SEO

SEO Nasıl Yapılır? SEO İçin Optimize Etmeyi Öğrenin

Google gibi arama motorlarına içeriğinizin alakalı, yetkili ve SERP’lerde üst sıralarda yer alan arama sorguları için en iyi eşleşme olduğunu gösterir. Her arama motorunun kendi sıralama faktörleri ve algoritmaları vardır. Bu nedenle bu bölümde en popüler arama motoru olan Google’a odaklanacağız.

Google’ın arama motorunda tek bir amacı vardır. Kullanıcılara arama sorgularına göre en uygun ve en iyi sonuçları sağlamak. SERP’lerde üst sıralarda yer almak ve organik trafik elde etmek için Google’ın algoritmasının sıralama faktörlerine hitap etmeniz gerekir.

Google, algoritmalarında 200’den fazla sıralama faktörü kullanır. Ancak bu faktörlerin yalnızca bazıları bilinmektedir. Ayrıca Google web sitelerini değil, web sayfalarını sıralar. SEO’nun nasıl çalıştığını anlamak için Google’ın sıralama faktörlerini bilmek zorunludur.

Bu faktörlerden en önemlileri şunlardır:

 • Taranabilirlik
 • Mobil Uyumluluk
 • Sayfa Hızı
 • Arama Amacı
 • Geri bağlantılar
 • İçerik Kalitesi
 • Yetki

SEO ekibiniz veya SEO uzmanınız, web sitenizin SERP’lerde daha üst sıralarda yer alması gerekiyorsa, her zaman SEO’nun en iyi uygulamalarını takip etmelidir.

Arama motoru optimizasyonu; ilgili içerik, başlık ve meta açıklama, URL’ler ve diğer çeşitli faktörler ekleme gibi sayfa SEO öğelerinizle ilgilenir.

SEO, ilgili ve yüksek kaliteli alanlardan bağlantılar oluşturmak gibi sayfa dışı etkinliklerle de ilgilenir. Bu yöntemlerin her ikisi de uygun bir SEO stratejisiyle birleştirildiğinde, Google’ın web sayfanızı anlamasına yardımcı olur ve bu da sonuç sayfalarında daha yüksek bir sıralamaya yol açar.

Sayfa İçi SEO

Sayfa içi SEO, bir web sitesinin içeriğini arama motorlarında sıralanacak şekilde optimize etme işlemidir.

Bu, arama motorlarının web sitenizi anlamasını kolaylaştırmak için başlık etiketleri, meta açıklamalar, içerik, dahili bağlantılar ve daha fazlası gibi HTML öğelerini optimize etmeyi içerir.

Sayfa İçi SEO’nun aksine, Sayfa Dışı SEO, web sitenizin dışındaki faktörleri (diğer web sitelerinden gelen geri bağlantılar, marka sözleri ve sosyal sinyaller gibi) optimize etme anlamına gelir.

Sayfa İçi SEO Neden Önemlidir?

Sayfa İçi SEO önemlidir. Çünkü bu, arama motorlarına web sitenizin ve sayfalarınızın ne hakkında olduğunu gösterir.

Uygun sayfa içi optimizasyon olmadan, hedeflenen anahtar kelimeleriniz için sıralama yapmak ve trafik oluşturmak zor olacaktır.

Sayfa İçi SEO’nun Faydaları

Daha Yüksek SERP Sıralaması Alırsınız

Bir şirket için daha fazla iş söz konusu olduğunda SERP sıralaması her şeydir. SERP’lerde ilk üç sıra, tüm tıklamaların %66’sından fazlasını alıyor.

Daha Fazla Trafik Alırsınız

Artan trafik sayıları, insanların hizmetlerinizi satın almasını sağlamak için daha fazla şans anlamına gelir. Rekabetçi bir pazarlama senaryosunda daha fazla trafik elde etmek zordur.

Daha İyi Yerel Mevcudiyet Alırsınız

Herhangi bir işletme, en fazla geliri elde etmek için güçlü bir yerel varlığa ihtiyaç duyar. SEO, alakalı anahtar kelimeler için size çok sayıda yerel arama sağlar.

Uzun Vadeli Sayfa Değeri Elde Edin

Bir marka olarak, pazarda kalıcı bir değere odaklanıyorsunuz. Bu, olaya uzun vadeli bir perspektiften bakmanız gerektiği anlamına gelir. SEO ile web üzerinde kalıcı ve tutarlı değer elde edersiniz.

Web Sitelerini Daha Hızlı Yüklersiniz

İşletmeler, rekabette öne geçmek için elde edebilecekleri her türlü avantaja ihtiyaç duyarlar. Arama motorları, günümüzün en önemli metriklerinden biri olarak yükleme hızlarına öncelik veriyor.

SEO için optimize ettiğinizde web sitenizin hızını da artırmış olursunuz.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Sitenizi SEO için optimize etmek birçok etkeni içerirken, site içi SEO optimizasyonunu göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz başlıca bölümler şunlardır:

Meta Başlık

Başlık etiketi, sitenizin her sayfasında bulunan ve arama motorlarına sayfanın ne hakkında olduğunu söyleyen bir HTML kodu parçasıdır. Genellikle arama motoru sonuç sayfalarında görüntülenen şeydir.

Başlık etiketinizin hedef anahtar kelimenizi içerdiğinden ve kullanıcının tıklamak istemesini sağlayacak çekici bir şekilde yazıldığından emin olmalısınız.

Meta Açıklama

Meta açıklama, sitenizin her sayfasında bulunan ve sayfaların ne hakkında olduğunu açıklayan bir HTML kodu parçasıdır.

SEO Açıklama Description

Arama motoru sonuç sayfalarında başlık etiketinin hemen altında görüntülenir.

Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri, bir sayfanın başlıklarını ve alt başlıklarını yapılandırmaya yardımcı olan HTML kodu parçalarıdır. Bunlar, arama motorlarına sayfanın en önemli öğelerinin ne olduğunu söyler.

SEO HTML Başlıkları

Örnek olarak, h1 etiketi genellikle bir sayfanın ana başlığıdır. Bunun devamındaki başlıklar ise H2 ve H3 şeklinde devam etmelidir Anahtar kelimenizi buraya eklemeniz, SEO için ufak bir katkı sağlayabilir.

İçerik Optimizasyonu

Bir sayfanın içeriği de önemli bir unsurdur. Burada içerikten kastım, metin, görsel, gif ve diğer şeylerdir. Ayrıca, kullanıcılar ve arama motorları için yeterli uzunlukta içeriği eklediğinizden emin olun.

İçerik Optimizasyonu

Araştırmalar, daha uzun içeriğin daha iyi sıralamaya sahip olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, anahtar kelimelerinizi sayfanın içeriğine doğal bir şekilde dahil edin.

Görsel Optimizasyonu

Sayfanızdaki görseller de arama motorlarına sayfanın ne hakkında olduğu konusunda ipuçları verebilir.

Resimlerinizi yüklemeden önce açıklayıcı dosya adları kullanın. Örneğin, bir dosyayı “resim1.jpg” yerine “seo-nedir.jpg” olarak adlandırabilirsiniz.

Alternatif metin, tarayıcılara ve arama motorlarına bir görüntünün içeriğini söyleyen bir HTML kodu parçasıdır. Dosya adlarına benzer şekilde, görüntüyü tanımlamak için bunu kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak, görsellerinizin kalitesini düşürmeden boyutunu da düşürmelisiniz.

Görsel Boyutu Düşürme

Buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde görsel boyutlarınızı optimize edebilirsiniz.

Dahili Bağlantılar

Web sitenizde, sitenizin diğer sayfalarına bağlantı verebilirsiniz.

SEO Dahili Bağlantılar

Bu, arama motorlarının sitenizin sayfalarını bulmasına ve ayrıca diğer sayfalara yetki aktarmasına yardımcı olur.

URL Yapısı

SEO dostu URL’ler kullanmak, sayfalarınızın arama motorlarına neyle ilgili olduğunu anlatmaya yardımcı olur.

SEO URL Optimizasyonu

Örneğin, hiç buna benzeyen bir URL gördünüz mü?

siteadi.com/383888v20/10-29-2024/388883000293999?

URL yalnızca rastgele sayılar içerirse, kullanıcının veya arama motorlarının sayfayı anlamasına yardımcı olmaz. Bunun yerine, aşağıdaki gibi anahtar kelimelerinizi içeren bir URL kullanmanız daha iyi olur:

siteadi.com/seo-nedir-seo-nasil-yapilir

Site Dışı SEO

Site dışı SEO, belirli bir web sitesinin veya web sayfasının arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP) sıralamasını iyileştirmek amacıyla beyaz şapkalı bağlantı oluşturma, markadan bahsetme veya dijital PR gibi faaliyetleri içerir.

Basitçe söylemek gerekirse, daha fazla çevrimiçi görünürlük kazanmanıza yardımcı olan web sitenizin dışında gerçekleştirilen eylemlerden oluşur. Bu nedenle site dışı SEO olarak da bilinir.

Aklınızda bulundurmanız gereken en belirgin eylemlerinden bazıları şunlardır:

 • Backlink
 • Misafir bloglama
 • Sosyal yer imi
 • Dijital halkla ilişkiler

Bunların hepsi önemli sayfa dışı SEO teknikleridir ve her biri önemli bir rol oynasa da, backlink yani bağlantı kurma genellikle en çok odaklanılan yerdir.

Neden Backlink Daha Önemli?

Google, arama yapanlara daha iyi sonuçlar sunmak için algoritmasını sürekli olarak güncellemesine rağmen geri bağlantılar, önemli bir sıralama faktörü olarak değerini koruyor gibi görünüyor.

Backlinko’nun yaptığı bir araştırmaya bakarsanız, üst sıradaki sayfaların alt sıralardaki sayfalardan daha fazla geri bağlantıya sahip olduğunu göreceksiniz.

Ancak bu, edindiğiniz bağlantıların miktarının kalitesinden daha önemli olduğu anlamına gelmez. Aslında, çok sayıda düşük kaliteli ve alakasız bağlantı, yarardan çok zarar verebilir.

Bu nedenle ilgili ve güvenilir kaynaklardan yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmek, kendi alan adı otoritenizi  ve sonuç olarak organik trafiğinizi de artırabilir.

Sonuçta, bir web sitesini sıralarken Google için önemli bir faktör, çevrimiçi itibarı ve alanında yüksek otorite olarak kabul edilip edilmediğidir.

Backlink edinmek, genellikle harika içerik oluşturarak ve e-posta erişimi yoluyla etkileyiciler ve blogcularla ilişkiler geliştirerek kurulur.

Neden Site Dışı SEO’ya İhtiyacınız Var?

Sayfa dışı SEO’ya ihtiyaç duymanızın nedeni, rekabetçi terimler için SERP’lerde daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmasıdır.

Bunu web sitenizin otoritesini artırmanın bir yolu olarak düşünün. Özellikle yeni web siteleri için, SEO çabalarınızın bir kısmını sayfa dışı optimizasyona yatırmanızı tavsiye ederim.

Sonuçta, teknik ve site içi SEO taktiklerini uygulamak için doğru bilgiye veya kaynaklara sahip olmasanız bile, site dışı SEO başlamak için harika bir yoldur. Ancak dikkatli olun, spam yapmayın!

Sayfa Dışı SEO Taktikleri

Sayfa dışı optimizasyonun içerdiği en belirgin taktiklere bir göz atalım:

 • Bağlantı kurma
 • Misafir gönderileri
 • Sosyal medya
 • Dijital halkla ilişkiler

Geri bağlantılar oluşturmak büyük fayda sağlarken, yukarıdaki listeden de görebileceğiniz gibi, geri bağlantılar tek sayfa dışı SEO taktiği değildir.

Hadi birazda diğerlerini inceleyelim 

Misafir Gönderileri

Diğer web sitelerinde misafir gönderi paylaşmak sadece bir bağlantı kurma taktiği olarak değil, marka adınızı doğru hedef kitlenin önüne koymanıza da yardımcı olabilir.

Ayrıca size güvenilirlik kazandırabilir. Bu nedenle sizi alanınızda bir otorite haline getirebilir.

Bu, özellikle EAT amaçları (uzmanlık, yetki, güven) için önemlidir. EAT, bir web sitesinin sahip olduğu yetki düzeyini gösteren ve Google’ın dikkate aldığı bir faktördür.

Ahrefs’in anahtar kelime gezginine bakarak, “misafir ilanı” terimine olan talebin arttığını görebiliriz. Hâlâ kullanılan bir taktik olduğu açıkça ortada.

Sosyal Medya

Dijital tüketicilerin %90’ının sosyal medyayı kullandığı bir ortamda, sosyal medya pazarlamacılığı yoluyla bir içeriğin tanıtımını yapmak, SEO’nuza destek vermenin harika bir yoludur.

Doğrudan bir sıralama faktörü olmamasına rağmen sosyal paylaşımlar, ilgili ziyaretçileri web sitenize çekerek daha fazla marka bilinirliği kazanmanıza yardımcı olabilir.

Dijital Halkla İlişkiler

Halkla ilişkiler genellikle SEO ile ilişkilendirilmez. Ancak gerçek şu ki bir web sitesinin görünürlüğünü artırmada büyük rol oynayabilirler.

Dijital PR kullanımıyla, temel olarak işinizle ilgili bilgileri halka tanıtıyorsunuz. Bu, kuruluşunuz hakkında farkındalık yaratmak için basın bültenleri aracılığıyla yapılabilir.

Ancak dijital PR bundan daha fazlasıdır. Hedef kitlenize ulaşmanıza ve sektörünüzdeki insanlarla anlamlı ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

Teknik SEO

Teknik SEO, arama motorlarının sitenizin çeşitli sayfalarını yorumlamasına ve nitelendirmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir stratejidir. Bu da, bu sayfaların sıralamalarını yükseltmesine yardımcı olur.

Arama motorları, sayfalarınızın ne hakkında olduğunu, alaka ve otorite açısından nereye denk geldiğini anlamak için birçok ipucuna güvenir.

Bu ipuçları ve göstergeler, sayfalarınızın ne kadar iyi sıralandığını ve nihayetinde rakiplerinizin sayfalarından daha üst sıralarda yer alıp almayacaklarını belirlemede önemli bir role sahiptir.

Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Teknik açıdan SEO’nuzu optimize etmenin birçok yolu vardır. Bunlar:

 • Sayfa hızınızı artırma
 • Sitenizi mobil kullanım için optimize etme
 • Yinelenen ve gereksiz içeriğin kaldırılması
 • Yapılandırılmış veri işaretlemeleri ve Google AMP gibi bazı özellikler ekleme
 • XML site haritası ekleme
 • Bozuk bağlantıları düzeltme veya kaldırma
 • Güvenli Yuva Katmanları (SSL) ile sitenizin güvenliğini artırma

Çoğunlukla, sitenizin ziyaretçileri bu teknik yönlerin varlığından haberdar olmayacaklardır. Ayrıca buna ihtiyaçları da yoktur.

Teknik SEO, arama motorlarıyla iletişim kurmak, sitenizin saygın, güvenli ve sonuçlar sayfasında en üst sıralarda yer almaya layık olduğunu belirlemek için ihtiyaç duydukları öğeleri sağlamakla ilgilidir.

Teknik SEO’nun Önemi

Teknik SEO, müşterilerin sizi bulmasına yardımcı olur. Ancak, sayfa sıralamanızı en üst düzeye çıkarmanın ötesinde, zaman ayırmaya değer kılan başka avantajlar da vardır.

İşte onlardan üçü:

Daha İyi Müşteri Deneyimi Sunma

Günümüzün dijital tüketicileri, yükleme süreleri yavaş olan sayfalar için beklemek istemiyor ve mobil cihazlarda kolayca görüntülenemeyen sayfalara karşı sabrı da yok.

Teknik SEO’nuz için yükleme hızı ve mobil entegrasyon gibi şeyleri iyileştirdiğinizde, bunları müşterileriniz için de iyileştirirsiniz.

Sitenizi Daha Güvenli Hale Getirme

Daha iyi site güvenliği her zaman hedef olmalıdır. Bunu SSL ve daha sağlam HTML gibi şeylerle desteklemek, sitenizin dahili çalışmaları ile sitenize zarar vermek isteyebilecek kişiler ve kodlar arasındaki engelleri güçlendirmeye hizmet eder.

Site güvenliği sizin için önemliyse (kesinlikle öyle olmalıdır) o zaman teknik SEO yalnızca güvenlik çabalarınızı artırmaya ve sitenizin dışarıdan gelebilecek zararlardan olabildiğince güvenli olmasını sağlamaya hizmet edecektir.

Daha İyi İçeriği Teşvik Etme

Teknik SEO’nun bir parçası, sitenizde yinelenen içerik olmamasını sağlamaktır ve sayfa sıralamalarına odaklansanız da odaklanmasanız da bu iyi bir uygulamadır.

Sitenizdeki fazlalık en iyi ihtimalle, bir alan kaybıdır ve en kötü ihtimalle, ziyaretçilerinize dikkat etmediğinizin bir işaretidir. Ayrıca, yinelenen içerik yalnızca kendisiyle rekabet eder ve bu yalnızca ters etki yapar.

Teknik SEO ile en iyi adımınızı atmak için ön uç ve arka uç ekiplerinizin çabalarını ve uzmanlığını birleştirin. İçerik stratejistlerinizden HTML geliştiricilerinize kadar herkesin, web sitenizin teknik özelliklerinin en iyi durumda olduğundan emin olmak için oynayacağı bir rolü vardır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu