SEO

Google EAT Nedir, Neden Önemlidir?

Google EAT, Uzmanlık-Otorite-Güvenilirlik anlamına gelen kısaltmadır. SEO çalışmalarında kaçınılmaz bir yeri vardır.

Bu arada hâlâ okumadıysanız https://alparslanduygu.com/e-ticaret-seo yazımı okuyabilirsiniz.

Google EAT, bir web sitesi sahibi veya yöneticisi olarak Google’ın SERP’lerinde (arama motoru sonuç sayfası) üst sıralarda yer almak için uymanız gereken bir dizi sayfa içi içerik standardı içerir.

Google EAT Tam Olarak Nedir?

Uzmanlık

Google, bir sayfada geçirilen süre, sitenizde ziyaret edilen diğer sayfalar vb. dahil olmak üzere kullanıcı davranışını yakından analiz eder. Web kullanıcılarının sitenizi nasıl algıladıkları çok önemlidir. Bu, arama sıralamalarında daha sonra bir tırmanışa veya düşüşe neden olabilir.

Profesyonel veya resmi olmak üzere iki tür uzman olsa da Google, her ikisi tarafından yazılan içeriği geçerli bir EAT sıralama faktörü olarak kabul eder.

Profesyonel veya resmi uzmanlar, adından da anlaşılacağı gibi, yıllarca resmi eğitime ve/veya iş başında veya endüstri deneyimine sahiptir ve kendi alanlarında en iyi olarak kabul edilirler.

Gündelik uzmanlar, kişisel deneyimlerinden yararlanır. Ancak resmi/profesyonel bir uzmanın mesleki veya eğitimsel niteliklerine sahip değildir.

Otorite

İnternette farklı türde siteler var ama bunların en önemlisi belki de YMYL (Your Money or Your Life) siteleridir. Yani sağlığınız üzerinde doğrudan ve büyük etkisi olabilecek yasal, tıbbi veya finansal siteler, para ya da mutluluk konuları özelindeki sitelerdir.

Kullanıcılar, konuyla ilgili bir otorite olduğunuzu bilirlerse veya onlar için değerli içerik sunan bir siteyle karşılaşırlarsa, sizi daha fazla ziyaret edeceklerdir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, yazarın ve kaynakların kimlik bilgilerini açıkça belirtmektir.

Kısa bir özgeçmiş, eğitim ve çalışma bilgileri, sertifikaları, bir fotoğrafı, LinkedIn veya blog sayfalarına bir bağlantı vb., kullanıcılar için otorite oluşturacaktır.

Güvenilirlik

Bir kullanıcının sitenizi güvenli bulması çok önemlidir.

Özensiz, vasat içerik yalnızca sizin açınızdan çaba eksikliğini gösterir ve onları önemseyip önemsemediğinizi sorgulamalarına neden olur.

Ayrıca, Google EAT kriterlerinizin sağlam olduğundan emin değilseniz, sadece hızlı para kazanmak için orada olan biri gibi görünebilirsiniz.

Aynı şekilde, daha fazla kullanıcının sizi bulmasını ve daha fazlası için geri gelmesini istiyorsanız, biraz çalışmaya istekli olmalısınız.

HTTPS’e geçiş yapmak, iletişim bilgileri, ekip resimleri, müşteri referansları vb. içeren net, profesyonel görünümlü bir ‘Hakkımızda’ sayfasına sahip olmak burada size yardımcı olacaktır.

YMYL Nedir?

YMYL’yi anlamak için, EAT hakkında bilgi edinilmelidir. Google EAT, Bir yayıncının içeriğinin Google’ın Arama Motoru Sonuç Sayfasında üst sıralarda yer almasına yardımcı olan bir dizi yönergedir.

Paranız mı hayatınız mı? Anlamına gelen YMYL, aldatıcı bir şekilde sunulursa izleyicinin güvenliğini, yaşam tarzını, mutluluğunu veya mali durumunu olumsuz etkileyebilecek türden içerik veya web sayfalarıdır.

Google EAT kalite puanlayıcıları, YMYL sayfalarında oldukça sert bir şekilde uyguladığından, aramalar için daha sezgisel ve doğru sonuçlar sağlamak için içeriği filtreler. Böylece marka güvenilirliğini artırır ve müşteriler için aramayı daha sorunsuz hale getirir.

YMYL Sitelerine Örnekler

EAT, YMYL sayfalarını sert bir şekilde etkiler. Google kalite derecelendiricisinin farklılaştırdığı çeşitli YLML sayfası türleri vardır.

Haberler ve Güncel Olaylar

Haberler, sahte ve profesyonellikten uzak değil, doğrulanmış ve profesyonel olmalıdır.

Spor, bilim, iş, siyaset, uluslararası etkinlikler vb. gibi güncel olaylarla ilgili güncellemeler doğru olmalıdır. Yayıncıların doğrulama sürecini ve içerik yönergelerini yayınlamaları önerilir.

Hükümet ve Hukuk

Yurttaşlık haberleri temel odak konularında olmalı ve yasalar, hükümet politikaları, seçimler, kamu sektörü, yasallıklar vb. hakkında güncel bilgiler içermelidir.

Gereksiz kaosa neden olmamalı ve mümkün olduğunca multimedya içerikten arındırılmış olmalıdır. Rahatsız edici görüntüler bulanık olmalıdır ve telif hakkıyla korunmalıdır.

Finans

Mali konulara ve çerçevelere ilişkin raporlar, resmi ve ilgili gelişmeler doğrultusunda sık sık güncellenmelidir.

Bankacılık, sigorta, kredi vb. konularda görüşler ve eksiksiz bilgiler güvenilir kaynaklardan sağlanmalıdır.

Alışveriş

Her türlü çevrimiçi ürün veya hizmet satan web siteleri hakkında eksiksiz ve doğrulanmış bilgiler bulunmalıdır.

Müşterilerle doğrudan finansal ilişki kurabilen sitelerin kapsamlı bir şekilde incelenmesi çok önemlidir. Web sitesi ve satıcının kapsamlı araştırması mevcut olmalıdır.

Sağlık ve Güvenlik

Sağlıkla ilgili sayfalar veya tıbbi konularda bilgi veya tavsiye sağlayan web siteleri yetkili personel tarafından düzenlenmeli, yazılmalı, çalıştırılmalı ve yanıltıcı içerik içermemelidir.

Tıbbi konular, hastalıklar veya ilaçlar hakkındaki bilgiler düzenli olarak gözden geçirilmeli ve güncellenmelidir.

Topluluk

Bu sayfalar çeşitli etnik köken, din, ırk, milliyet vb. kişiler hakkında profesyonel, tarafsız ve sorunsuz içeriğe sahip olmalıdır.

Rahatsız edici içerik veya yetersiz araştırılmış çalışmalar zararlı olabilir.

Google EAT SEO’da Neden Önemlidir?

Google sürekli olarak daha doğru ve sezgisel arama sonuçlarıyla kullanıcı deneyimini artırmaya çalışıyor. Google EAT algoritması güncellemesi ilk olarak 2014’te yayınlandı ve tıp, sağlık, beslenme, refah ve benzeri diğer web sitelerinin sıralamasını ve trafiğini büyük ölçüde etkiledi. Ancak, e-ticaret, hukuk ve iş sektörlerindeki diğer web siteleri de etkilendi.

Kendinizi kullanıcının yerine koyun ve çevrimiçi olarak ne görmek veya deneyimlemek istediğinizi düşünün.

  • Sitem Google’da sıralanmayı hak ediyor mu?
  • Kullanıcı olarak düşündüğümde, bu içerik bana değer katar mı?
  • Kullanıcılar mutlu ve sorunsuz şekilde web sitemden ayrılırlar mı?

Kendinize bu önemli soruları sormak da doğru yönde atılmış bir adımdır.

EAT’yi İyileştirmenin Yolları

EAT, kullanıcıları zararlı veya yanıltıcı sitelerden veya sayfalardan koruduğu için çok önemlidir.

EAT’yi artırmak için bir kısayol yöntemi yoktur. Bir kişinin web sitesinin EAT’sini iyileştirmesi teşvik edilmelidir. İyileştirilmiş EAT elde etmenin bazı yolları aşağıdadır:

Daha Fazla Yorum Alın

Müşterilerden veya tüketicilerden gelen olumlu yorumlar, bir sitenin güvenilirliğini oluşturmaya yardımcı olur.

Google’ın algoritması, EAT puanlarının atanması için inceleme zorunluluğunu dikkate alır. Ayrıca, daha fazla müşteri etkileşiminin ilk elden kanıtı, bir web sitesinin önemini ve güvenilirliğini kanıtlar. Makul üçüncü taraf hoşgörüsü, EAT puanlarını hızla artırır.

Kaliteli Bağlantılar Oluşturun

Kaliteli geri bağlantılar (Backlink), bir web sitesindeki diğer ilgili web sitelerine yönlendiren doğrudan köprülerdir.

Backlinkler web siteleri arasında bir güven oyu olarak EAT için çok önemlidirler. Daha fazla geri bağlantı, benzer içeriği bağladıkları için EAT’nin artmasına yardımcı olur ve böylece kullanıcı trafiğini artırır. Ayrıca sitelerin görünürlüğünü artırır.

İçeriği Güncelleyin

Eski içeriği güncellemek, yeni içerik yüklemek kadar önemlidir.

Bu, içeriğe yeni bir çekicilik kazandırır ve EAT puanlarını artırır. Güncelleme, içeriği doğru tutar ve bu nedenle Google, bunları arama sonuçlarında önermeye devam eder.

Kırık linklerin kaldırılması ve rakamların güncellenmesi de önemlidir.

İletişim Bilgilerini Göster

Google yönergeleri, belirli bir içeriğin yazarının veya sahibinin iletişim bilgilerinin verilmesini zorunlu kılmaktadır.

Hizmet üreticilerinin iletişim bilgileri bir zorunluluktur ve yazarların özgeçmişlerine bağlantılar da yararlıdır. Şeffaflığa izin vermek için markalar veya kuruluşlar hakkında geniş bilgi veya ayrıntılı web sitesi baskıları olmalıdır.

Yazar Kimlik Bilgilerini Dahil Et

YMYL siteleri sağlık, politika, topluluk grupları vb. konularda çok hassas içerik barındırmaktadır.

Kalite yönergeleri, bu bilgilerin bilinen ve yetkili personel tarafından sağlanmasını gerektirir.

Görünür yazarlar ve açıklamaları, diğer içeriklerine ve uzman durumlarına bağlantılar, yalnızca daha fazla dikkat çekmekle kalmaz, aynı zamanda EAT’yi de geliştirir.

Düşük EAT İçeriğini Ortadan Kaldırın

Düşük EAT içeriğinin kaldırılması, başlangıçta trafiği azaltabilse de, bir web sitesinin EAT puanlarını ve güvenilirliğini artırır.

Alaka düzeyine ilişkin içeriği yüklemeden önce dikkatli olmak çok önemlidir. Yalnızca uzmanlar tarafından yazılmış ve yetkilendirilmiş güvenilir içerik teşvik edilir.

Bir SEO Danışmanı neler yapar? Tıklayın: https://alparslanduygu.com/seo-danismani

Sonuç

EAT,yalnızca markanızın güvenilirliğini artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, özünde kullanıcıların sitenizde bulunmaktan pişmanlık duymadan sorunsuz zaman geçirmelerini sağlar.

Sitenize koymak için yeni içerik yazdığınızda, onu öne çıkarmak için EAT kurallarını kullanın. EAT ile ilgili bu bilgiler, bir giriş niteliğindedir.

Keşfedilecek ve öğrenilecek daha çok şey var. Bu yüzden okumaya ve öğrenmeye devam edin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu