SEO

Yerel SEO Nedir? (Örnekli Anlatım)

Yerel SEO, bir işletmenin belirli bir coğrafi bölgede çevrimiçi varlığını artırmayı amaçlayan bir dijital pazarlama stratejisidir. Bu strateji, işletmenin arama motorlarında yerel aramalarda üst sıralara çıkmasını ve yerel müşterilerin dikkatini çekmesini sağlamak için kullanılır.

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO, işletmelerin yerel müşteriler için web sitelerini ve dijital pazarlama stratejilerini optimize etmeye odaklanmasına yardımcı olan bir uygulamadır.

Amacı, bir işletmenin web sitesinin belirli bir coğrafi bölgedeki insanlar arasında görünürlüğünü artırmaktır. Bu, siteyi yerel arama sonuçları için optimize etme, diğer yerel web sitelerinden alıntılar ve bağlantılar oluşturma ve sosyal medya ve diğer çevrimiçi kanallar aracılığıyla işletmeyi tanıtma gibi tekniklerle yapılabilir.

Bir SEO Danışmanı ile çalışmak mı istiyorsunuz? Tıklayın: https://alparslanduygu.com/seo-danismani

Yerel SEO’nun Avantajları Nelerdir?

Yerel SEO‘nun web sitelerine ve işletmelere birçok faydası vardır.

Yerel SEO, küçük işletmelerin daha yüksek sıralamalar almasını kolaylaştırır. Çünkü daha az rekabet vardır. Web sitenizin ve işletmenizin çevrimiçi görünürlüğünü, normal SEO kullanmaktan daha kolay iyileştirebilirsiniz.

Genel olarak işletmenizin en iyi sonuçlarına kıyasla, yerel bölgenizdeki en iyi arama sonuçlarına girme olasılığınız çok daha yüksek olacaktır.

Bunun yanı sıra, yerel SEO ile web sitenizde daha kaliteli görünümler ve trafik elde edebilirsiniz. Bunun nedeni, arama yapanların işletmenizi arıyorsa, işletmenizi ziyaret etme ve ödeme yapan bir müşteri olma olasılıklarının çok daha yüksek olmasıdır.

İşletmeniz yüz yüze ziyaretlere bağlıysa, yerel SEO harikadır. Çünkü mağazanızı fiziksel olarak ziyaret eden insan sayısını büyük ölçüde artırabilen bir araçtır.

Yerel SEO kullanmanın bir başka avantajı, web sitenizi ve işletmenizi güvenilir olduğu kadar daha yetkili hale getirmesidir. Google aramalarında üst sıralarda yer alırsanız, potansiyel müşteriler otomatik olarak web sitenize daha fazla güvenecektir.

Yerel optimizasyon, sonuçlar sayfasında (SERP) normal SEO stratejilerini kullanmaktan çok daha kolay bir şekilde üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır.

Yerel SEO İşinize Nasıl Yardımcı Olur? 

Yerel SEO, işletmenizin daha fazla ödeme yapan müşteri elde etmesine yardımcı olur. Yerel SEO ile başarılı olmak için uygulamanız gereken çok sayıda özel teknik vardır.

Yerel SEO ve normal SEO arasında ortak birkaç teknik örneği:

 • Web sitenizde yüksek kaliteli içeriğin bulunması için web sitenizin içeriğini iyileştirmek gibi sayfa içi optimizasyonlar yapmak.
 • Anahtar kelime araştırması yapmak ve web siteniz için alakalı anahtar kelimeleri hedeflemek.
 • Backlink edinerek web sitenizin etki alanı otoritesini geliştirmek.

Yerel SEO Neleri İçerir?

Yerel SEO, yerel bölgenizi içeren aramalarda web sitenizin daha kolay bulunmasını sağlamak için çeşitli teknikler içerir.

Yerel optimizasyon, web sitenizin yalnızca yerel bir açılış sayfası olup olmadığına veya aktif bir blog ve her şeye sahip tam teşekküllü bir web sitesi olmanıza bakılmaksızın çevrimiçi varlığınızı iyileştirebilir.

Yerel optimizasyona dahil olan çalışmalar şunlardır:

 • Belirli bir yerel kitleyi hedeflemek için meta açıklamanızı optimize etme.
 • Yerel bölgenizle ilgili sık sorulan soruları yanıtlama.
 • İşletmenizi çevrimiçi dizinler ve mümkün olan her yerel işletme dizinine yerleştirmek.
 • Yerel işletmeler ile bağlantı kurmak.

İşletmenizi, mümkün olan her çevrimiçi dizinde ve haritada görünmesini sağlayın!

Sadece Google Haritalar’da olmak yetmez! Apple Haritalar, Foursquare ve hatta Bing Places’te görünmelisiniz.

Yerel Anahtar Kelime Stratejisi Nedir?

Yerel anahtar kelime stratejisi, reklamlarınızı işletmenize fiziksel olarak yakın olan kişilere hedeflemenin bir yoludur.

Yerel anahtar kelimeleri keşfetmek için ücretsiz bir araç olan, Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı’dan yararlanabilirsiniz.

Mümkün olan en az rekabet ile en fazla trafiği içeren anahtar kelimelere odaklanmalısınız.

Yerel SEO herhangi bir işletmeye nasıl fayda sağlar?

 • İşletmenizin üzerinde daha fazla dikkat çekmesine yardımcı olur. Daha fazla potansiyel müşterinin web sitenizi bulmasına ve işletmenizin sunduğu şeyleri bilmesine yardımcı olur.
 • Daha fazla yaya trafiği elde etmenize ve daha fazla satış görüşmesi yapmanıza yardımcı olabilir. Yerel SEO stratejilerini uygularsanız, insanlar işinizi kolayca bulabilir ve bu nedenle, potansiyel olarak daha fazla ücretli işlere yol açabilecek daha fazla arama alırsınız.
 • İşletmenizin daha fazla kâr elde etmesine yardımcı olacaktır. Potansiyel müşteriler web sitenizi ve işletmenizi daha kolay bulabildiklerinde, kesinlikle daha fazla anlaşma yapabileceksiniz.
 • Tekrar eden müşteriler edinmenize yardımcı olacaktır. Yerel SEO, işletmelerin tekrar müşteri edinmelerine yardımcı olma konusunda inanılmazdır. Çünkü yerel bir müşteri yerel bir işletme ile iş yaptığında, o müşterinin tekrar gelme şansı yüksektir. Sadece bir kez sizinle iş yapmalarını sağlamanız, onları memnun etmeniz tekrar gelmelerini sağlayacaktır.

Yerel Olarak Nasıl Daha Üst Sıralarda Yer Alırsınız?

Yerel SEO’nuzu geliştirerek yerel sorgularda daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Doğru bir şekilde anlamanız için zaman ve sabır gerektiren yerel aramalarda ne kadar iyi sıralandığınıza katkıda bulunan birçok sıralama faktörü vardır.

Konuyla ilgili daha derin ve daha iyi bir anlayış kazanmanız biraz zaman alacaktır. O zamana kadar, yerel sıralamanızı hemen iyileştirmek için atabileceğiniz bazı basit adımlar şunlardır:

Bir Google Benim İşletmem (My Business) Hesabı Oluşturun

Her şeyden önce bir Google My Business hesabı oluşturun ve Google girişinizi optimize edin. Bunu yapmak, Google Haritalar‘da daha kolay bulunmanın ve yerel arama sonuçlarında daha sık görünmenin basit ama etkili bir yoludur.

Web Sitenizin Mobil Cihazlar İçin Optimize Edildiğinden Emin Olun

Bu genel bir SEO ipucu gibi görünebilir. Ancak bunun arkasında bir mantık var. Şu anda gitmek için yerel bir işletme arayan birçok kişi bunu cep telefonlarını kullanarak yapacak.

Web sitenizi mobil cihazlar için optimize ederek, en kısa sürede yardım arayan potansiyel müşterileriniz için optimize etmiş olursunuz.

Bulunduğunuz Yere Göre İçerik Oluşturun

Web sitenizin bir blogu var mı? Blog gönderileriniz, hizmet verdiğiniz alana hitap ediyor mu?

Yerel olarak daha üst sıralarda yer almak için yerel bölgenize dayalı içerik yazarak bunu düzeltin.

Mümkün Olduğunca Çok Sayıda Olumlu Eleştiri Alın

Müşterilerden iyi yorumlar almak genel olarak işletmeniz için harikadır. Aynı zamanda Google My Business varlığınızı iyileştirmenize ve yerel SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olur.

Olumlu eleştirilerinizi sitenizde de sergileyin ve tüketicilerin güvenini kazanın.

Yerel SEO İçin Strateji?

Bugün sıralamaya başlamak için bazı temel bilgiler:

 • Yerel bölgenize odaklanan yüksek kaliteli içerikler yazın.
 • Yerel inceleme sitelerinde çevrimiçi incelemelerden yararlanın.
 • İlgili bilgilerinizi web sitenize ve yerel dizinlere koyun.
 • Çeşitli yerel inceleme sitelerinde işletmeniz ve web siteniz için müşteri yorumları kazanmaya çalışın.

Yerel Olarak Yeterince SEO Yapıyor Musunuz?

Daha fazla müşteri ve daha fazla satış elde etmek için işletmenize daha fazla göz atmak konusunda ciddiyseniz, yerel SEO yapmalısınız.

Özellikle iş için yerel müşterilere bağlı bir işletmeyseniz, yerel optimizasyona odaklanmalısınız.

İşletmeniz aşağıdaki işletme kategorilerinden birine giriyorsa, yerel SEO kesinlikle sizin için çok uygundur:

 • Bir franchise. Franchise’ların her zaman birden fazla yeri vardır. Bu nedenle yerel SEO ile belirli konumunuza odaklanmak kesinlikle işinize daha fazla müşteri getirecektir.
 • Bir tesisat işi. Ev ve onarım işletmeleri yerel hedef kitlelerine bağımlıdır. Bu nedenle yerel arama sonuçlarının en üstünde olmak, kapıdan gelen müşteri sayısını artırmaya kesinlikle yardımcı olacaktır. 
 • Paket servisi olmayan yerel bir restoran. Kaliteli ve yerel bir yemek işletmesiyseniz, muhtemelen bir paket servis menünüz yoktur. Yerel arama sonuçlarınızın ilk sayfasında yer almak, işinizi kaybetmemenizi sağlayacaktır.
 • Yerel optimizasyon, ağır ekipman işletmeleri, yasal işletmeler, emlak işletmeleri, sağlık işletmeleri ve benzer işletmeler için de son derece uygundur.

Sonuç olarak müşterilerinizin, fiziksel konumunuzu görmesi gerekiyorsa, yerel SEO sizin için iyi olacaktır. Ayrıca SEO Nedir? İçeriğimi okumak isterseniz tıklayın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu