olur. Çünkü insanlar onu göremez.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) dostu içerik, içeriğinizde sıklıkla aranan önemli anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini arama motorlarında sıralamak için yerleştirme uygulamasıdır.

Anahtar kelime araştırması, SEO uyumlu makale yazmanın belki de en önemli kısmıdır. Anahtar kelimeleri aramayı, arama hacmini kontrol etmeyi ve rakip analizi yapmayı çok daha kolay hale getirmek için SEMrush, GrowthBar, Ahrefs, Sitechecker gibi çeşitli SEO araçları vardır.

SEO dostu içerik oluşturmanın ilk adımı, gerçekçi hedefler belirlemek ve içeriği hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre formüle etmektir.

Bir arama motoru için değil, bir kitle için içerik oluşturduğunuzu her zaman unutmayın.

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

Açıkçası, SEO zaman alır. Çoğu dijital pazarlama uzmanı, bir web sitesinin SEO’nun ilk sonuçlarını 6 ila 12 ay içinde görmeye başlaması gerektiği konusunda hemfikirdir.

Google, bir arama motoru optimizasyonu (SEO) danışmanının aramada önemli bir başarı elde etmesinin 4 ila 12 ay sürdüğünü belirtiyor.

İyi SEO uzun zaman alır.

Alparslan DUYGU

Ancak bunu vaat etmek için çok fazla değişken var. SEO ne kadar sürer sorusuna her yerde, tüm web siteleri için geçerli bir süre vermek mümkün değil. Bu sadece gerçekçi olmayan beklentiler oluşturmaya hizmet eder.

Gerçek şu ki, doğrudan birinci sayfanın en üstüne çıkmanızı sağlayacak sihirli bir SEO hilesi yok. Anında memnuniyet beklememelisiniz. SEO’yu bir sprint değil, bir maraton olarak görmelisiniz.

Google ve diğer arama motorları, bir arama sorgusu için en iyi sonucu göstermek ister. Web sitenizin sıralama kazanması için kendinizi kanıtlamanız gerekiyor.

Sonuçlardan Ne Anlamalıyız?

Optimizasyon sonuçlarının nasıl göründüğü işinize, web sitenize ve dijital pazarlama hedeflerinize bağlıdır. Genel olarak SEO sonuçları trafikte, olası satışlarda veya dönüşümlerde ölçülebilir bir artış anlamına gelir.

Herhangi bir SEO rehberi, SEO’nun iyi bir yatırım getirisi göstermesinin ne kadar sürdüğünü etkileyebilecek birçok faktör olduğunu söyleyecektir.

Özel SEO Kontrol Listemi Paylaşıyorum!

 • Anahtar Kelime Araştırması
 • Backlink Kontrolü
 • Kopya Kontrol
 • SSL
 • Whois
 • Spam Score
 • Noindex Kontrolü
 • DR/ UR
 • DA/PA
 • Meta Etiketler
 • Sitemap
 • Analytics/ Search Console
 • URL Optimizasyonu
 • Ceza
 • Hız
 • İç ve Dış Bağlantılar
 • Gerekli Site Mimarisi
 • SM Hesapları Var Mı?
 • Robots.txt
 • Meta Keyword
 • Schema
 • Resim Alt Etiketleri
 • EAT Karşılanıyor Mu?
 • Makale SEO Uyumu

Bunlar benim SEO kontrol listemde yer alan maddelerdir. Bu kriterlere göre çalışmalar yaparım ve dikkat etmenizi öneririm.

SEO Hizmeti

Site İçi Optimizasyon

Site içi SEO, bir web sitesinin kendisinde yapılan arama motoru optimizasyonu çabalarını ifade eder. Bu, bir web sitesinin Google arama motorundaki sıralamasını iyileştirmek için içerik, resimler, başlıklar, metin ve meta açıklamalar için anahtar kelime optimizasyonunu içerir.

Bunların hepsi, sayfa sıralamanızı iyileştirmek ve nihayetinde organik trafiği ve satışları artırmak için yapılır. Sayfa içi SEO önemlidir. Çünkü sizinle potansiyel müşteriler arasındaki bağlantıdır!

Site Dışı Optimizasyon

Yetkili web sitelerinde yeni bağlantı oluşturma fırsatlarını tespit ederek, bozuk bağlantıları temizleyerek, arama sıralamanıza zarar verebilecek mevcut kötü bağlantıları reddederek, sayfa dışı SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olmak için backlink profilinizi izliyor ve yönetiyorum.

Teknik Optimizasyon

Sayfa hızı, bozuk bağlantılar (harici ve dahili), tarama hataları, site haritası erişilebilirliği, robots.txt, 404 hata sayfaları ve daha fazlası gibi arama üzerinde bir etkisi olabilecek tüm teknik yönleri optimize ediyorum.

Raporlama

Ayda bir, size en son SEO taktiklerimin sonuçlarını toplayan bir e-posta raporu gönderiyorum. Her üç ayda bir, genel bir SEO raporu oluşturup sizinle paylaşıyorum. Veriye dayalı analizler yaparak en iyi sonuçlara ulaşmayı amaçlıyorum.

Tamamen organik çalışmalar kullanıyorum.

Sonuç

Bu derinlemesine makalede size, SEO nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştım. Bu içerik sık sık güncelleneceği için sürekli takip etmenizi öneririm. Sorularınızı, yorumlar kısmında sormaktan çekinmeyin 🙂

Sıkça Sorulan Sorular

SEO Nedir?

SEO nedir sorusunun cevabı tam olarak, bir web sitesini Google başta olmak üzere arama motorlarında daha görünür hale getirmektir. SEO, İngilizce kısaltma bir terimdir ve Türkçe karşılığı, Arama Motoru Optimizasyonu’dur.

SEO’da Bağlantı Kurma Nedir?

Bağlantı oluşturma yoluyla, diğer web sitelerinin sahip olduğunuz web sitesine geri bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Web sitenize gelen trafiği artırmak ve Google’ın gözünde otoriter olabilmek için kaliteli backlinkler oluşturmalısınız.

SEO İşimiz İçin Ne Yapabilir?

Bu teknolojik çağda, her şey çevrimiçi. Yani her işletmenin müşterilerine web üzerinden ulaşmak için kendine ait bir web sitesi olmalıdır. Bir web sitesine sahip olmak fazla çaba gerektirmez. Ancak güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmak oldukça zor bir iştir. Güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmak için arama motoru optimizasyonu esastır. SEO, işletmenizi çevrimiçi olarak popüler hale getirmek için önemli bir rol oynar. SEO sayesinde web sitenizin sıralaması Google’da daha yüksek sıralarda olabilir. Böylece müşterileriniz internet üzerinden ürünlerinize ve hizmetlerinize anında erişebilir.

SEO Sonuçlarını Görmek Ne Kadar Sürer?

Bu birçok kritere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak ortalama bir zaman vermek gerekirse, arama motoru optimizasyonu 4- 6 ay arasında kendini belli ediyor diyebiliriz.

SEO’mu Yapması İçin Biriyle Çalışmalı Mıyım?

SEO teknikleri konusunda teknik olarak yetenekli ve yeni arama motoru güncellemeleri konusunda güncel kalanlar, web sitelerinin SEO’sunu yapabilir. SERP’de daha üst sıralarda yer almak için profesyonel web siteniz için iyi bir dijital pazarlama uzmanı tutmalısınız. Web siteniz profesyonel bir amaç için tasarlandıysa, SEO’nuzu yapması için bir uzman ile çalışmalısınız.

Neden Bir SEO Uzmanı ile Çalışmalıyım?

Her işletmenin kendisiyle ilişkili önceden tanımlanmış bir hedefi vardır. Bir işletmenin en önemli hedeflerinden biri, uğraştığınız ürün veya hizmete daha fazla insanı çekmektir. Günümüzde her şey çevrimiçi hale geliyor. Bu nedenle insanlar internette ürün, hizmet ve belirli bir ürün veya işletmenin incelemesini arıyorlar. İnternetin geniş kullanımı göz önüne alındığında, her işletme için güçlü bir çevrimiçi varlığa kesinlikle ihtiyaç vardır. Öte yandan, güçlü bir çevrimiçi varlık için sahip olmanız gereken tek şey profesyonel bir web sitesine sahip olmak değildir. Bunun için profesyonel bir SEO uzmanı ile çalışmanız gerekir. Profesyoneller, Google’da iyi bir sıralamada görünmenize yardımcı olacaktır.

SEO Hizmetleri Yeni Web Sitesi İçin Güvenli Midir?

Arama motoru optimizasyonu, internet kullanıcılarına kolayca görünür olmak isteyen her web sitesi için gereklidir. Yeni web sitelerin güçlü bir varlık oluşturması için SEO’larının yapılması gerekir.

Neden SEO Hizmetine İhtiyacım Var?

Her işletmenin güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmak için SEO dostu bir web sitesine ihtiyacı vardır. Sadece bir web sitesine sahip olmak, web dünyasında görünür olmak için yeterli değildir. İşletme web sitenizin profesyonel olmasını istiyorsanız, web sitenizin içeriğini arama motoru tarayıcısına göre optimize etmeniz gerekir.

Arama Motorundaki Trafik Neden Önemlidir?

Web’de popülerlik kazanmak için web sitenize daha fazla trafik çekmelisiniz. Daha fazla trafik, daha fazla etkileşim anlamına gelir. Bu da, işletmeniz için daha fazla potansiyel müşterilerle sonuçlanır. Her birey gerekli şeyler hakkında bilgi almak için arama motorunu kullanır.

Sitemdeki Reklamlar Sitemin SEO Sıralamasını Etkileyebilir Mi?

Web sitesinde çok fazla reklam bulunması, web sitenizin sıralamasını olumsuz etkileyebilir. Bir web sitesinde çok fazla reklam olması, gerçek işletme içeriğinin değerini azaltabilir. Ziyaretçiler, asıl içeriğe ulaşmadan önce çok fazla reklam bulurlarsa isteksiz olurlar. Ayrıca reklamlar web sitenizi yavaşlatır. Bu nedenle, bir arama motorundaki sıralamayı korumak için çok fazla reklamdan kaçınmak daha iyidir.

Kırık Bağlantılar SEO’yu Etkileyebilir Mi?

Web sitesinde kırık bir bağlantının birçok nedeni vardır. Bozuk bağlantılar sizi 404 hata sayfası olarak görünen sayfaya yönlendirir. Kullanıcı, kopuk bağlantı nedeniyle web sitenizde istediği içeriklere ulaşamadığından, kopuk bağlantılar web sitenizin trafiğini etkileyebilir. Aynı şekilde kopuk bağlantılar, arama motoru tarayıcısıyla olan ilişkinize zarar verir. Arama motorundaki sıralamanızı da düşürebilir. Bu nedenle, web sitesindeki kırık linkleri ortadan kaldırmak daha iyidir.

İyi İçerik Google’da Üst Sıralarda Yer Alır Mı?

Google’da üst sıralarda yer almak için iyi içerik önemli bir unsurdur. İçeriğiniz ne kadar alakalı olursa, sıralamanız o kadar yüksek olur. Kaliteli içerik, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamanın anahtarıdır ve kullanıcı deneyimi Google’ın önceliğidir. Bu, iyi içeriği daha da önemli hale getirir. İyi içerik, kullanıcının aramasına değer katar. İçerik, kullanıcıya alakalı ve faydalı içerik sağlayabilmelidir. Önemli anahtar kelimelere sahip olmalı ve doğası gereği kapsamlı olmalıdır. Kolay anlaşılır ve benzersiz içerikler, Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur.

Çalışmanız Google Algoritmalarının En Son Güncellemeleriyle Uyumlu Mu?

Google’ın en son algoritma güncellemelerine ayak uydurmak işletmeniz için çok önemlidir. Google güncellemeleriyle uyumlu olmak, web sitenizin etkili bir şekilde optimize edilmesine yardımcı olur. Güncellenmiş algoritmalarla uyumlu olmak, alakalı içerik ve daha iyi kullanıcı deneyimi sağlamaya yardımcı olur. Google algoritmalarındaki değişiklikleri takip etmek ve değişikliklere göre güncellemeleri sürdürmek için kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

Web Sitemi Optimize Ettikten Sonra Her Zaman En Üst Sıralarda Mı Kalacak?

Bu dünyadaki diğer her şey gibi, sıralamalar da kalıcı değildir. Bir kez optimize etmek, işletme web sitenizin her zaman en üst sıralarda kalmasına yardımcı olmaz. Artan rekabetle birlikte, her işletme en üst sıraları elde etmek için web sitesini sürekli olarak geliştirmekle meşgul. Bu, en üst sıralarda yer aldıktan sonra bile sitenizi düzenli olarak optimize etmeye devam etmeniz gerektiği anlamına gelir.

404 Hatası Nedir?

404 hatası, çoğu kullanıcının günlük olarak karşılaştığı yaygın bir hatadır. En çok karşılaşılan hatalardan biridir. Tarayıcınız verilen sunucuyu bulamadığında 404 hatası verir. Bir kullanıcı ölü veya bozuk bir bağlantıyı açmaya çalıştığında bu hata görünür.

Backlinkler Nasıl Çalışır?

Backlink, geri bağlantı olarak da adlandırılabilir. Geri bağlantılar, insanları web sayfasının bir bölümünden başka bir bölümüne veya bir web sitesinden diğerine götürür. Bir web sitesinde, bağlantı metinleri ve bağlantı görüntüleri vardır. Geri bağlantılar, kullanıcıyı diğer web sitelerinde aradıkları daha fazla benzer bilgi kaynağına bağlar. Kaliteli bir geri bağlantı, web sitenize değer katar.

SEO WordPress Sitelerinde Çalışır Mı?

Evet, SEO Wordpress sitelerinde çalışır. Bir önbellek eklentisi kullanmak SEO’yu iyileştirebilir. İstenmeyen yorumları engellemek de yararlıdır. ‘Kalıcı bağlantı’ yapısını değiştirmek, wordpress sitenizin sıralamasını yükseltmeye yardımcı olabilir. Tüm içeriğinize başlık etiketlerini dahil etmek, web sitenizin sıralamasını artırır. Yararlı dahili ve harici bağlantılar kullanmak, wordpress sitenizin SEO’sunu geliştirmenin de mükemmel bir yoludur. Wordpress siteniz için görselleri optimize etmek ve duyarlı tasarımlar kullanmak da faydalıdır. Wordpress siteler için optimizasyon yapmak için herhangi bir kodlama bilgisine de gerek yoktur.

SEO Gelecekte İyi Bir Kariyer Seçeneği Mi?

Giderek daha fazla şirket çevrimiçi varlıklarını sağlıyor. Dijital pazarlama, son zamanlarda başarılı ve zorlu bir kariyer haline geliyor. Reklamcılığın büyümesiyle birlikte, SEO uzmanlarına olan gereksinim de her geçen gün artıyor. Gelecekte bir kariyer seçeneği olarak SEO’yu seçmek akıllıca bir şeydir. Ayrıca SEO, bir kariyerde büyümek ve başarılı olmak için geniş bir yelpaze sunar.

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. Seo nedir? Bence seo, kullanıcıları memnun etme çalışmalarıdır

 2. Seo nedir sorusuna cevap ararken en iyi seoya giriş makalesini keşfettim.Gerçekten elinize sağlık hocam

 3. Seo alanında aklımndaki soruların bir çoğuna cevap buldum teşekkürler.

 4. Seo sabırla optimize etme sürecidir.Elinize sağlık bu makalede büyük emek ve uzmanlık var

 5. Hocam seo stajyeriyim ve içeriklerinizden çok faydalanıyorum çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu