ADS

Google Ads Kalite Puanı Nedir?

Kalite puanı, Google reklamları optimizasyonunun büyük bir parçasıdır. Kalite puanlarının olmadığı bir dünya hayal edin.

Her anahtar kelimenin birbirine eşit olduğu bir dünya ve aralarındaki tek fark, reklamverenin birisinin bir reklamı tıklaması için ne kadar ödemek istediğidir. Bu hayal edilebilir dünyada, fakirler fakir kalır ve zenginler tüm reklam krallığını kontrol eder.

“İşletmeniz için bir Adwords Uzmanı ile çalışmak istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz.”

Gerçek dünyada, ilk reklam konumuna yerleştirilmek için sadece teklif miktarınıza güvenemezsiniz. Agresif tekliflerin sizi en üst sıralara yerleştirebileceği doğru olsa da, kalite puanlarınız düşük veya ortalamanın altındaysa, bütçenizi çöpe atar ve uzun süre ayakta kalamazsınız.

Google’ın arama motorunun ana hedefi, kullanıcıların sorguları için mümkün olduğunca alakalı olmaktır. Bu nedenle, Anahtar Kelime- Reklam Metinleri- Açılış Sayfası kombinasyonunuz için yüksek bir alaka puanı sağlamanız gerekir.

Bir anahtar kelimenin kalite puanını etkileyen diğer birçok faktör arasında, bu üç yönlü alaka düzeyi ortalaması en önemlisidir. Reklamınızı kullanıcıların arama terimleriyle alakalı tutarken aynı zamanda onları uygun ve alakalı bir açılış sayfasına yönlendirmek, size saygın ve yüksek kaliteli bir puan verir.

İlk reklam konumunu ele geçirmek için agresif bir şekilde teklif vermeye çalışan düşük kalite puanına sahip reklamverenler, muhtemelen Tıklama başına daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaktır. Ayrıca düşük reklam sıralamasına sahip olacaklardır.

Google Ads Kalite Puanı nedir?

Google Ads kalite puanı, Google’ın reklamlarınızın ve anahtar kelimelerinizin kalitesine ilişkin değerlendirmesidir.

Google, “kaliteyi” çoğunlukla alaka düzeyine göre ölçer. Anahtar kelimelere spam yapmak gibi hileler puanı artırmaz, hatta zarar verir. Aslında puanınızı belirlemeye yarayan birkaç faktör var, bu yüzden onları yakında yakından inceleyeceğiz.

Konuya girmeden önce, Google kalite puanınız tıklama başına maliyetinizi belirler. Daha yüksek bir puan, daha az parayla daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olur.

Bu nedenle, daha düşük maliyetle daha yüksek performansa önem veriyorsanız Google Ads Kalite puanı önemlidir. Google Ads’deki hemen hemen herkes bu avantajları istediğinden, bazı reklamverenlere diğerlerine göre rekabet avantajı sağlayan şeyin üzerinden geçelim.

Reklam Kalitesini Belirleyen Üç Ana Faktör Nedir?

Kalite puanı, çeşitli kısa ve uzun vadeli performans göstergeleri tarafından belirlenir. Peki reklam kalitesini belirleyen üç ana faktör nedir? Google’a göre, birincil faktörler şunlardır:

  • Beklenen TO’nuz (tıklama oranı)
  • Reklam alaka düzeyi
  • Açılış sayfası deneyimi

Beklenen TO’nuz, reklamınızın görüntülendiğinde tıklanma olasılığının bir ölçüsüdür. Reklamınız arama sonuçlarındayken reklamınızı ne kadar çok kullanıcı tıklarsa o kadar iyidir.

Google’ın standartlarına göre “Alaka düzeyi”, reklamlarınızın içeriğinin, onu arayan kullanıcıların amacına (anahtar kelimelere göre) ne kadar yakın olduğu anlamına gelir. Eklediğiniz içerik kullanıcılarla oldukça alakalıysa puanınız yükselir. Elbette konunun dışına çıkmak hem puanınıza hem de dönüşümlerinize zarar verecektir.

Son faktör olan açılış sayfası davranışı, kullanıcıların reklamınızı tıkladıktan sonra nasıl davrandığını gösteren ölçümdür.

Google sadece kaç kişinin tıkladığını değil, aynı zamanda kaç kişinin takip ettiğini de önemser. İyi UX (kullanıcı deneyimi) tasarımı ve yüksek kaliteli reklam metni ile açılış sayfanız kullanıcılar için daha alakalı olacak ve daha iyi performans gösterecektir.

Google Reklam Sıralaması

Google’ın basitliğe olan bağlılığı doğrultusunda, reklam sıralaması basit kategorilerde görüntülenir. Reklamlarınızda, aşağıdakilerden biri olarak sıralanırsınız:

  • Ortalamanın üstünde
  • Ortalama
  • Ortalamanın altında

Reklamınızın durumu, ne kadar rekabetçi olduğuna bağlıdır. Referans noktası, aynı anahtar kelime için rekabet eden diğer tüm reklamverenlerdir.

Bu noktada Google, yalnızca son 90 güne ait reklamları hesaba katar. Bu anlamda, reklamverenler daha rekabetçi olmaya ve mevcut trendlerle daha alakalı olmaya teşvik edilir.

Reklamınızın durumu, performans göstergelerini önem derecesine göre sıralamak için kullanılacaktır.

Genellikle 3 ana faktörün her biri için farklı performans gösterirsiniz. Bu nedenle, “ortalamanın altında” bir durum mutlaka panik için bir neden değil, iyileştirme fırsatınız olduğuna dair bir bildirimdir. Esasen, rekabetinizin ne kadar gerisinde kaldığınızın veya ne kadar ileri gittiğinizin bir bildirimidir.

Kalite Puanımı Nasıl Kontrol Edebilirim?

Kalite puanınızı Google Ads hesabınızda bulabilirsiniz.

Sol tarafta, “Anahtar Kelimeler”i seçin. Ardından, tablonun sağ üst tarafında bir sütun simgesi göreceksiniz. Bunu tıkladığınızda “Anahtar kelimeler için sütunları değiştir” seçeneğini göreceksiniz. Bunun üzerine tıklayın, ardından “Kalite Puanı” üzerine tıklayın.

Markalar Kalite Puanlarını Nasıl Yükseltebilir?

Test Ederek ve Sürekli Geliştirerek

Kalite puanı, bir reklamverenin reklamlarının nerede görüneceğini belirler. Bu nedenle puanınızı zaman içinde iyileştirmeniz önemlidir.

Puanınızı yükseltmek için 3 ana faktörde daha iyi performans elde etmeniz gerekir. Bununla birlikte, bu faktörlerin her biri birkaç küçük faktöre daha bağlıdır.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırmasının amacı, reklam stratejinize eklemek için en alakalı anahtar kelimeleri bulmaktır. Bunu yapmanıza yardımcı olabilecek birçok farklı araç bulunur.

En popülerleri arasında Anahtar Kelime Planlayıcı (Google’ın ücretsiz aracı), SEMrush, SimilarWeb veya Ahrefs gibi platformlar bulunur.

Anahtar kelime araştırmalarında uzman olmayanların, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri gözden kaçırması kolaydır. Ancak bunlar daha düşük TBM’ler için trafik oluşturmanın güçlü yollarıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, daha düşük arama hacmine ve daha az rekabete sahip daha uzun anahtar kelime öbekleridir.

İçeriği Optimize Etme

Başlıklar en önemlileridir. Ardından alt başlıklar ve ana içerik gelir.

Anahtar kelime optimizasyonu, anahtar kelime araştırmasına dayanmalıdır. İyi bir araştırma ile tüm önemli anahtar kelimeleri çalışmanıza dahil ettiğinizden emin olabilirsiniz.

Daha İyi Açılış Sayfaları

Açılış sayfalarınızdaki yazılı ve görsel içerik, insanların tıkladıktan sonra nasıl davranacağını belirler. Daha iyi açılış sayfaları, aynı anda daha fazla satış ve daha yüksek bir Google reklamları kalite puanı sağlar.

Tasarımın her yönü de önemlidir. Dönüşüm sağlayan profesyonel açılış sayfaları, satış elde etmenin ve kalite puanınızı yükseltmenin son adımıdır.

Anahtar Kelimelerin Kalite Puanını Nasıl İyileştirirsiniz?

Anahtar kelime düzeyinde kalite puanı şu şekilde belirlenir:

  • Reklamı görüntüleyenler için anahtar kelime alaka düzeyi
  • Açılış sayfasının kullanıcılar için ne kadar yararlı olduğu
  • Öngörülen tıklama oranı
Anahtar kelime kalite puanını yükseltmenin en önemli yolu daha iyi araştırma yapmaktır. Araştırma sadece tek tek anahtar kelimeleri kapsamaz.

Gösterim payına da bakmakta fayda var. Gösterim payı, mevcut tüm gösterimler içinde reklamınızın gösterilme yüzdesidir. Gösterim payının düşük olması, reklam bütçenizin çok düşük olduğu anlamına gelebilir.

İyileştirmeye değer başka bir faktör, anahtar kelimelerinizin eşleme türüdür. Yalnızca tam eşleşmeyi kullanırsanız, daha az gösterim artışı elde edersiniz. Reklam grupları ve anahtar kelime eşleşmeleri tıklama oranı sırasına göre düzenlenmelidir.

Reklamverenlerin daha geniş anahtar kelime gruplarını da dikkate alması önemlidir. Bu, yeni terimler keşfetmek için harika bir yoldur. Ancak reklamverenlerin alakasız anahtar kelimeler için ödeme yapmaması için önceden negatif eşleme çalışmaları yapmak gerekir.

Açılış Sayfası Kalite Puanı Anatomisi

Google, daha yüksek kalite puanının, açılış sayfanızın “diğer reklamverenlere kıyasla, anahtar kelimenizi arayan biri için daha alakalı ve kullanışlı” olduğu anlamına geldiğini belirtir.

Genel kalite puanınız gibi, açılış sayfası kalite puanı da birkaç metrik içerir. Orijinallik bir rol oynar. İnsanların doğal olarak aradığı popüler anahtar kelimeleri kullanmak iyi bir uygulama olsa da, mümkün olduğunca orijinal içerik üretmek ve konuya benzersiz bir bakış açısı kazandırmak da önemlidir.

Hemen çıkma süresi ve benzer metrikler, Google’ın açılış sayfanızın alaka düzeyini belirlemesine de yardımcı olur. Kullanıcıları açılış sayfasında tutmak için benzersiz, yeni ve ilginç bilgiler sağlayın.

Tasarım burada önemlidir. Çünkü insanlar daha iyi tasarıma sahip sayfalarda daha uzun süre kalma eğilimindedir.

CTA (harekete geçirici mesaj) renkleri, görüntü kalitesi ve sıkıştırma, video kullanımı, kişiselleştirme, referansların kullanımı ve daha fazlası gibi faktörler, açılış sayfanızın başarısını belirlemede büyük rol oynar.

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu