Google Ads

Google Ads Optimizasyon Puanı Nedir?

Google’ın sözleriyle, “Optimizasyon puanı, Google Ads hesabınızın ne kadar iyi performans gösterecek şekilde ayarlandığının bir tahminidir. Optimizasyon puanını kontrol ederek ve işletme hedeflerinizi karşılayan listelenen önerileri izleyerek Google Ads hesabınızın maksimum potansiyelinden kolayca yararlanabilirsiniz. “

Google, işletmelerin hedeflerine ulaşmalarını amaçlar. Bu nedenle Ads üzerinde, reklam performansınızı nasıl artıracağınız konusunda size tavsiyelerde bulunur.

Optimizasyon Puanı Nerededir?

Optimizasyon puanınıza erişmek ve öneriler almak için, sadece Reklam Yöneticinizde sol sütunda bulunan, “Öneriler”i seçin. Önerilerin etkisi yüzde olarak belirtilir, optimizasyon puanına katkıda bulunur ve %100’e kadar yükseltilebilir.

Her reklam kampanyası için ayrı öneriler verilir. Bunun bilincinde olarak optimizasyon çalışmaları yapılmalıdır.

%100 Optimizasyon Puanı Mı Hedeflenmelidir?

Optimizasyon kelimesi ne anlama gelir? Teklif stratejinizi optimize edebilir, Gösterim payınızı optimize edebilirsiniz, Reklam metninizi optimize edebilirsiniz, anahtar kelimelerinizi, açılış sayfanızı vb. optimize edebilirsiniz.

Örneğin, Google’ın tavsiyelerinden biri reklam bütçenizi artırmak olacaktır. Ancak müşteriler için çalışırken bütçe genellikle sabittir. Bu nedenle her zaman kullanılabilecek bir seçenek değildir.

Google’ın bir başka önerisi de yeni bir anahtar kelime ekleme olacaktır. Ancak bu anahtar kelime kampanyanızla alakalı olmayabilir, ulaşmaya çalıştığınız niş için çok genel olabilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kaldığınızda bunları es geçebilirsiniz.

Dolayısıyla, %100 Optimizasyon Puanı hedefleme konusunda kendinizi şartlamamalısınız. Ancak ortalamanın üzerinde bir Optimizasyon puanına sahip olmak faydalı olacaktır.

Optimizasyon Puanı Nasıl İyileştirilir?

İlk ve en önemli olarak, önerilen bir optimizasyon alakalı değilse, reddedin. Önerileri reddetmek ya da onaylamak tamamen opsiyonel yani sizin isteğinize bağlıdır.

Burada önemli olan size fayda sağlayacak önerileri kabul etmenizdir.

Optimizasyon Puanının Ana Odak Noktaları

Onarımlar: Puanınızı doğrudan etkileyebilecek ‘Anahtar kelime içermeyen reklam grubu’ veya ‘Reklamsız reklam grubu’ veya ‘Mobil sayfa hızını iyileştirin’ gibi basit ama etkili değişiklikler.

Teklif Verme ve Bütçe: Google, çoğu zaman bütçenizi artırmanızı önerir. Ancak ‘Hedef EBM’ye Geçiş’ veya ‘Hedef Gösterim Payı’ gibi bazı alakalı öneriler puanınızı etkileyebilir.

Anahtar Kelimeler ve Hedefleme: Burada ‘Yeni Anahtar Kelimeler Ekle’, ‘Hizmet vermeyen anahtar kelimeleri kaldırın’ veya ‘Google Arama Ortakları ile Erişimi Genişlet’ önerilir.

Reklamlar ve Uzantılar: “Ek Açıklamalar”, “Ek Açıklamalı Parçacıklar”, “Fiyat Uzantıları” vb. ile reklamınızı geliştirebilirsiniz. Reklamlarınıza ekleyeceğiniz her alakalı uzantı, hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıracak bir çalışma olacaktır.

Otomatik Kampanyalar: Akıllı Alışveriş kampanyalarına geçin gibi öneriler.

Çözüm

Tüm öneriler eşit değildir. Önce de belirttiğim gibi Google’a değil, işletmenizi olumlu etkileyecek önerilere odaklanmalısınız.

Bu önerilerin çoğu “ücretsizdir” ve bütçenizi etkilemez. Ancak reklam kampanyalarınızı etkileyebilir.

Önerileri bir ‘güvenlik aracı’ olarak, kampanyanızın iyi olup olmadığını ve bir şeyi unutmadığınızı veya bir hata yapıp yapmadığınızı kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

Google Ads Optimizasyon Puanı metriğini mutlaka test etmenizi öneririm. Optimizasyon puanınızı artırmak için gerekli donanıma sahip değilseniz, Adwords Uzmanı olarak benimle çalışabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu