SEO

Backlinklerin Fayda Sağlaması Ne Kadar Sürer?

Söz konusu SEO olduğunda her zaman konuşulan bir şey vardır: Backlink. Bu makalede, backlinklerin faydası üzerine yararlı bilgiler bulacaksınız.

Backlink SEO’yu Nasıl Etkiler?

Geri bağlantı olarak belirtilen bir URL, do-follow (Google botlarının bağlantıyı taramasına izin verir) veya no-follow (botlara bağlantıları takip etmemesi talimatı verilen) olabilir. Birincisi en sık kullanılırken, ikincisi sponsorlu veya bağlı kuruluş bağlantılarını kullanmak için iyidir.

Geri bağlantılar birçok SEO uzmanına göre, Google için sıralanan 200 sıralama faktöründen biridir. Ancak, tüm geri bağlantıların eşit olmadığını unutmayın. Kaliteli bir backlink her zaman sıradan bir backlinten daha iyidir.

Backlink Google Açısından Neden Önemlidir?

Şimdi temelleri ele aldığımıza göre, geri bağlantıların neden önemli olduğuna geçelim. Google arama motoru, sitenizin sıralamasını iyileştirmek için geri bağlantıları sinyal olarak kullanır. Geri bağlantılar, Google’ın sitenizin arama motoru listesine karar vermesinin birçok nedeninden biri olsa da, site sıralamasında en fazla etkiye sahip olanlardır. Geri bağlantı kullanmanın bazı faydaları şunlardır:

  • Tüm arama motorlarında organik sıralamayı iyileştirmek
  • Sitenizin daha hızlı dizine eklenmesine yardımcı olmak
  • Para kazanma için dönüşüm trafiği getirmek
  • Genel web sitesi trafiğini artırmak
  • Web site otoritesini artırmak

Backlinklerin Çalışması Ne Kadar Sürer?

Yeni bir geri bağlantı hemen bir etki göstermez. Moz’da yapılan bir araştırma, bir bağlantının yerleşimleri gerçekten etkilemesinin yaklaşık 10 hafta sürdüğünü göstermiştir. Bu nedenle, eski “olgunlaşmış” geri bağlantılara sahip alan adları inanılmaz derecede güçlüdür. Bu web sitelerini gerçek “güç merkezleri” yapan sadece etki alanı yaşı değil, aynı zamanda bağlantı profilinin yaşıdır.

Geri bağlantılarınız yeterince değerli değilse ve düşük kaliteliyse, Google politikaları tarafından kabul edilmez. Google bu düşük kaliteli geri bağlantıları dikkate almazsa, web sitenizin arama motoru trafiği önemli ölçüde azalır ve SEO çabalarınız ciddi şekilde zarar görebilir.

Sonuç

Sitenizin sıralamasını yükseltmeyi vaat eden düşük kaliteli dizin bağlantıları, yorum bağlantıları, spam ağları veya diğer ucuz bağlantı hizmetleri satın almaya çalışmayın.

Bunun yerine, ilgili sitelerden doğal, yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmak için yüksek kaliteli içerik yayınlayın ve nişinizdeki diğer sitelerle ilişkiler kurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu