SEO

Semantik SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Semantik SEO, web yönetimi ve içerik oluşturmada yaygın bir terimdir. Çoğu web yöneticisi ve pazarlamacı, bunu bilmeden bir şekilde kullanır. SEO Danışmanlarının genelde kullandığı bir tekniktir.

Google gibi saygın şirketler, insan dilini daha derinden anlamak için semantik analizden büyük ölçüde yararlanır. Bu çalışma, Google’a ve diğer arama motorlarına kullanıcılara daha alakalı arama sonuçları sağlamaya çalışır.

Semantik SEO, web sitesi içeriğinizin yeterli trafik çekmesini sağlamak için Google şirketinin kullandığı doğal dil işlemeyi ve derin öğrenmeyi dikkate alır.

Semantik SEO, nişlerinde önemli anahtar kelimeler için rakiplerinizden daha iyi performans göstermenizi sağlayacaktır. Semantik SEO hakkında daha fazla ayrıntıya girmeden önce, size doğru tanımını ve tam anlamını açıklamak istiyorum.

Semantik SEO Nedir?

Semantik SEO, tek tek anahtar kelimelere güvenmek yerine konulara dayalı web içeriği oluşturmanıza olanak tanır.

Temel olarak, tek bir anahtar kelimeye odaklanmanızı vurgulamak yerine, belirli bir konuyla ilgili tüm sorularınıza yanıt vermeyi amaçlar.

Semantik Arama

Arama motorları giderek daha akıllı hale geliyor ve arama sorgunuzla tam olarak eşleşen siteleri taramaya daha az güveniyor. Her gün işledikleri milyarlarca arama sorgusu için sonuç sayfaları üretirken bağlamı, kelime seçimini ve konumu (diğer birçok şeyin yanı sıra) dikkate alıyorlar.

Bir arama motoru (özellikle Google) bu bilgileri sentezleyebildiğinde ve ardından sorgunuzdan çıkarımlara dayalı olarak sonuçlar sunduğunda, buna anlamsal yani semantik arama diyoruz.

İçerik oluşturmak ve sunmak için semantik SEO kullanan bir web yöneticisi, tek bir makalede beş soruyu yanıtlayabilir. Bunun yanıtlarınızı almak için beş farklı makaleyi okumaktan daha verimli olduğu konusunda herkes hemfikirdir.

Semantik SEO’nun doğru kullanımı, kullanıcıların içeriğinizi farklı bakış açılarından daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için yazılı metni resimler, grafikler ve videolar gibi görsel öğelerle birleştirir.

Semantik SEO Neden Önemlidir?

Şu anda arama motoru optimizasyonu, semantik konusundan ayrılamaz. Bu, arama motoru algoritmalarının kaydettiği ilerlemeye bağlanabilir. Web trafiğinizi artırmak için semantik SEO’dan yararlanmanız için sayısız neden bulunur.

Arama motorları daha sofistike hale geliyor. Sonuçları iletmek için anahtar kelimeleri kullanmak yerine, en iyi içeriği sağlamak için derinlemesine anlam veya niyet analizleri yapıyorlar.

Semantik SEO‘nun ikinci önemi, kullanıcıların sorgularını nasıl formüle ettikleridir. Kişisel düzeyde bile, internette her gün yaptığınız tüm sorguların %90’ının kesin olmaktan uzak olduğunu fark edeceksiniz. Çoğu sorgu belirsiz kelimeler içerir ve bu da internetin doğru sonuçlar vermesini zorlaştırır.

Arama Sonuçları

Semantik SEO ile kullanıcıların fikirlerini nasıl ifade ettiklerini işleme ve bunları dizinlerinin belirli özellikleriyle eşleştirme yeteneği nedeniyle, bir internet araması yaparken endişe etmeniz gereken en son şey belirsizliktir.

Semantik SEO kullanmanın ek bir gerekçesi, kullanıcıların genellikle bir sorgunun arkasındaki benzersiz süreci anlamamasıdır.

Bu noktayı daha iyi anlamak için Google örneğine bakalım. Hemen Google’da bir sorgu giriyorsunuz. Arama sonuçları, aşağıdakiler gibi çeşitli öğelerde ve analizlerde görüntülenecektir:

  • Tarayıcı geçmişi: Google, ihtiyaçlarınıza uygun sonuçları görüntülemek için tarayıcı geçmişinizden yararlanabilir.
  • Varlıklar: Bunlar, nesneler, yerler, insanlar ve isimler gibi açıkça tanımlanmış bir anlamı olan kavramlar veya nesnelerdir.
  • Sözcük hiyerarşisi: Bu durumda Google, sınıflarda ve bir sorguda bulunan metinler arasındaki olası bağlantıları veya korelasyonları inceler.

İçeriği semantik kullanarak optimize etmek en etkili SEO stratejilerinden biri olarak önerilebilirken, odağımızı birincil fikir olan kullanıcılar için optimize edilmiş içerik geliştirmekten kaydırmamak önemlidir.

Başka bir deyişle, kuruluşunuz veya web siteniz yalnızca daha fazla trafik çekmek için bir arama motorunu nasıl manipüle edeceğinize odaklanmamalı, aynı zamanda gösterilen içeriğin türüne ve kullanıcıların talepleriyle rezonansa girip girmediğine de öncelik vermelidir.

Google Hummingbird Algoritması

Google’ın eklenti olarak yayınladığı önceki Penguin ve Panda güncellemelerinin aksine Hummingbird, çekirdek algoritmanın kapsamlı bir revizyonu olarak tasvir ediliyor.

Çekirdek algoritmanın önceden var olan bazı özelliklerinin kullanımda kaldığı doğru olsa da, Hummingbird Google’ın kullanıcıların taleplerini giderek daha derinden anlama arayışını ortaya çıkardı. Bu kaynağın genel amacı, kullanıcıların sorgularını daha alakalı sonuçlarla eşleştirmektir.

Hummingbird güncellemesi; aşırı anahtar kelimeler, anlamsız anahtar kelimeler veya içeriği garip olan anahtar kelime dizileri kullanan tüm sitelerden kurtulur. Bunlar hem arama motorları hem de kullanıcılar için bir sitenin değerini düşürür.

Google’ın Hummingbird için resmi duyurusu 26 Eylül 2013’te yapıldı. Ancak gerçekte algoritma bir ay önce yürürlükteydi.

Hummingbird’ü geliştirme kararı kısmen önceki algoritmalardaki, özellikle de Penguin ve Panda’daki web sıralamalarında ve trafiğinde önemli kayıplara neden olan tutarsızlıklardan kaynaklandı.

Resmi olarak yayınlanmasından bir ay önce yeni algoritmayı denedikten sonra Google, Hummingbird’ün genel web üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmadığını fark etti.

Hummingbird SEO’yu Nasıl Etkiler?

Yayınlanmasından sonraki ilk birkaç ay boyunca, SEO topluluğu öncelikle bunun Google’ın bilgi grafiğinin doğruluğunu olumlu yönde etkilediğini anladı. Ancak zamanla, algoritmanın yerel arama motoru sonuçlarını da önemli ölçüde etkilediği ortaya çıktı.

Hummingbird’ün faydaları, kelimeler ve temel anlambilim arasındaki ilişkiye sıkı sıkıya bağlı iki bileşen olan konuşma ve bağlamsal aramada güçlüdür.

Bağlamsal arama söz konusu olduğunda Google Hummingbird, sorgunun arkasındaki niyetle iyi örtüşen sonuçları iletir. Bu, yalnızca kelimelerin kendilerinin yorumlanmasına dayalı sonuçlar üreten önceki algoritmalardan bir gelişmedir.

Şu içeriğe de göz atın: https://alparslanduygu.com/holistik-seo-nedir

Semantik SEO’nun Faydaları

Semantik SEO, kullanıcılara kapsamlı bilgi sağlama şansını artırmanıza ve sonuç olarak aramalarını daraltmanıza olanak tanır. Bu, tek bir bileşen yerine daha geniş bir konuya odaklanılarak sağlanır.

Arama motorları, kullanıcıların web sitenizde yeterince zaman geçirmelerini sağlayarak onları harekete geçmeye ve e-ticaret işletmelerinde terkedilmiş sepetler senaryosunu hafifletmeyi amaçlar.

Buna göre semantik SEO, bir kullanıcının bir sayfada geçirdiği ortalama süreyi artırmanıza ve böylece daha fazla etkileşimde bulunmanıza olanak tanır. Bu, kapsamlı ve ayrıntılı içeriğin kısa materyalden daha ilginç ve yararlı olmasına bağlanabilir.

Dahili Bağlantı ve Rekabet

Semantik SEO ayrıca size dahili bağlantı için fırsatlar sunar. Belirli konuları araştırdığınızda, bunların ilginizi çeken veya işinizle ilgili diğer konularla ilişkisini fark etme şansınız vardır. Bu, dahili bağlantıları organik olarak birleştirmek için size uygun bir manzara sağlar.

Modern yaşamın gerçeği, hepimizin bir noktada, özellikle de para ve gelir içeren alanlarda rekabetle mücadele etmesi gerektiğidir.

Muhtemelen, çevrimiçi içeriğinizi oluşturmak için kullandığınız anahtar kelimeler, rakipleriniz tarafından kullanılanlarla aynıdır. Diğer benzer işletmeler üzerinde bir avantaj elde etmek istiyorsanız, o zaman semantik SEO başarının yoludur. Bu, kullanıcıların Google veya Bing gibi farklı arama motorları yoluyla web sayfanızı bulma şansını artırır.

Semantik SEO Stratejileri

Artık semantik SEO‘nun anlamını, temel faydalarını ve önemini anladığınıza göre, web trafiğinizi artırmanıza olanak sağlayacak belirli stratejilere girmenin zamanı geldi.

İlk teknik, kullanıcının niyetini anlamaktan ibarettir. Bu, kullanıcılarınızın sorgularının büyük resmini görmek için tek tek anahtar kelimelerin ötesine geçmeyi gerektirir. Örneğin, anahtar kelime “Dijital Pazarlama” olabilirken, tam sorgu “Dijital Pazarlama Danışmanı” olabilir.

İkinci olarak, iç ve dış bağlantı yapınızı geliştirmeye odaklanmalısınız. Anahtar kelimeler yerine kapsamlı konulara odaklanmanızı artırarak, genellikle bir konunun sayfanızdaki diğer anlamlı içerikle bir korelasyon paylaştığını keşfedeceksiniz.

Algoritmaların onları daha iyi yorumlaması için içeriği organize bir şekilde yapılandırmak için yapılandırılmış veri işaretlemeyi kullanmayı da seçebilirsiniz.

Bu stratejiyi uygulamak, SERP’leri yükseltmenize ve snippet’lerde sonuçlanmanıza olanak tanır. Ek stratejiler, anahtar kelime kümeleme gerçekleştirmeyi, anahtar kelime aramanızı geliştirmeyi ve derinlemesine konu ana hatlarını formüle etmeyi içerir.

Semantik Arama, Web Sitemi Nasıl Etkiler?

Web sitesi olan bir işletme sahibi olarak, anlamsal (semantik) arama konusunda gerçekten endişelenmenize gerek yok. SEO’yu doğru yapıyorsanız, bunun için gerçekten endişelenmenize gerek yok. Anlamsal arama muhtemelen sitenizin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Peki, anlamsal aramayı optimize etmek için ne yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz birkaç şey var:

Faydalı İçerik Üretin

Sitenizdeki içeriğinizin yararlı olduğundan ve konuları eksiksiz ve doğru bir şekilde ele aldığından emin olun.

Google tarayıcıları, arama sorgularına yanıt bulmak için birçok harika bilgi içeren siteleri arar. Sitenizde çok fazla içerik varsa, arama motorlarının ve arama yapanların istediği yanıtları tutma olasılığı daha yüksektir.

Yerel Arama için Optimize Edin

Sitenizi coğrafi konumunuz için optimize etmek, bölgenize odaklanan arama sorgularına yardımcı olacaktır.

Arama yapanlar genellikle “yakınımdaki” kelimelerini içeren bir sorgu yazar. Google My Business sıralamanızda yer alarak sitenizi optimize ederek, sitenizde doğru saat ve konum bilgisine sahip olarak ve lokasyona özel içeriklere blogunuzda yer vererek arama motorları sitenizi semantik sorgulara bağlayabilecektir.

Google, İlgili Sayfaları Nasıl Bulur ve Sıralar?

Google, web sayfalarını dizine ekleyen ve tarayan web tarayıcılarını kullanır. Her web sayfası, Google’ın kullanışlılığına ve yetkisine ilişkin değerlendirmesine göre derecelendirilir.

Google, bir arama sonucu sayfasında web sitelerini sıralamak için bilinen 210’dan fazla faktör içeren bir algoritma uygulamaya devam ediyor. Arama sonucu sayfasında en üstte görünen bir web sitesi, diğer web sitelerinin aksine en alakalı ve yetkilidir.

Anahtar kelimeler, web sitenizin gelişmesi için gerekli trafiği çekmede hayati önem taşırken semantik SEO, anahtar kelimelerin faydalarını ve rekabet avantajı sağlamak için kapsamlı içerik sunmanın avantajlarını birleştirir.

Semantik SEO ile web sayfanızda kapsamlı içerik sunarak kullanıcıların dikkatini büyük ölçüde çekebilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu