SEO

SSL Sertifikası Nedir? SEO’yu Etkiler Mi?

Bu içerikte, SSL sertifikası ile SEO arasındaki bağlantıya dikkat çekmek istiyorum.

İşletmeler dijitale geçtiğinden ve çevrimiçi işlemler diğer birçok geleneksel ödeme yönteminin yerini aldığından dolayı gizli bilgileri çalmak için farklı saldırılar yapılmaktadır.

Araştırmaya göre internet kullananların yarısından fazlası mevcut yasaların haklarını korumak için yeterli olmadığına inanıyor. Bu nedenle Google, kullanıcılar için gelişmiş bir güvenli bağlantı (HTTPS) uygulayarak tüketicilerinin gizliliğini ve güvenliğini korumak için radikal önlemler almıştır.

HTTPS bir sıralama faktörü olarak ilan edildi ve ardından SSL sertifikalarının SEO için önemi arttı.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL veya dijital sertifika, kuruluşun ayrıntılarının kriptografik anahtarını içeren ve bir asma kilidi etkinleştiren bir dosyadır. Verileri, yalnızca tam şifre çözme anahtarıyla okunan ve herhangi bir internet tarayıcısından bir web sunucusuna güvenli bağlantılar kurmak için kullanılan deşifre edilemez bir biçime karıştıran özel bir işlem kullanır.

Başka bir deyişle bir SSL sertifikası, çevrimiçi bir varlığın internette iş yaparken kimlik bilgilerini oluşturmak için kullanılan elektronik bir şifredir.

Sertifika sahibinin adını, seri numarasını ve son kullanma tarihini, sertifikayı veren makamın dijital imzasını ve sertifika sahibinin açık anahtarının bir kopyasını içerir.

Web sunucusu (uygulama katmanı) ve kanal (aktarım katmanı) arasında bir SSL sertifikası bulunur. Herhangi bir bilgisayar korsanının taşıma katmanını ihlal etmesi durumunda verilerin güçlü bir şekilde şifrelenmesi nedeniyle bilgilere erişemez. Ayrıca kimlik avı saldırılarına karşı korumalı kalır.

SSL Sertifikası Nasıl Kurulur?

Web sitenizde bir SSL kurmak için adımlar şunlardır:

  • SSL sertifikası alın
  • CSR kullanarak sertifikayı etkinleştirin
  • Sertifikanızı yükleyin
  • Web sunucunuzda yapılandırın
  • HTTPS kullanmak için web sitenizi güncelleyin

SEO İçin SSL Ne Kadar Önemli?

Google Güncellemesi

2014’te Google, algoritmayı HTTPS etkin web sitelerini tercih edecek şekilde değiştirdi. Ardından, 2017 senesi tamamlanana kadar SSL sertifikası bulundurmayan web siteleri tespit etmeye karar verdi.

Bu nedenle, SSL sertifikası bulundurmayan herkes, Chrome ve Firefox gibi tarayıcıların gezinme çubuğunda “Güvenli Değil” uyarısı ile cezalandırılıyor.

Ayrıca yakın zamanda SSL sertifikası olmayan web sitelerinin tarayıcıya yüklenmesini engellemek de mümkündür. Bu nedenle, SSL sertifikalarının SEO önemi asla göz ardı edilmemelidir. 

SSL Güven Verir

Bir web sitesi için SSL sertifikasının önemi yalnızca şifreleme ve kimlik doğrulama ile değil, aynı zamanda müşteri güveni için de önemlidir.

Her kullanıcı, göndereceği verilerin güvenli olup olmadığını belirleyebilir. SSL’in önemini biliyorsanız ve bir sertifika yüklediyseniz, web sitenizin ziyaretçileri meşru bir varlık olduğunuzu anlayacak ve sizinle iş yapmak isteyeceklerdir.

HTTPS ayrıca kimlik avı saldırılarına karşı koruma sağlar ve web sitenizi tam olarak taklit etmeyecekleri için sizi suçlulardan korur.

SSL Kimlik Doğrulama Sağlar

İnternetin doğası gereği, müşterileriniz farklı konumlarda bulunan birkaç bilgisayardan veri gönderiyorsa, web siteniz gibi davranabilir ve kullanıcılarınızdan kişisel bilgilerini kendilerine göndermelerini isteyebilir. SSL sertifikası, yalnızca bir doğrulama işleminden sonra doğrulanmış bir şirkete verilir.

SSL sertifikalarının SEO önemi asla göz ardı edilemez çünkü internet işlemlerinin şifreleme işlemi yardımıyla güvenli hale getirilmesi zorunludur. Bu sertifikalar, web sitesi iletişiminin internet tarayıcıları ile hem gizliliğini hem de bütünlüğünü korumak için kimlik doğrulama sağlayan dijital pasaportlardır.

Sıralama Faktörüdür!

SSL sertifikası, aynı zamanda SEO sıralamasının bir faktörü olduğu için, SSL şifrelemesi olmayan web sitelerine göre her zaman bir avantaja sahip olacaktır.

HTTPS’ye sahip web sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer aldığı anlaşılmaktadır. Ziyaretçileriniz web sitenizde güvenli bir bağlantı gördüklerinde, web sunucunuzla iletişimin daha güvenli olduğunu anladıkları için kesinlikle daha fazla müşteri edinecek ve Google arama motorunda daha üst sıralarda yer alacaksınız.

İncelemeniz Gereken Diğer SEO İçerikleri

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ile ilgili diğer içeriklerime de göz atmanızı öneririm. Aşağıdaki içerikler SEO çalışmalarınızda bilgi seviyenizi artıracak ve gelişiminize destek katacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ssl her site için önemlidir ve neredeyse her hosting firması ücretsiz veriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu