SEO

Google’da İlk Sayfada Çıkmak İçin Yapmanız Gereken 10 Hamle

Google’da ilk sayfada çıkmak, bir web sitesinin arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisinin en önemli hedeflerinden biridir. Çünkü Google, dünyanın en büyük arama motorudur ve her gün milyarlarca insan Google’da arama yaparak ihtiyaçlarına cevap ararlar.

Üst sıralara çıkmak, bir web sitesinin daha fazla görünürlük elde etmesine ve daha fazla trafik çekmesine yardımcı olur. Daha fazla trafik, bir web sitesinin daha fazla potansiyel müşteriye ulaşması anlamına gelir ve dolayısıyla daha fazla satış yapması için fırsat yaratır.

Bu arada detaylı yazdığım, SEO Nasıl Yapılır? Yazımı okumadıysanız tıklayın!

Ayrıca üst sıralara çıkmak, bir web sitesinin otoritesini artırır ve sektördeki diğer rakiplerine göre daha yetkili bir konumda olmasına yardımcı olur. Bu da marka bilinirliği ve itibarını artırarak daha fazla iş fırsatı sağlayabilir.

Google’da İlk Sayfada Çıkmak İçin Yapmanız Gereken 10 Hamle

Google’da ilk sayfada çıkmak için yapmanız gereken 10 hamle şöyle sıralanabilir:

 1. Anahtar Kelime Araştırması: Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri araştırın ve popüler anahtar kelimeleri seçin. İşletmenize ve sektörünüze özgü anahtar kelimeleri belirleyin.
 2. Kaliteli İçerik Oluşturma: İçerik üretin ve kaliteli içerik ürettiğinizden emin olun. Makaleler, bloglar, infografikler, videolar, web seminerleri vb. her türlü içeriği kullanın.
 3. Başlık Etiketleri: Sayfa başlıklarınızın doğru şekilde yazıldığından emin olun. Başlık etiketleri, anahtar kelimeleri ve içeriği gösterir.
 4. URL Yapısı: URL’lerinizin anahtar kelimeleri içerdiğinden ve doğru yapıya sahip olduğundan emin olun.
 5. Site Hızı: Web sitenizin hızlı açılmasını sağlayın. Yavaş yüklenen siteler kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler ve arama motorları tarafından da kötü bir sıralama faktörü olarak değerlendirilir.
 6. Mobil Uyumluluk: Mobil uyumlu bir web sitesi oluşturun. Mobil cihazlarda kullanımı kolay, hızlı ve etkili bir web sitesi oluşturmak, Google sıralamanız için önemlidir.
 7. İç Linkleme: İç linkleme stratejisi geliştirin. Sayfalar arasında bağlantılar oluşturun ve anahtar kelime bağlantıları ekleyin.
 8. Site Haritası: Web sitenize site haritası ekleyin. Bu, Google’ın sitenizi daha iyi tarayabilmesine ve indexlemesine yardımcı olacaktır.
 9. SSL Sertifikası: SSL sertifikası kullanın. SSL sertifikası, web sitenizin güvenli olmasını sağlar ve Google sıralamanızı etkileyebilir.
 10. Backlink Stratejisi: Backlink stratejinizi geliştirin. Dış sitelerden doğru şekilde gelen bağlantılar, Google sıralamanızı etkileyebilir.

Bu 10 maddeyi doğru bir şekilde uygularsanız, Google’da ilk sayfada yerinizi alabilirsiniz.

SEO Çalışmalarından Ne Kadar Sürede Verim Alabilirim?

SEO çalışmalarından ne kadar sürede verim alacağınız, birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler şunları içerebilir:

 • Rakiplerinizin durumu: Rakiplerinizin SEO stratejileri, web sitelerinin durumu ve çalışmaları sizin sıralamanızı etkileyebilir. Eğer rakipleriniz sizden daha iyi bir SEO stratejisine sahipse, sonuçları görmek için daha uzun bir süreye ihtiyacınız olabilir.
 • Anahtar kelime rekabeti: Hedeflediğiniz anahtar kelimelerin rekabet düzeyi de sonuçları etkileyebilir. Rekabeti yüksek anahtar kelimeler için sıralama elde etmek daha zor olabilir.
 • Site yaşı: Web sitenizin yaşı da sonuçları etkileyebilir. Yeni bir site oluşturduysanız, sonuçları görmek için daha uzun bir süreye ihtiyacınız olabilir.
 • SEO çalışmalarının kapsamı: Yapacağınız SEO çalışmalarının kapsamı da sonuçları etkiler. Eğer yalnızca temel SEO optimizasyonu yapacaksanız sonuçları görmek için daha kısa bir süre bekleyebilirsiniz. Ancak daha geniş kapsamlı çalışmalar yapmanız gerekiyorsa sonuçları görmek için daha uzun bir süreye ihtiyacınız olabilir.
 • Arama motoru algoritması değişiklikleri: Arama motorları algoritmalarını sıklıkla güncelleyerek sıralama faktörlerinde değişiklik yaparlar. Bu nedenle, SEO çalışmalarınızın sonuçları da güncellemelerden etkilenebilir.

Genel olarak, SEO çalışmalarının sonuçları için net bir süre vermek mümkün değildir. Ancak genel olarak, bazı değişiklikleri yapmanız durumunda web sitenizin sıralamasında belirgin bir iyileşme gözlemleyebilirsiniz. Çalışmalarınızın etkisini görmek için 4- 6 ay kadar bir süreyi beklemeniz gerekebilir. SEO çalışmalarınızın devamlılığı sonuçların sürdürülebilir olmasını sağlayacaktır.

Google’daki İlk 5 Site Tıklamaların Yaklaşık %70’ini Alıyor!

Organik Google sonuçlarındaki tıklama oranlarına ilişkin son araştırma, Google aramada üst sıralarda yer almanın önemini bir kez daha vurguluyor. Yalnızca web siteniz ilk beş sonuç arasında yer alıyorsa tıklanma şansı çok daha yüksektir.

Ortalama olarak Google arama sonuçları sayfasındaki ilk beş sonuç, masaüstü cihazda yürütülen bir arama sorgusu için tüm tıklamaların %67,60’ını alıyor. Bunlardan ilk sonuç, tüm tıklamaların %31,24’üyle en yüksek tıklama miktarını elde ediyor. 6- 10 arası sıralanan sonuçlar ise tıklamaların yalnızca %3,73’ünü alıyor. Böylece bir arama sorgusuna yapılan tıklamaların %71,33’ü birinci sayfaya gidiyor.

2. ve 3. sayfalardaki sonuçlar tıklamaların %5,59’unu alıyor. Diğer yüzdeler, Google Adwords‘e veya tıklamayla sonuçlanmayan arama sorgularına gidiyor.

Mobil cihazlarda yapılan Google aramalarında da ilk beş sonuç %66,93 ile en fazla tıklamayı alıyor. 6- 10 arası sıralanan sonuçlar tüm tıklamaların %3,98’ini, 2. ve 3. sayfalar %9,14’ünü elde ediyor. Markalı aramalarda ilk sonuç tüm tıklamaların %50’sini alıyor. Bunun nedeni, marka adlarıyla yapılan arama sorgularında, ilgili şirketin web sitesinin genellikle en iyi sonuç olması ve doğrudan tıklanmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu