SEO

Holistik SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Holistik SEO, başarılı olmak isteyenler için önemli bir konudur. Başarılı olmak istiyorsanız klasik SEO tekniklerini bırakıp Bütünsel SEO’ya odaklanmanız doğru bir karardır.

Parça parça SEO’ya odaklanmak yerine bütüne odaklandığınızda, uzaktan baktığınızda sorunların nerede olduğunu kolayca görebilirsiniz.

Geleneksel olarak, SEO yapan kişiler SEO’yu bir arama motorunda bulabileceğiniz şekillerde yapar. Bu yüzden size tavsiyeleri her yerden backlink almanız, elinizden geldiğince dahili linkler yapmanız ve anahtar kelime dolu siteler yapmanızdır.

Kısa vadede iyi görünen sonuçlar elde edebilirsiniz ancak marka bilinirliği gibi konulara girdiğinizde aslında uzun vadede zararlı olursunuz.

O halde şimdi gelelim Holistik yani Bütünsel SEO konusuna.

Holistik SEO Nedir?

Holistik SEO, bir parçaya değil, görüntünün tamamına odaklandığımız çalışma türüdür. Her küçük parçanın başarımıza katkısı var, evet ama bu parçalar bir araya gelmediğinde büyük sorunlar yaşayabiliyoruz.

Google, algoritmalarını düzenli olarak olarak geliştirir. Sıralama koşullarının sayısı son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Güçlü yapay zeka sistemleri tarafından yönlendirilen arama, Google’ın amacını gerçekleştirmesini kolaylaştırır.

Yapay zeka algoritmasına RankBrain denir. Google, arama sonuçlarının gerçekçiliğini geliştirmek için sürekli çalışır. SEO konusunda ilerlemek isteyen kişilerin uzun vadeli bütüncül bir yaklaşım benimsemesinin nedeni budur.

SEO’da bütünsel bir yaklaşım benimsemek, yalnızca anahtar kelime oranına ve sayfa sıralamasının teknik yönlerine odaklanmaktan vazgeçmek anlamına gelir.

Markaların, arama motoru sonuç sayfasında kalıcı olarak iyi bir sıralama elde etmek için kullanıcı deneyimine bütünsel olarak yaklaşması gerekir. Sitenizin tasarımından sosyal medya kanallarınıza kadar her şeyi bir arada düşünmelisiniz.

Holistik SEO Yapısı

Güçlü bir Holistik SEO yapısı, sitemizi uzun vadede ileriye taşımamıza yardımcı olacak en büyük faktörlerden biridir. Google’da yükselmemizi sağlayan tüm kriterlerin her parçasına dikkat ederek yolumuza devam etmeliyiz.

Birinci sırada yer almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birçok kriter olduğunu biliyorsunuzdur. Bu kriterleri uyguladığınızda avantaj sizin elinizde geçer. Bildiğiniz gibi aldığınız sıralamalar kalıcı değil, bu yüzden daha çok çalışmanız ve bütüncül düşünmeniz gerekiyor.

İçerik Kraldır!

“İçerik kraldır” ifadesini birçok yerde duymuşsunuzdur. Bu nedenle içeriğinize çok dikkat etmeli ve içeriğinizi insanlara uygun bir yapıda pazarlamalısınız.

İçeriğimi nasıl pazarlayabilirim?

Kaliteli içeriğiniz varsa, insanlar içeriğinizi paylaşmaktan keyif alacaklardır. Bu yüzden makalelerinizi ücretli olarak almak yerine kendiniz yazmanızı tavsiye ederim. Ayrıca içeriğiniz sayesinde hiç çaba harcamadan ücretsiz backlinkler alabilirsiniz.

İçeriğiniz için kaliteli görseller ve videolar oluşturmanızı tavsiye ederim.

Bu adımları tamamladıktan sonra, zaten sahip olacağınız ziyaretçiler sayesinde İçerik pazarlama bölümünü Holistik SEO yapınıza kolayca ekleyeceksiniz.

Backlink Çalışması

İçinde bulunduğumuz dönemde backlink almak her şeyden daha kolay. Ancak bunu bir süreç olarak değerlendirmelisiniz.

 • Sitenize günde 1- 2 makale girmeyi uygun buluyorsunuz ama backlink konusunda bu hassasiyeti gösteriyor musunuz?
 • Markanızı geliştirmek için Medium, Reddit gibi kanalları kullanıyor ve backlink alıyor musunuz?
 • Yeni backlink kanalları bulup sitenizi tanıtıyor musunuz?

Bunun gibi detaylara yeterince dikkat ederseniz, başarınızın hızı etkili bir şekilde artacaktır.

Holistik Backlink çalışmasında, arama motoru için çalışırsanız kaybeden siz olursunuz. Sitenizde uygun yerlerden kullanıcıların dikkatini çekebilecek backlinklere sahip olmanız geleceğiniz için çok iyi bir yatırım olacaktır.

Teknik SEO

Yüksek hızda açılan web sitelerinin önde olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Bunu sadece Google sıralaması için söylemiyorum, kullanıcı için söylüyorum. Çünkü yavaş siteleri kimse sevmez.

Sadece bu değil, Robots.txt dosyanız ve SSL sertifika durumunuz gibi şeyler de teknik SEO’ya eklenir ve daha birçok kriter vardır.

Teknik SEO’nuzu iyi yaparsanız Bütünsel SEO yapınıza bir şeyler daha katacak ve Google’daki sıralamanızı yükseltme şansına sahip olacaksınız.

Anahtar Kelime Stratejisi

Anahtar kelime çalışması olmayan bir konu üzerine yazıyorsanız bu sizin için çok kötü bir durumdur. Çünkü doğru anahtar kelimelerle bir çok kişiye ulaşabilirsiniz.

Uzun kuyruklu düşük hacimli kelimelere odaklanırsanız siteniz çok daha hızlı gelişebilir. Tabi düzenli ve doğru yaparsanız.

Anahtar kelimelerin belirlenmesinin yanı sıra anahtar kelimelerin içerikteki konumu da oldukça önemlidir.

Belirlenen anahtar kelimelerle dolup taşan içerik, arama motorları tarafından kullanıcının gözünde antipatik olarak algılanır.

Bu tür içerikler, kullanıcıyı bilgilendirmek ve daha iyi bir deneyim sağlamak için hazırlanmadığından, organik bir stratejiden ve profesyonellikten uzak bir profil çizmektedir.

Sosyal Medya

Bugün yüzlerce sosyal medya kanalı var ve sitemizi ücretsiz olarak tanıtabileceğimizi biliyorsunuz. Holistik SEO yapınıza sosyal medyayı eklemek istiyorsanız gerçekten güçlü bir sosyal medya profili oluşturmanız gerekiyor.

Web sitenizde paylaştığınız yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak hem onların index almasına yardımcı olabilir hem de sizi takip eden kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz.

Neden Holistik SEO Yapmalıyım?

Holistik SEO yapmak için nedenler listesi hazırladım.

 • Google üzerinden sitenize giren kullanıcı sayısı otomatik olarak artar.
 • Sosyal medya gücünüz sayesinde her zaman bir adım öndesiniz ve yeni paylaştığınız yazılarınıza çok sayıda kullanıcı gireceği için indexleme konusunda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.
 • Anahtar kelime araştırması sayesinde hit alabileceğiniz kelimeleri tespit edebilirsiniz.
 • Kaliteli makaleleriniz sayesinde kaliteli sitelerden ücretsiz backlink alabileceksiniz.
 • Ne yapmanız gerektiğini bildiğiniz için gereksiz bütçe harcamaları olmayacaktır.
 • Sağlam stratejiler geliştirebilecek ve sürdürebileceksiniz.
 • Son kullanıcı mutlu olacağı için sitenizi önerecektir.
Semantik SEO’nun ne olduğunu ve inceliklerini de anlamalısınız. Bunun için yararlı bir içerik yazdım. Okumanızı öneririm: https://alparslanduygu.com/semantik-seo-nedir

Çözüm

Holistik SEO ile başarılı sonuçlara ulaşmanın yolları üzerinde durduk. Bu yazı sayesinde gelirinizi ve etkileşimlerinizi artırabileceğinize inanıyorum.

Bu yöntemleri sitenize şimdiden uygulamaya başlarsanız başarı kaçınılmazdır. Kazandığınız her kullanıcı sizin için yüksek bir sıralama anlamına gelir. Bu yüzden kullanıcılarınıza değer verdiğinizi ispat edin!

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Holistik seo, seo’da önem kazanmaya başladı.Buna odaklanmak google’ın siteleri ödüllendirmesiyle sonuçlanabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu