ADS

Google Ads Hesabınız Askıya Alındı Çözümü

Google Ads hesabınız askıya alındı! Bu durumun ne kadar sinir bozucu olduğunu biliyorum ve bu makalede Ads (Adwords) hesabınızın askıdan kurtulması için önerilerde bulunacağım.

 • Reklamlarınızın çevrimdışı olduğu her gün para mı kaybediyorsunuz?
 • Başka bir hesap oluşturmayı denediniz ve tekrar askıya mı alındı?
 • Google Ads hesabınızı en kısa sürede tekrar aktif hale getirmeniz mi gerekiyor?

Bu sorulara cevabınız evetse lütfen okumaya devam edin.

Google Ads Hesapları Neden Askıya Alıyor?

Google, kullanıcılarına mümkün olan en iyi deneyimi sunmaya derinden bağlıdır. Politikalar birçok biçimde olabilir. Kullanıcıların yalnızca Google Ads tarafından sunulan meşru ve rahatsız edici olmayan reklamlara maruz kalmasını sağlamak isterler. 

Ne yazık ki, herkes bu kuralları otomatik olarak takip etmiyor. Bu nedenle Google, reklamverenlerin uyması gereken politikalar oluşturmuştur. Google reklamlarıyla derinden bağı olmayan kişi ya da şirketler bazen politikalara takılabiliyor.

Ads Hesabınız Askıya Alındıysa Önce Bunu Okuyun!

Yeni hesap açmayın. Yeni hesap yalnızca askıya alınmakla kalmaz, aynı zamanda yeni hesap, asıl askıya alma sorununu çözme şansınızı azaltabilir.

İtirazdan sonra tekrar itiraz göndermeyin. Google’ın gönderebileceğiniz itiraz sayısı konusunda resmi bir sınırı yoktur. Ancak ne kadar başarısız itiraz gönderirseniz, bir sonraki itirazınızın incelenme olasılığı o kadar azalır.

Sorunu çözmeden itiraz formu göndermeyin. Hesabınız yanlışlıkla askıya alınmamışsa, bunun sürece bir faydası olmayacaktır.

Google Adwords (Ads) Hesabının Askıya Alınmasının Yaygın Nedenleri

Aşağıda, “Ads Hesabınız Askıya Alındı” sorununun en yaygın nedenlerini sıraladım. Google’ın birçok politikası vardır. Ancak işletmelerin askıya alma konusunda yardım almak için bana ulaştığında sık gördüğüm birkaç durum vardır.

Şüpheli Ödeme Etkinliği

Bu askıya almanın yaygın nedenleri şunlardır:

 • Yanlış fatura bilgilerinin girilmesi
 • Google’dan alınan bir ödemeyi reddetme veya ters ibrazda bulunma
 • İş adresiniz olarak sanal bir adres kullanma
 • Birden çok Google Ads hesabında aynı ödeme yöntemini kullanma
 • Ödeme yöntemlerinde sanal kart kullanma

Birçok yeni Google Ads hesabının şüpheli ödemeler nedeniyle, bazen hesapta bir kampanya oluşturulmadan önce bile askıya alındığını gözlemledik.

Şüpheli Ödemelerin askıya alınmasını iptal etmek, Google’a itirazınızda netlik gerektirir. Başlangıçta sistemi neyin işaretlediğini bulmanız ve sorunu çözmeniz, ardından ne yaptığınızı ve ödeme yönteminizin neden şüpheli olmadığını Google’a net bir şekilde açıklamanız gerekir.

Sistemleri Atlatma Politikası

Web siteniz Google’a içeriğin bir sürümünü ve web sitesi ziyaretçilerine başka bir sürümünü gösteriyorsa bu, gizleme olarak bilinen aldatıcı bir uygulama olarak kabul edilir. Bu ihlal, Google’ın gözünde, “Ağır” bir ihlaldir ve Google buna çok önem verir.

Kullanıcılara hiçbir zaman yanlış beyanda bulunmamalısınız.

Kabul Edilemez İş Uygulamaları

Bu askıya alma ile Google, iş uygulamalarınız/ modeliniz hakkında şüpheli bir şey olduğunu düşündüğünü söylüyor.

Bu askıya almanın yaygın nedenleri şunlardır:

 • Google, kendinizinkinden farklı bir işletme gibi davrandığınızı düşünüyor
 • Üçüncü taraf inceleme web sitelerinde işletmeniz hakkında çok sayıda olumsuz yorum
 • Yanlış reklam

Sistemleri Atlatma’da olduğu gibi, Kabul Edilemez İş Uygulamaları politikasını ihlal etmek, Google’ın gözünde, “Ağır” bir ihlaldir.

Diğer web siteleriyle ilişkili logoları ve marka adlarını kullanan işletmeler, bu politika kapsamında özellikle işaretlenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Örneğin:

 • Franchise’lar
 • Bayiler
 • Yetkili satıcılar
 • Farklı coğrafi bölgeler için birden fazla web sitesine/ reklam hesabına sahip şirketler

Eski durumuna dönmenin anahtarı, Google’ın işletmenizle ilgili ne gibi bir sorunu olduğunu belirlemek ve ardından uygun belgelerle birlikte Google’a bunun neden bir sorun olmadığını net bir şekilde açıklamaktır.

İşletme Faaliyetleri Doğrulama Hatası

Google ticari operasyonlar, doğrulamayı dünya çapında reklamverenlere sunduğundan bu durum daha yaygın hale geldi.

Bu askıya almanın yaygın nedenleri şunlardır:

 • Sorulara net cevap vermemek
 • Yeterli belge sağlamamak
 • Google’ın aklında üçüncü taraflarla olan ilişkileriniz konusunda kafa karışıklığı yaratmak

Google, itiraz formlarında ve işletmelere sordukları sorularda değişiklik yapmaya devam ettiği için bu askıya alma nedeni karmaşıktır.

Bu formu doğru doldururken çok dikkatli olmanız ve aynı zamanda soruları nasıl cevapladığınız konusunda kafa karışıklığı yaratmamanız gerekir.

Sahte Ürünler Politikası

Google, reklam platformu aracılığıyla taklit ürünlerin satışı için sıfır tolerans politikasına sahiptir. Bu, “Ağır” bir politika ihlalidir.

Bu askıya almayı tetikleyen yaygın şeyler şunlardır:

 • Marka ürünlerinin yeniden satılması
 • Bir web sitesinde büyük indirimler

Bu askıya alma durumundan kurtulmak söz konusu olduğunda belgeler çok önemlidir. Web sitenizde üçüncü taraf marka adları kullanıyorsanız, bunu yapmaya yetkili olduğunuzu ve sattığınız ürünlerin orijinal olduğunu Google’a hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtlamanız gerekir.

Kendi markanızı satıyorsanız, Google’a ürünlerin size ait olduğunu ve başka bir markayı taklit etmediğinizi kanıtlamanız gerekir.

Hesabınızın Askıya Alınmaması İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Google Adwords hesabının askıya alınmasının birçok nedeni vardır. Aşağıda Ads hesabınızın askıya alınmaması için dikkat etmeniz durumları listeledim.

 • Google politikalarını okuyun. Web siteniz Google Adwords Politikalarına uymuyorsa, hesabınızın askıya alınma olasılığı oldukça yüksektir.
 • Hesabınızda kötü amaçlı reklamlar, siteler veya uygulamalar barındırmayın. Reklam, kötü amaçlı veya kabul edilemez içerik barındıran bir web sitesine veya sayfaya bağlantılar içeriyorsa, hesabınız askıya alınır.
 • Reklamlarda farklı reklama yönelik yanıltıcı içerik kullanmayın. Reklamlarınız yanıltıcı ve işletmeniz/hizmetiniz hakkında yanlış reklam yapıyorsanız devam etmeden önce bunu düzeltmeniz gerekir.
 • Web sitenizde gizlemeyi kullanmayın. Bir kullanıcı gizlemekten kaçınmalıdır. Gizleme, Google ekibine farklı bir web sitesinin gösterildiği ve bir kullanıcının onu farklı bir web sitesi olarak gördüğü bir süreçtir.
 • Aynı site için birden fazla Google Adwords hesabı kullanmayın. Google Adwords hesabının askıya alınmasının sebeplerinden biri olabilir.
 • Birden fazla hesap için aynı faturalandırma ayrıntılarını kullanmayın. Birden çok Adwords Hesabı için aynı fatura ayrıntılarını kullanmamalısınız. Bu tür Hesap askıya alma işlemleri, kullanıcı genellikle sanal kredi kartıyla ve rastgele adlar ve profiller girerek sahte fatura bilgileri girdiğinde meydana gelir .
 • Ticari marka sorunlarının olmamasına dikkat edin. Reklamlarınız, üçüncü taraf ticari markaların haklarını ihlal etmemelidir.
 • Reklamlarda görünen URL farklı olmamalı. Reklamlarda Görünen URL ve Hedef URL birbirinden farklıdır. Bu askıya alma nedeni olabilir. Kullanıcının reklamlara ve Google’a bilgi sağlarken gerçek olması gerekir.
 • Bir kullanıcı, herkese açık proxy’ler, rastgele VPN, RDP kullanarak veya Adwords’ün kullanıcının oturum açmasını beklemediği uzak bir konumdan hesaba giriş yapmaya çalıştığında hesap askıya alınabilir.
 • Hesap ayrıntılarınızı başkalarıyla paylaşmayın. Adwords kullanıcısının hesap ayrıntılarını diğer taraflarla paylaşması güvenli olmayabilir. Bu bilgilerin özel olması gerekir. Hesabınızın güvenliğini sağlayın.
 • Haksız avantaj politikasını’na dikkat edin. Google Adwords politikaları, kullanıcının birden fazla hesaptan benzer içeriği tanıtmasına izin vermez.

Ads Hesabının Askıya Alınmasının Diğer Nedenleri

Yukarıda belirtilen nedenlerin dışında, kullanıcıların Adwords Hesabının Google ekibi tarafından yanlışlıkla askıya alındığı zamanlar vardır.

Yukarıda belirtilen sorunlar askıya alma nedeni olabilir. Askıya alınan hesabınızı düzeltmenin kesin yollarını öğrenin ve bunu düzeltip itirazda bulunun.

Ads Hesabınız Askıya Alındı Çözümü

Ads hesabınız askıya alındıysa bunun çözümü vardır. Politika ihlallerini düzeltin ve Google’dan inceleme talebinde bulunun.

Başarılı bir itiraz formu yazmaya ilişkin ipuçları:

 • Google adwords hesabının askıya alınmasının birden fazla nedeni olabilir. Her bir nedenin ayrı ayrı ele alınması gerekir.
 • Sağladığınız bilgiler konusunda çok dikkatli olun. Yaptığınız herhangi bir hata yanlış bilgi olarak görülecektir. Formu, Ads hesabınızı kurtarmak için tek bir şans olarak değerlendirin.
 • Formun sonunda ‘Sorunun Özeti’ diye bir seçenek var. Burada sadece sorundan değil, en önemlisi sorunu çözmek için hangi adımları attığınızdan da bahsetmeniz gerekiyor.
 • Forma dosya ekleme seçeneğiniz vardır. Bu, ek ilgili ayrıntılar sağlamak için mükemmel bir fırsattır. Örneğin, web sitenizde kötü amaçlı yazılım varsa ve onu kaldırdıysanız, temizlenen dosyaların raporunu Google’a gönderin.

Umarım bu makale faydalı olmuştur ve “Ads Hesabınız Askıya Alındı” sorunundan kurtulmayı başarmışsınızdır. Hâlâ çözüme ulaşamadıysanız Adwords Uzmanı olarak bana ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Alparslan bey reklamımız red yedi itiraz ettik, nereden takip edebiliriz süreci teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu