Organik Trafik Nedir? Nasıl Artırılır?

Organik trafik, bir web sitesine yalnızca organik (reklamsız) yollarla oluşturulan trafiktir. Temel olarak ücretsiz kaynaklardan web sitenize gelen ziyaretçileri ifade eder.

Google arama yoluyla (SEO) ve sosyal medya kanallarından, ziyaretçilerin bir web sitesi hedefine ulaşması organik trafiğe örnektir.

Organik Trafik Nasıl Elde Edilir?

Bir kullanıcı belirli bir terim için Google’da arama yaptığında, belirli bir sırayla bir sonuç listesi görüntülenecektir.

Genellikle ilk üç sonuç, web sitesinin aldığı her tıklama için bir maliyeti olan ücretli reklamlardır. Ardından aşağıda, organik olarak sıralanan sonuçların geri kalanına sahipsiniz.

Bir web sitesi bir anahtar kelime için ne kadar yüksek sıralanırsa, o kadar fazla organik trafik alır. Bunun nedeni, insanların sonuçlar sayfasında gördükleri ilk sonuçlara tıklama olasılıklarının daha yüksek olmasıdır.

Organik Trafik Neden Önemli?

Organik olarak edinilen trafik en kaliteli edinme yoludur. Bu nedenle, herhangi bir dijital pazarlama stratejisinin her zaman çok önemli bir parçası olmuştur.

Ücretli reklamlar, yalnızca sınırlı bir süre için çalışmak için çok para gerektirir. Ayrıca çoğu zaman, ondan aldığınız trafik hedeflenmez. Sosyal medya reklamlarında olduğu gibi. Doğal trafik, tüm bu sorunları ve daha fazlasını çözer.

Organik trafik, uzun vadede masrafsızdır. Doğru yapılırsa, bir rakip sizden daha iyi bir iş çıkarana kadar yıllarca çalışır.

Daha yüksek doğal trafik elde etmek bugün birçok işletme için zorlu bir iştir. Her gün çevrimiçi web sitelerini başlatan daha fazla şirket vardır ve bununla birlikte rekabet ve kaliteye olan talep de artmaktadır.

Organik Trafiğin Faydaları

Organik olarak edinilen trafik, şüphesiz web sitenizin alabileceği en iyi trafik şeklidir. Ücretli trafikten daha önemlidir.

Organik trafiğin bazı faydaları şunlardır:

  • Son derece ilgi çekici müşteriler çeker
  • Marka sadakatini artırır
  • Yüksek dönüşüm oranları sağlar
  • Müşteri güveni oluşturur
  • Yüksek nitelikli potansiyel müşterilerle sonuçlanır

Organik Trafik Nasıl Artırılır?

Bu herhangi bir iş için milyon liralık bir soru ve ne yazık ki, burada sihirli bir formül veya mükemmel bir cevap bulunmamaktadır. Ancak organik olarak büyümek ve web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için izleyebileceğiniz kanıtlanmış bazı adımlar ve uygulamalar var.

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO için iyi optimize edilmiş web siteleri, arama motorlarında daha iyi sıralanır ve sıralamanızı etkileyecek yüzlerce optimizasyon tekniği bulunur.

En önemlileri:

  • Anahtar kelime araştırması
  • Sayfa içi optimizasyon
  • Backlinkler
  • Web sitesi yükleme hızı
  • Mobil uyumluluk

Değerli İçerik

Yüksek kaliteli içerik, daha fazla sosyal paylaşım ve geri bağlantı alır. Web’de daha hızlı yayılır. Bu da genel trafiğinizi artırır.

Google, SEO için iyi optimize edilmiş içeriği sever (yalnızca ziyaretçilerinize hitap ederse). Bu nedenle, değeri ilk sıraya koyduğunuzdan ve ziyaretçilerinize yardımcı olmak için elinizden gelen her şeyi yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Yüksek Hacimli Anahtar Kelimeler

SERP’lerdeki sıralamanızı iyileştirmek, web sitenize daha fazla organik trafik çekecektir. Ancak yüzlerce anahtar kelime için ilk sırayı talep edebilir ve yine de ziyaretçi alamayabilirsiniz.

Bunun nedeni, seçtiğiniz anahtar kelimelerin arama hacminin düşük olmasıdır. İnsanlar oluşturduğunuz şeyle ilgilenmiyor olabilir. Bu nedenle, bu anahtar kelimeler size trafik getirmeyecektir.

Bu nedenle rekabetçi olsalar bile, birkaç yüksek hacimli anahtar kelimeye de odaklanmalısınız.

5 31 Puan
Değerlendirme
guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Webmaster

Elinize saglık

Emin

Faydalı bilgi teşekkürler

Selin Sazlı

Organik trafik reklamdan daha iyidir herzaman

Erol Var

Güzel makale