ADS

Google Ads İçin Landing Page Nasıl Oluşturulur?

Landing Page veya diğer adıyla açılış sayfalarını duymuşsunuzdur. Hatta birkaç tane tasarlamış bile olabilirsiniz. Ancak bunların etkili olmasını istiyorsanız, bunları Google Ads için hazırlama konusunda bilmeniz gereken bazı temel bilgiler vardır.

Açılış sayfaları başarılı bir Google Ads kampanyası için kritik öneme sahiptir. Ziyaretçi bir reklama tıkladıktan sonra açılış sayfasına yönlendirilir. Burası onları müşteriye dönüştürme fırsatına sahip olduğunuz yerdir, dolayısıyla bu sayfaları akıllıca kullanmanız önemlidir.

Arama ağı reklamları faydalıdır çünkü kullanıcıların tam olarak aradıklarını sağlar ve belirli kitleleri hedeflemede onları daha etkili hale getirir.

İyi bir Landing Page, net bir harekete geçirici mesaj (CTA), reklamla ve kullanıcının amacıyla (ve belirli arama sorgusuyla) eşleşen içerik ve bazı yüksek kaliteli görseller ve videolar içermelidir. Açılış sayfanız herhangi bir kampanyanın yatırım getirisinde en büyük farkı yaratabilir.

Doğrudan kullanıcının arama sorgusuna hitap eden spesifik açılış sayfaları oluşturmak, Google Ads hesabınız üzerinde olumlu bir etki yaratacak ve en önemlisi daha fazla dönüşüm sağlayacaktır. Açılış sayfalarınızı Google Ads için optimize etmeye zaman ve çaba harcamaya değer.

Google Ads için Landing Page Sayfaları Nasıl Oluşturulur?

Peki başarılı bir Google Ads açılış sayfasının olmazsa olmazı tam olarak nedir ve nereden başlayacaksınız İşte temel bilgiler.

Google Ads Açılış Sayfası (Landing Page) İçeriği

Teklifinizin değerini açıkça iletmek amacıyla başlığınızı ve gövde metninizi yazın. Ziyaretçiler neden bir sonraki adımı atmalı? Paraları veya iletişim bilgileri karşılığında ne alacaklar? Güçlü Google Ads açılış sayfası metni yazmaya yönelik bazı ipuçları:

 • Güçlü bir başlığa odaklanın: Açılış sayfanızın başlığı metininizin en önemli kısmıdır; hatta bazı ziyaretçilerin okuyacağı tek kısımdır! Buraları anlamlı kılın!
 • Açık ve kısa bir metin yazın: Açılış sayfanızın içeriği, teklifinizin avantajlarını öne çıkarmalıdır. “Ne olmuş yani?” sorusunu yanıtlayın. İnsanların neden sizin sağlayabileceğiniz şeylere ihtiyaçları var? Sorunlarını nasıl çözecek ve acı noktalarını nasıl gidereceksiniz?
 • Açılış sayfalarınızda duyguyu kullanın: Okuyucular, duygularına göre hareket eden reklamlara ve açılış sayfalarına yanıt verir.
 • Yüksek kaliteli bir görsel seçin: Bir ürün satıyorsanız açılış sayfasında birden fazla yüksek kaliteli ürün görseline ihtiyacınız vardır. Bir hizmet sunuyorsanız, teklifin değer önerisini iletmek için harika açılış sayfası resimlerini kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Madde işaretli listeler, kalın metinler ve diğer görsel öğeleri uygulayın: Bu, okuyucuların içeriğinizin hangi bölümlerinin en önemli olduğunu anlamalarına yardımcı olur ve içeriğin sindirilmesini kolaylaştırır. Ziyaretçilerin daha az okuma ve daha fazla dönüşüm gerçekleştirmesini istediğinizi unutmayın!
Alışveriş reklamları, özellikle e-ticaret işletmeleri için fiziksel ürünleri tanıtmak ve web sitesi trafiğini artırmak için değerli bir araçtır.

Google Ads Açılış Sayfası (Landing Page) Formları

Açılış sayfanızdaki form, site ziyaretçilerinizden önemli bilgiler toplamak için oradadır; böylece onlarla daha sonra iletişime geçebilirsiniz. Başlığın yanı sıra Google Ads açılış sayfanızın en önemli öğelerinden biridir. İyi optimize edilmiş bir formun dönüşüm oranlarınız üzerinde muazzam bir etkisi olabilir. Göz önünde bulundurulması gereken bazı unsurlar şunlardır:

 • Form Alanları: Çok fazla veya çok az form alanı kullanmayın; ihtiyacınız olanı almakla ziyaretçinin formu doldurmasını kolaylaştırmak arasında doğru dengeyi bulmaya çalışın.
 • Harekete Geçirici Mesaj Düğmeleri: Harekete geçirici mesaj düğmesini veya CTA’yı özelleştirmeyi unutmak, Landing Page tasarımında yeni olanlar için yaygın bir yanlış adımdır. Eyleme ilham veren açık ve yaratıcı bir CTA kullanmak, dönüşümleri büyük ölçüde artırabilir.
 • Teşekkür Sayfaları: Teşekkür sayfası, harekete geçirici mesaj düğmenizi tıkladıktan sonra kullanıcıların yönlendirildiği yerdir.
Reklam hedeflemeye birden fazla dilin dahil edilmesi, pazarı genişletmeye ve daha geniş bir kitleye ulaşmaya yardımcı olarak kampanyanın etkinliğini artırma potansiyeline sahiptir.

Diğer Önemli Konular!

Güçlü bir Google Ads açılış sayfasına başka neler dahildir? Bu uygulamaları takip etmeyi unutmayın:

 • Önce mobili düşünün: Sayfanızın mobil cihazlarda hızlı ve kullanımının kolay olduğundan emin olun. Açılış sayfanız yavaş yüklenirse veya ziyaretçiniz formu telefonunda dolduramazsa, çok fazla iş kaybedersiniz.
 • Açılış sayfalarınızı test edin: Yeni başlıkları, düzenleri ve CTA’ları deneyin ya da daha kısa veya daha uzun bir form deneyin. Dönüşüm oranlarını en üst düzeye çıkarmanın tek yolu test etmektir!
 • Dönüşüm izlemeyi ayarlamayı unutmayın: Tüm önemli satışlarınızın ve olası satışlarınızın tam olarak nereden geldiğini bilmek için dönüşüm izlemeyi doğru şekilde kullandığınızdan emin olun.
Birden fazla reklam varyasyonu oluşturmak ve testler çalıştırmak, hangilerinin en iyi performansı gösterdiğini belirlemenize ve en yüksek dönüşümleri elde etmenize yardımcı olur.

Hâlâ yardıma mı ihtiyacınız var? Benimle iletişime geçmekten çekinmeyin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu