SEO

SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

SEO stratejisi, anahtar kelime performansınızı artırmak ve bununla birlikte organik trafik miktarınızı artırmak ile ilgilidir

Süreç, arama sonuçlarında görünme olasılığını artırmak için bir sitenin içeriğini konuya göre düzenlemeyi içerir. Bir SEO stratejisi sadece bir sütundan ibaret değildir.

Tek bir SEO stratejisinin hepsine uymadığını da söylememe gerek yok. Her işletmenin farklı motivasyonları ve hedefleri vardır.

Bu nedenle her şirketin sektörüne kapsamlı bir bakış atmak, hedef kitlelerinin neye önem verdiğini keşfetmek ve önceden tanımlanmış hedeflerine ulaşan bir SEO içerik stratejisi oluşturmak bir SEO danışmanının görevidir.

SEO içeriği ve daha geniş bir strateji oluşturma sürecine başlıyorsanız, web sitenizin sıralamasını iyileştirmek için atmanız gereken bazı adımları sizler için derledim.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

SEO, iyi bir kullanıcı deneyimi yaratma ve hedef kitlenize alakalı, yüksek kaliteli içerik sunma etrafında döner. Kitleniz ile bu tatlı noktayı yakalayacaksanız, öncelikle o kitlenin kim olduğunu bulmanız gerekir.

İyi haber şu ki, halihazırda farklı ekiplere sahip bir şirkette çalışıyorsanız, hedef kitlenizi tanımlamanıza yardımcı olacak çok sayıda ekip arkadaşınız bulunur.

Muhtemelen müşterilerle düzenli olarak etkileşime girecekleri için, bunların her birinin hedef kitlenizin kim olduğu hakkında bir fikri olacaktır.

Konu Alanlarının Bir Listesini Tanımlayın

Hedef kitlenizi daha iyi anladıktan sonra içeriğinizle odaklanmanız gereken konu alanlarına bakmaya başlayabilirsiniz.

SEO ve içerik pazarlamasında yeniyseniz, küçükten başlamak akıllıca olacaktır. Başlamak ve oradan genişletmek için sadece bir konuya odaklanın.

Belirli bir alanda uzmansanız, sadece buna odaklanmak doğru görünüyor. Sanki her şey hakkında bir şeyler yazmak zorundaymış gibi hissetmeyin.

Anahtar Kelimeleri Tanımlayın

SEO içeriği oluşturmak söz konusu olduğunda anahtar kelime araştırması her zaman önemli olacaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin iyi araştırılmış bir listesi, sizi güçlü bir SEO stratejisi geliştirmeye hazırlayacaktır.

Ana konu alanınızla ilgili geniş bir arama terimiyle başlayın. Ardından anahtar kelime varyasyonlarını, ürün özelliklerini, mevcut en çok satanlarınızı göz önünde bulundurarak bunu daraltın ve insanların (yani potansiyel müşterilerin) Google’a ürünleriniz hakkında sorduğu soruları inceleyin.

Artık araştırmanıza başlamak için hem kısa hem de uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bir listesine sahip olmalısınız.

Anahtar kelime araştırma araçları bu süreçte size yardımcı olacaktır ve çevrimiçi olarak tavsiye edilen pek çok araç bulunmaktadır.

Anahtar kelime araştırmasına nereden başlayacağınızdan hâlâ emin değilseniz, deneyimli bir SEO danışmanı hedef anahtar kelime planı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Hedeflerinizi Belirleyin

Hedefleri olmayan bir SEO içerik stratejisi, bir strateji değildir. Kendinize, sonunda SEO içeriğinizle başarmaya çalıştığınız şeyin ne olduğunu sorun.

Belki de web sitenize gelen organik trafiği artırmak kadar basittir. Belki de satışlarda belirli bir artış elde etmek istiyorsunuz.

Bülteninizin abone sayısını artırmak bile isteyebilirsiniz. Hedefleriniz ne olursa olsun, bunları yazın ve içerik oluştururken daima aklınızda bulundurun.

SEO hedeflerinizi baştan sabitleyerek, ne tür içerik oluşturmak istediğinizi daha kolay bir şekilde çözebilir ve sonuç olarak okuyucularınızın ne yapmasını istediğinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Editoryal Bir Takvim Oluşturun

Editoryal bir takvimi sevmeyen deneyimli bir SEO uzmanı bulmanız pek olası değildir. Çünkü bu doğru yapıldığında, stratejinizi yolunda tutmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olur.

Editoryal takviminiz, anahtar kelime araştırma bulgularınızı merkeze almalı ve anahtar kelimelerinizin tam olarak ne olduğunu içermelidir.

İçeriği Güncel Tutun

İçeriğinizin alakalı kalması için yayınla’ya basıp onu unutamazsınız.

Yüksek kaliteli içerik, etkili bir SEO stratejisinin anahtarıdır. Bu nedenle yazdığınız makaleleri düzenli olarak güncellemeniz önemlidir.

Konularınıza bağlı olarak bulgular güncellenebilir veya trendler değişebilir. Bu nedenle SEO içeriğinin güncelliğini yitirmesi çok kolaydır.

İçeriğinizi güncellerken, içeriğinizdeki bozuk geri bağlantıları düzeltmek için biraz zaman ayırın. Çünkü bunlar SEO çabalarınızı sekteye uğratabilir.

Alakalı, güncel içerik ve iyi bağlantılarla hem hedef kitlenizin hem de Google’ın güvenini kazanabilirsiniz.

Başarıyı Nasıl Ölçeceğinizi Belirleyin ve Takip Edin!

Ne tür bir SEO içeriği oluşturacağınızı öğrendikten sonra, başarıyı nasıl ölçeceğinizi belirlemenin zamanı geldi.

Süreçte daha önce belirlediğiniz hedeflerden geriye doğru çalışın. Sıkı çalışmanızın karşılığını alıp almadığını öğrenmek için içerik stratejinizin başarısını düzenli olarak ölçmeli ve iyileştirilmesi gereken alanları belirlemelisiniz.

Stratejinizin işe yarayıp yaramadığını görmek için Google Analytics gibi tercih ettiğiniz analiz araçlarından herhangi birini kullanarak organik trafiği izleyebilirsiniz.

Dizine eklenmiş sayfaları, dönüşümleri, YG’yi ve SERP’lerdeki sıralamanızı izlemek de herhangi bir başarıyı tanımanıza yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu