Google Ads

Adwords (Ads) Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Eşleme türleri, anahtar kelimeler üzerinde çalıştığı için Ads reklam başarısı için çok önemlidir ve anahtar kelimeleriniz doğru eşleme türlerine sahip olmadan doğru reklam vermiş olmayacaksınız.

Anahtar kelimelerin amacı, arama yapan kişinin arama terimini, Adwords (Ads) hesabınızda oluşturduğunuz alakalı bir reklama bağlamasıdır. Arama yapan kişiyle olabildiğince alakalı reklamlar oluşturabilmemiz için anahtar kelimeyi ve eşleme türlerini iyi anlamamız gereklidir.

Birisi ürün veya hizmetinizi aradığında reklamlarınızın görünmesini sağlamak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçları kullanarak alakalı ve kaliteli anahtar kelimeler seçmeniz gerekir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, seçtiğiniz anahtar kelimeleri, insanların aktif olarak aradığı kelime veya kelime öbekleriyle eşleştirmek veya bunları web sitenizin içeriğiyle ilişkilendirmektir.

Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Anahtar kelimeleri arama amacı ile alakalı hale getirmek için her bir anahtar kelimeye bir eşleme türü atamanız gerekir.

Daha önce de belirttiğim gibi, istediğiniz potansiyel müşterilere istediğiniz zaman ulaşabilmeniz için anahtar kelimelerin alakalı ve kaliteli olması gerekir. Bundan sonra işe doğru eşleme türünü belirleyerek devam etmelisiniz.

Anahtar kelime eşleme türleri, hangi aramaların reklamlarınızı tetiklediğini kontrol etmenize yardımcı olur. Başka bir deyişle, arama yapan kişinin arama sorgusunun Adwords hesabınızdaki anahtar kelimeyle ne kadar geniş veya dar olmasını istediğinizi belirler.

Eşleme türleri 4 tanedir:

  • Geniş eşleme
  • Sıralı eşleme
  • Tam eşleşme
  • Negatif eşleşme

Genel olarak, anahtar kelime ne kadar geniş olursa, o kadar fazla trafik almanız olasıdır. Tersine, anahtar kelime ne kadar darsa, o anahtar kelime kullanıcının arama sorgusuyla o kadar alakalı olacaktır.

Her bir eşleme türü arasındaki farkı anlamak, dönüşümlerinizi iyileştirebilir.

Reklamlarınızı alakalı aramalarda gösterme potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak ve yeni anahtar kelimeler keşfedebilmeniz için geniş eşlemeyle başlamanızı öneririm.

Geniş Eşleme

Tüm anahtar kelimeler için varsayılan eşleme türü geniş eşlemedir. Reklamlar, benzer kelime öbeklerine ve anahtar kelimenin yakın varyasyonlarına sahip aramalarda gösterilebilir. Yakın varyasyonlar şunları içerir; yazım hataları, tekil ve çoğul biçimler, eş anlamlılar, kısaltmalar, baş harfler ve kökten türetmeler, ilgili aramalar ve diğer ilgili varyasyonlar.

Örneğin, “siyah ayakkabılar” anahtar kelimesi için geniş eşleme kullanırsanız, reklamınız “siyah ayakkabılar”, “indirimde siyah ayakkabılar”, “siyah ayakkabılar satın al” ve diğer varyasyonlar gibi çeşitli arama sorguları için görünebilir.

Geniş eşlemeyle başlamanızı önermeme rağmen, dönüşüm sağlamayan alakasız trafik için ödeme yapmadığınızdan emin olmak için arama sorgusu raporunuzu sıkça takip etmeniz gerekir. Ardından, tam veya sıralı eşleme olarak değiştirilmesi gereken terimleri belirleyebilirsiniz.

Sıralı Eşleştirme

Sıralı eşleme, geniş eşlemeye göre daha hedeflidir. Sıralı eşleme reklamları, önce ve sonra ek kelimeler içerse bile, tam olarak anahtar kelimeler için yapılan aramalarda da gösterilebilir.

Sıralı eşlemeli anahtar kelimelerinizin yakın varyasyonları için, sorgulanan kelimenin öncesinde ve sonrasında ek kelimelerle birlikte gösterilirler.

Sıralı eşlemeli anahtar kelimenizin ortasında ek bir kelime varsa, reklamınız gösterilmeyecektir. Bu nedenle kelime sırası önemlidir.

Sıralı eşlemeli anahtar kelimeler yazmak için doğru yazım, kelime öbeğinin etrafına tırnak işaretleri (“ ”) eklemektir.

Örneğin:

Yazılışı:  “anahtar kelime”

Örnek anahtar kelime:  “kadın şapkaları”

Örnek arama: kadın şapkaları satın alın

Tam Eşleme

Tüm anahtar kelime eşleme türleri arasında tam eşleme, reklamınızı kimlerin görebileceği konusunda size en fazla kontrolü sağlar.

Reklamlar ayrıca, yazım hataları, tekil ve çoğul biçimler, kısaltmalar, kökten türetilmiş sözcükler, kısaltmalar ve vurgular dahil olmak üzere tam olarak anahtar kelime öbeğinizin yakın varyasyonları için gösterilir.

Tam eşlemeli reklamlar, tam anahtar kelime öbeğiniz için yapılan aramalarda, herhangi bir ek kelime olmadan gösterilir.

Tam eşleme kullanırsanız, daha az gösterim ancak daha yüksek bir tıklama oranı görebilirsiniz. Tam eşlemeli anahtar kelimeler yazmak için doğru yazım, kelime öbeğinin etrafına köşeli parantezler ( [ ] ) eklemektir. Örneğin

Yazılışı:  [anahtar kelime]

Örnek anahtar kelime:  [kadın şapkaları]

Örnek arama: kadın şapkaları

Negatif Eşleme

Negatif anahtar kelimeler, reklamlarınızın bu terimleri arayan veya bu terimleri içeren siteleri ziyaret eden kullanıcılara gösterilmesini engeller.

Negatif anahtar kelimeler kullanırsanız, daha hedefli müşterilere ulaşabilir, maliyetlerinizi azaltabilir ve dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Negatif anahtar kelimeler yazmak için doğru yazım, ifadeden önce bir eksi ( – ) eklemektir.

Reklamlarınız yayınlandıktan sonra da negatif eşleme türünü kullanarak hedef kitlenizi iyileştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu