SEO Danışmanı

SEO Danışmanı - SEO Danışmanlığı

SEO danışmanı, mevcut web sitenizi denetleyen, analiz eden ve ardından işinize özel bir SEO kampanyası oluşturan deneyim sahibi kişidir. Bir danışman ile çalışmak çok kolaydır. Çünkü bilgisayar ve internet bulunduğu sürece bir uzman her yere hizmet verebilir. Örneğin ben, Ankara’da yaşıyorum ve dünyanın her yerine hizmet verebilme şansına sahibim.

Bilgi ve tecrübem ile iş ihtiyaçlarınıza yardımcı olabilirim. SEO danışmanı olarak web sitenize potansiyel müşterilerinizin hak ettiği tüm görünürlüğü vererek çevrimiçi büyümenizi hızlandırmak amacıyla size eşlik ediyorum.

SEO Danışmanı Nedir?

SEO danışmanı, SEO çalışmalarıyla bir web sayfasının konumunu iyileştiren, markayı en çok ilgilendiren arama terimleri için Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda görünmesini sağlamayı amaçlayan bir profesyoneldir. Bu serbest bir çalışan ya da bir SEO ajansı olabilir.

Arama Motoru Optimizasyonu bir gerekliliktir.

Alparslan DUYGU

SEO Danışmanlığında Deneyim

Tutkum ve deneyimim sayesinde, sitelerini optimize etmek isteyen şirketlere Google’da kendi alanlarında isim yapmaları için SEO danışmanlığı hizmeti veriyorum.

Google’ın önerileri doğrultusunda, her boyuttaki yapıları desteklemek için yalnızca etik stratejileri kullanıyorum. Amacım, daha iyi bir yatırım getirisi için web sitelerin internet’teki görünürlüklerini, trafiklerini, müşterilerini ve satışlarını artırmaktır.

Her SEO danışmanı için arama motoru optimizasyonu bir uzmanlık hatta bir tutkudur. Yıllardır bu tutkuyla çalışıyorum. Ayrıca mesleğimin gerekliliğinden dolayı birçok sektörde hizmet verdim ve tecrübe edindim.

Şeffaf SEO Danışmanlığı

SEO danışmanı olarak, Google Analytics, Google Search Console ve Ahrefs gibi SEO analiz araçları ile çalıştığım sitelerin performans raporlarını detaylı olarak ele alıyorum.

Sayfalarınızda gelişme görmek isterseniz, benimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Her zaman müsaitim ve size değer katmaktan mutluluk duyacağım.

Peki teknik olarak, bir SEO danışmanı ne yapar ve sektörünüzde otorite kazanmanıza ve işinizi büyütmenize nasıl yardımcı olabilir?

SEO Danışmanlığı Mesleği

Genel olarak, “danışman” terimi belirli bir alanda uzman olan, ihtiyacı olan kişi veya şirketlere yardım etmek ve tavsiyelerde bulunmak için çalışan bir kişiyi ifade eder.

SEO danışmanı, ihtiyacı olan şirketlere yardımcı olmak için bilgi birikimini web sitesi sahipleriyle buluşturur:

 • Arama motorlarında daha iyi konum elde etmek
 • Daha geniş bir kitle için kaliteli ve hedefli trafik elde etmek
 • Web sitelerinde daha fazla kâr (daha fazla satış) elde etmek

Bunu başarmak için SEO danışmanı, arama motoru optimizasyonu becerilerine ek olarak bir takım becerilere sahip olmalıdır.

Bir Uzmanın Becerileri

Hizmetlerinde etkili bir SEO danışmanı olmak için, web yöneticisi şunları yapmalıdır:

 • Arama motoru algoritmalarını takip etmek
 • Müşterisinin şirketi, faaliyet gösterdiği sektör ve sunduğu ürün veya hizmetler hakkındaki bilgilere hakim olmak
 • Web geliştirmede “temel dil” olarak adlandırılabilecek HTML ve CSS hakkında minimum da olsa bilgiye sahip olmak
 • Editoryal içerik oluşturmak için web’in genel işleyişinin yanı sıra Windows Office paketinden (Word, Excel, vb.) veya Google’dan (Docs, Sheets, vb.) gelen ofis yazılımları hakkında bilgi sahibi olmak
 • Adımlarında metodik kalmak için meraklı ve titiz bir yapıya sahip
 • İş ortakları ve müşterileri ile iletişimi önemli olduğu için alçakgönüllülük, dinleme ve ekip çalışmasına sahip olmak

SEO Uzmanı

SEO uzmanı ile SEO danışmanı esasen aynı anlama gelir. Bu meslekte uzman kişiler, web sitelerini arama motorlarının kriterlerine göre optimize eder. Bu kriterler, arama motorlarının arama motoru sonuç sayfasında hangi web sayfalarının daha üst sıralarda yer aldığını belirler. Profesyonel bir SEO eğitimi almadıysanız sizin için en iyi tercih bir uzmandan destek almak olacaktır.

Arama motorlarının algoritmaları bu kriterlere göre sonuç sayfaları oluşturur. Bir SEO uzmanı ya da SEO danışmanı, web sitenizi bu kriterlere göre yukarıdan aşağıya optimize eder. Bu optimizasyon Google gibi arama motorları için oldukça önemlidir.

Bir SEO uzmanı önce web sitenizi analiz eder. Ardından bu süreç sonucunda web siteniz için en iyi SEO stratejisini oluşturur. Web sitenizle ilgili analiz, derecelendirme, başvuru, süreç takibi, raporlama gibi dönemler hakkında tam bilgi sahibidir. Bu, çalışmaların sorunsuz ve iyi gitmesini sağlar. Ardından, web siteniz için SEO stratejileri geliştirir.

Başarılı bir SEO stratejisi sonucunda web sitenizin arama sonuçları sayfasındaki sıralaması yükselir. Ayrıca web sitenizin ziyaretçi trafiği de artar. Bu iki sonuç birbirini etkileyen önemli faktörlerdir.

Neden Benimle Çalışmalısınız?

 • Benimle çalışıyorsanız, ilerleme ve nereye gittiğimiz hakkında sizi bilgilendirmek için aylık raporlar ve aramalar bekleyebilirsiniz.
 • Doğru yapılan SEO, siz bunun için ödeme yapmayı bıraktıktan sonra bile sonuç üretmeye devam eder. Üst düzey SEO yatırıma değer.
 • Gerçekçi beklentiler oluşturarak kampanya hedeflerine ulaşmak için birlikte çalışabiliriz.
 • Asıl amacım, işiniz için bir yatırım getirisi sağlamak.
 • SEO bir sihirbazlık numarası değildir ve SEO danışmanları sihirbaz değildir. En iyilerimiz, boş vaatler yerine gerçekçi beklentilere dayalı müşteri ilişkileri kurarak etik uygulamalar uygularız.

Google SEO danışmanı olarak gerekli Google sertifikasyonlarına sahibim.

Sertifikalarımın tamamını görmek için buraya tıklayın.

Bir SEO Danışmanının Görevleri

Bir SEO danışmanının birincil görevi, müşterisinin webdeki görünürlüğünü artırmak için ihtiyaç duyduğu her şeyi sunmaktır.

SEO Denetimi

SEO denetimi sayesinde sitenizin güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmek için teşhis konulabilmektedir. Bu denetimin ardından web sitenizde yapılan toksik çalışmaları tek tek tespit edip kaldırıyorum.

Bunun ardından hızla, doğru optimizasyon sürecine geçiyorum.

Optimizasyon

Optimizasyon adımı tamamen SEO denetimi sırasında elde edilen sonuçlara dayanmaktadır.
Burası uzun vadeli ve kısa vadeli SEO stratejilerini uyguladığım yerdir.

Bu stratejiler, sitenizin ve sektörünüzün zorluklarına göre özenle hazırlanır. Ayrıca, sitenin mevcut performansını iyileştirmek için planlanan stratejilerin uygulanması optimizasyon sırasındadır.

Bir yandan sayfalarınızın varlıklarından daha iyi yararlanılırken diğer yandan tespit edilen sorunlar çözülür.

İçerik Hâlâ Kraldır!

Bu aşama, arama motorları için yüksek oranda optimize edilmiş kaliteli içerik tasarlamakla ilgilidir. Amaç, edinilen yeni performansı korumak ve sitenin hedeflerinize kademeli olarak ulaşması için büyümesine yardımcı olmaktır.

Bu aşama, özellikle önem verdiğim hassas bir aşamadır. Bu yüzden SEO uyumlu teknikleri titizlikle uyguladığımdan emin oluyorum.

Böylece içerik, arama motorları tarafından kolayca dizine eklenebilir ve ziyaretçilerin ürünlerinizi tüketmeleri kolaylaşır.

Sitenizin sayfaları Google’da daha iyi sıralanır ve markanız hem internet kullanıcıları hem de rakipleriniz için referans olur.

SEO danışmanlığı hizmeti verdiğim firmalar için, yukarıdaki bilgilere ek olarak; site dışı optimizasyon, HTML işaretlemesi, sitenin yapısı, backlinkler vs. çalışmalarına da önem veriyorum. Ankara başta olmak üzere çeşitli şehir ve ülkeler için hizmetler verdim/ veriyorum.

Anahtar Kelime Araştırması

Google’da daha iyi bir sıralama elde etmenizi sağlayacak bir strateji oluşturmak için anahtar kelimeler üzerinde derinlemesine araştırma yapmak önemlidir.

Bu araştırmanın amacı, potansiyel müşterilerinizin sunduğunuz ürün veya hizmetlerden birine ihtiyaç duyduklarında girdiği anahtar kelimeleri mümkün olduğunca kesin olarak belirlemektir.

Listelenen bu anahtar kelimeler daha sonra aranma hacmi ve rekabet oranı gibi metriklere göre analiz edilir.

Rakip Analizi

SEO’ya değer veriyorsanız, rakipleriniz de veriyor. Bu nedenle rekabet ortamınızın bir SEO analizini yapmak da önemlidir.

Bu analiz, ana rakiplerinizin SEO stratejilerini incelemenize ve SERP’lerde neden sizden önde olduklarını anlamanıza olanak tanır.

Daha sonra bu yöntemlerden ilham alabilir ve sitenizin ilk sıralarda olması için bunları geliştirebiliriz.

Backlink Denetimi

Bunu bilmiyor olabilirsiniz. Ancak iyi bir geri bağlantı profili, bir sitenin SEO’sunu hızlandırabilir ve Google’da çok hızlı bir şekilde ilk sayfaya gelmesine yardımcı olabilir. Backlink denetimi, her SEO danışmanı için değerli bir çalışmadır.

Tersine zayıf bir gelen bağlantı stratejisi, tüm SEO çabalarınızı baltalayabilir ve mevcut sıralamalarınızı kaybetmenize neden olabilir.

Güçlü analiz araçlarını kullanarak, sitenin konumunu etkileyip etkilemediğini öğrenmek için müşterilerimin backlink profilini inceliyorum. Sonuçlara bağlı olarak sayfalarınızdaki mevcut linklerin düzeltilmesi, iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik tedbirler alıyorum.

Backlink Edinme

SEO danışmanı olarak, bir sitenin backlink profilini incelendikten sonra, siteyi güçlendirmek için yeni bağlantı kaynakları keşfetmek önemlidir.

Bu kampanya sırasında, otoriter sitelerden alınan 10 bağlantı, yetkisiz sitelerden veya daha da kötüsü spam sitelerden alınan 1000 bağlantıdan şüphesiz daha değerli olduğundan, bağlantıların niceliğinden çok kalitesi önemlidir.

Sitenizin kaliteli geri bağlantılar elde etmesine yardımcı olmak için kampanya sırasında kullanabileceğimiz stratejiler vardır, örneğin:

 • Konuk makaleler
 • Tanıtım yazıları
 • vb.

Google Yönergelerine Uygun SEO Teknikleri

Bazı SEO danışmanları, bir sitenin x gün içerisinde Google’da ilk sayfaya çıkmasını garanti edebilirler. Bu vaadi yerine getirmek amacıyla, kınanması gereken stratejiler kullanmaya isteklidirler.

Bazı durumlarda, site sıralamasında belirgin bir gelişme gösterebilir. Ancak Google her zaman bu tür yöntemleri tespit eder ve cezalandırır. Site daha sonra gerekli işlemler yapılmadığı sürece arama motoru tarafından kara listeye alınır.

Pek tavsiye edilmeyen bu uygulamaların ciddi sonuçlarının farkında bir SEO danışmanı olarak yalnızca etik stratejiler kullanmaya ve Google’ın yönergelerine uygun hareket etmeye kararlıyım.

SEO Danışmanlığında Kullanılan Araçlar

Daha iyi bir SEO danışmanlığı sağlamak için, bir danışman bir dizi SEO aracı kullanmalıdır. Şahsen, kullandığım en önemlilerinin listesi:

 • Google Analytics ve Google Search Console: sitenize göz kulak olmak için
  çevrimiçi araştırma lideri tarafından başlatılan Google Analytics, performansını izlemek için bir web sitesinin eksiksiz bir analizini yapmanıza olanak tanır. Başlangıçta Google Webmaster Tools olarak bilinen Google Search Console, SERP’lerde indeksleme ve performansı kontrol etmek için çeşitli özellikler sunan bir araçtır.
 • Ahrefs: SEO alanında en yaygın kullanılan araçlardan biridir. GA ve GSC’den sonra siteleri taramak ve SEO kampanyalarımı yürütmek için kullandığım üçüncü bir araçtır.
  Açıkçası, başka cihazlar da kullanıyorum. Ancak burada sunulanlardan çok daha az düzenli.
 • Google Trendler: arama trendlerinden haberdar olmak
  İnternet kullanıcılarının bilgi, ürün veya hizmet aramak için kullandıkları ifadeler sürekli değişmektedir. Google Trends, bu gelişmeyi izlemeyi mümkün kılıyor.
 • PageSpeed Insights: Bir sitenin performansını mobil ve masaüstünde test etmek için
  giderek daha fazla İnternet kullanıcısı araştırmalarını mobil cihazlardan yapıyor. PageSpeed Insights, web sitesi performansının masaüstü bilgisayarlarda ve cep telefonlarında test edilmesini sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

SEO Danışmanı Nedir?

SEO danışmanı, bir arama motoru optimizasyonu uzmanıdır. Google başta olmak üzere web siteleri arama motorlarına göre optimize eden meslek uzmanıdır.

SEO Danışmanı Ne Yapar?

SEO danışmanı, web sitenizde daha fazla trafik ve daha yüksek arama motoru sıralaması ile sonuçlanan değişikliklere sahip olmak için perde arkasında çalışarak web sitenizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olur.

SEO Danışmanlığı Hizmeti Ücreti Nedir?

Bu tamamen talep edilen hizmetin süresine ve içeriğine göre değişmektedir. Bir fiyat almak için bana ulaşabilirsiniz.

SEO Danışmanı Olarak Neden Alparslan Duygu?

Kısa cevap, bilgi ve tecrübe.

Bir SEO Danışmanının Bilgisini Nasıl Ölçerim?

Çalışacağınız SEO danışmanı en az 4 yıl tecrübeye sahip olmalıdır. SEO araçlarına hakim olmalıdır. Çeşitli anahtar kelime başarısı ve farklı sektör tecrübelerine sahip olmalıdır.

SEO Nasıl Çalışır?

Google gibi arama motorları, bir web sitesini tararken ve onu nerede sıralayacaklarına karar verirken iki şeye bakar: alaka düzeyi ve güven. Alaka düzeyi, bir web sitesindeki içeriğin kalitesini ve perde arkasındaki kodu dikkate alır. Alaka düzeyi oluşturmak, kodu optimize etmek ve içeriğin işletmeyi ve markayı doğru bir şekilde temsil ettiğinden emin olmak anlamına gelir. Güven, internetteki diğer kaç sitenin bir siteye geri bağlandığını ifade eder. Çok sayıda yüksek kaliteli site sitenize geri dönüyorsa ve içeriğiniz arama yapan kişinin amacını karşılıyorsa, Google algoritması ona daha fazla güvenmeye başlayacak ve onu sıralamada yukarı taşıyacaktır.

TBM ve SEO Arasında Ne Fark Vardır?

TBM tek seferlik bir yatırımdır. Tek bir tıklama ve paranız harcanıyor. SEO, koyduğunuzdan daha fazlasını getiren bir yatırımdır. Hem TBM hem de SEO, bir web sitesinin görünürlüğünü artırır. TBM, web sitesi trafiğinde anında sonuçlar getirir. Ancak işletmeler web sitesine yapılan her bir tıklama için ödeme yapar. SEO’nun bir tıklama maliyeti olmayan organik sıralamaları iyileştirmesi iki üç ay sürebilir ve sonuçlar daha uzun sürer.

SEO Sonuçlarını Görmek Ne Kadar Sürer?

İyi organik SEO bir günde yapılamaz, zaman alır. Ancak sonuç son derece değerlidir. Müşterilerimizin çoğu 3-4 ay içinde sıralamalarının yükseldiğini görmeye başlar. Aslında, küçük işletme müşterilerimizin birçoğu 6-9 aylık SEO çalışmasından sonra (önerilen anahtar kelimelerimizi uygularken) Google’ın ilk sayfasına ulaşıyor.

SEO Çalışmalarının İşe Yaradığını Nasıl Bilebilirim?

SEO başarısı, web siteniz sıralamada yükselmeye başladığında gelir. Büyük olasılıkla mağazanıza daha nitelikli trafik, daha fazla potansiyel müşteri ve daha büyük bir çevrimiçi varlık göreceksiniz.

Zaten TBM Yapıyorum, SEO Yapmam Gerekiyor Mu?

Uygun analizlere sahip müşteriler, organik aramanın (SEO) ücretli çevrimiçi reklamcılıktan çok daha fazla satışa yol açtığını keşfetti. Bazıları, SEO ziyaretlerinin satışa göre on kattan daha iyi olduğunu buluyor.

SEO Yönergelerinde Herhangi Bir Değişiklik Varsa, Bunu Takip Etmem Gerekir Mi?

Her zaman en son yönergelerden haberdar olduğumuzdan emin olmak için düzenli kontroller ve güncellemeler yapıyoruz. Müşterilerimiz, tüm işlerini halledeceğimizden emin olabilirler ve yönetmeliklerde veya yönergelerde herhangi bir değişiklik hakkında endişelenmelerine gerek yoktur.

Hesabımdan Kim Sorumlu Olacak?

Hesapları yönetmek için bizzat ben çalışacağım. Tüm sorularınızı yanıtlamak için buradayım.

Hangi Araçları Kullanıyorsunuz?

SEO hizmeti verirken; Google araçlarına ek olarak, MOZ, Ahrefs ve SemRush gibi araçları kullanıyorum.

Bağlantı Kurma Stratejiniz Nedir?

Bir SEO danışmanı olarak, içerik veya içeriğe ilişkin açılar bulma ve buna en iyi yanıt verecek site türlerini bilme konusunda yaratıcıyım. Bu sayede rakiplerinizin muhtemelen sahip olamayacağı, hatta almayı düşündüğü çok etkili bağlantılar üretebiliyorum.


5 231 Puan
Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
61 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ece Sütçüoğlu

Başarılar hocam,en iyi hizmeti verdiğinizi biliyoruz

Selin Sazlı

Başarılar hocam

Emrah Şekerci

Hocam danışmanlık için görüşebilirmiyiz?

Erol Var

Seo danışmanlığı hizmeti için bir görüşme ayarlayabilirmiyiz hocam?

Burak Çulhalı

Hocam seo içeriklerinizi ilgiyle takip ediyorum harikasiniz

Enes Ünlü

Hocam yazılarınızdan cok faydalanıyorum.uzmanlınız ortada. başarılarınızın devamını dilerim

Hüseyin Hatip

Hocam seo danışmanlığında isminiz çokça duydum.Başarılar dilerim yolunuz hep açık olsun

Tuna Eroğlu

Hocam sizden çok şey öğrendim.Yolunuz herzaman açık olsun

Sümeyra

Hocam merhaba sitemiz aniden anahtar kelimede kayboldu ne yapmamız lazım?

Ertuğrul

Hocam hangi seo toollarini kullaniyorsunuzz?

Çağla

Başarılar dilerim hocam

Elanur

Merhaba,seo danışmanlığı için görüşmek isteriz,mümkünse.

Elanur

Teşekkürler yazıyorum hocam

Cansel

Merhaba,SEO danışmanı olmak için sizce hangi nitelikler gerekir bir kişide?teşekkurler

Cihat

Merhaba ben seo danışmanı olmak istiyorum.Siz bu mesleği önerirmsiniz?

Sümeyra

Yolunuz açık olsun hocam

Mustafa

Kral

Tuana S

Seo danışmanı olarak backlinke bakışınız nedir?

Çağrı

Başarılar bol şans hocam SEO eğitimi de bekliyoruz:))

Arif Zor

Meraba hocam Seo uzmanı ile Seo danışmanı arasında ne tür farklar var?

Tuana Yılmaz

Seo çalışması,sabretmeyi bilenler için kalıcı fayda sağlar!

Nazan Ayglr

Hocam google dışındaki arama motrlarında da Seo çalışması yapmamız gerekirmi

Allegri

Hi. I’m Allegri. I saw you in commercials. You serve as a SEO consultant. If you need help with link building, you can email me.

Yasir Aksoy

Merhaba, Seo danışmanlığı fiyatlarınız nedir?Teşkkürler.

Çağlar Eski

Seo danışmanlığı hakkında görüşmek istiyoruz

Ali Başaran

İyi günler bir firmadan seo hizmeti aldık daha sonra sitemiz aniden Google’dan kayboldu. Ne yapmamız lazım neden oldu lütfen yardım edin.

Ali Başaran

peki çok teşekkür ederim hocam

Esra Pak

Site yaşı seoda önemli mi?

Ayhan Mordal

Başarılarınızın daim olmasını temenni ederim

Ankara Nakliyat

Ankarada nakliye firmamız var.Bunun için yerelde seo önerilerine ihtiyacımız var

Ankara Nakliyat

Çok teşekkürleer

Turancan İrfan

İstanbul Nakliye sektöründe seo hizmetine ihtiyacımız var.Görüşebilirmiyiz hocam?

Gülnur Yılmazer

İyi çalışmalar. Seo danışmanlığı için görüşmek istiyoruz Alparslan Bey.

Okancan

Hocam selamlar, Seo analizlerinde whois kontrolü yapıyor musunuz? Teşekkürler

Damla

Bir anahtar kelimede ne kadar surede derece elde ederiz bunu nasıl anlayabiliriz hocam?