SEO

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale oluşturmak bir makale yazarının sahip olması gereken en önemli niteliktir. İnternette işinizin gelişmesi için içerik yazmanın ötesine geçmelisiniz. Hizmet sayfalarınızdan blog gönderilerine, üçüncü taraf yayınlardaki konuk gönderilerine kadar tüm içerik, arama motorlarının yanı sıra kullanıcıları da etkilemelidir.

Bu yazıda, arama motorlarına uyumlu makaleler yazmak için bir kontrol listesi paylaşacağım. Fakat ona geçmeden önce SEO uyumlu makalenin ne olduğunu ve SEO dostu makalenin nasıl yazılacağına yönelik bilgiler vereceğim.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale, arama motorlarının alakalı arama sonuçları için daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak şekilde yapılır. Arama motorlarında iyi sıralama yapmak için bir makaleyi planlama, hazırlama ve optimize etme sürecine SEO yazımı denir. SEO içerik yazımı, web siteniz, bloglarınız ve sosyal medya hesaplarınız için önemlidir.

SEO uyumlu içerik özellikle bir SEO Danışmanı tarafından yazılmalıdır. Çünkü bir işin dinamiklerini bilen bir uzman her zaman daha faydalı içerikler üretir.

SEO Uyumlu Makale Yazmak İçin Kontrol Listesi

SEO uyumlu makale yazmanız için bir kontrol listesi paylaşacağım.

Aşağıda bunun için en kritik noktaları ele aldım. Faydalı olacağına eminim.

Anahtar Kelime Araştırması

Uygun bir anahtar kelime stratejisi, başarılı bir bloğun temel direğidir. Bloğunuzu veya sayfa içeriğinizi optimize etmek için sektörünüzle ilgili anahtar kelime hacmini ve anahtar kelime eğilimlerini iyi bilmeniz gerekir.

Ana hizmet veya ürün sayfalarınız yüksek hacimli, zorluk seviyesi ise düşük anahtar kelimeler içermeli, “alt” sayfalar, özellikle bloglar veya eğitim/bilgilendirici makaleler, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri takip etmelidir.

İlgili Anahtar Kelime Listesi 

Bloglarınız için ilgili anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmak için biraz zaman ayırın. Bu çalışma genel stratejiniz için hayati önem taşır. Anahtar kelime araştırmanız sırasında, ilgili anahtar kelimelerin bir listesini keşfedeceksiniz. Bu anahtar kelimeler uygulandığında, gönderinin veya bloğun hedef ana anahtar kelime(ler)iyle alaka düzeyini gösterecektir. 

Birincil Hedef Kitlenizi Belirleyin

İçeriğiniz tarafından hedeflediğiniz kitlenin türünü belirlemelisiniz. Şirketinizin müşteri hizmetleri, satış, teknik destek, ürün yönetimi, sosyal medya pazarlaması, ürün pazarlaması gibi müşterilerle en çok etkileşime giren departmanları ile etkileşime geçmelisiniz. Bu, kitlenizin mücadelelerini belirlemenize yardımcı olur. 

Konu Alanınızı Tanımlayın

Kapsamlı anahtar kelime araştırmanızın yanı sıra hedef kitle gereksinimlerinin analizinden sonra, asıl zorluk, içerik için konularınızı yapılandırmaktır. Konu alanı, hedef kitle araştırmanıza, anahtar kelime araştırmanıza ve SEO içeriği oluşturmanıza rehberlik edecektir. 

İlgi Çekici ve Optimize Edilmiş Başlıklar Kullanın

İlgi çekici içeriğe sahip olmanın yanı sıra, ilgi çekici ve iyi optimize edilmiş bir başlığınız da olmalıdır.

SEO amacıyla, başlıkta birincil anahtar kelimeyi kullanmalı ve başlığı 60 karakter civarında tutmalısınız. Başlık ayrıca güvenilirlik sağlamalı ve makalenizin konusu hakkında merak uyandırmalıdır. 

Sağlam İçerik Yazın 

İlgi çekici bir başlık bulduktan sonra, hedef kitlenizin tüm sorularını yanıtlayan, iyi araştırılmış bir içerik yazın.

Uzun içerikler, birincil anahtar kelimelerinizin yanı sıra alakalı anahtar kelimelerinizden oluşan bilgi yığınıyla doldurulduğundan, uzun içerikler oluşturmanız öneririm.

Meta Açıklaması

Başlık etiketi arama motorlarında ana sıralama faktörü olmasına rağmen, meta etiket veya meta açıklama, web sitenizi kimlerin tıkladığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Hedef anahtar kelimelerden ve en çok hacimle ilgili anahtar kelimelerden oluşan iyi bir meta açıklama, başlık etiketini güçlendirmede yardımcı olacaktır.

Sayfayı Yukarıdan Optimize Edin 

Sayfanın en üstünden tarayın ve aşağıdakileri aklınızdaki anahtar kelimelerle optimize ettiğinizden emin olun.

  • URL yapısı 
  • Başlık etiketleri 
  • Alt başlık veya başlık etiketleri 
  • Resim alternatif metni veya resim yazısı

Anahtar Kelime Sıklığı 

Anahtar kelime sıklığı, bir anahtar kelimenin bloğunuzda görünme sayısıdır. Arama motorlarının bir web sitesini sıralarken dikkate aldığı 200 sıralama faktöründen web sitenizin anahtar kelime yoğunluğu, web sitenizin organik sıralamasında etkilidir.

Makaleniz içerisindeki %5.5’ten fazla anahtar kelime yoğunluğu, anahtar kelime doldurma nedeniyle Google tarafından cezalandırılabilir. 

SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yazının bu bölümünde, SEO uyumlu makalelerin nasıl yazılacağına odaklanan bir kontrol listesini hızlıca gözden geçirelim.

  • Bir hedef anahtar kelime bulun ve onu birincil anahtar kelimeniz olarak kullanın
  • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın 
  • İnsanların bilmek istediklerini araştırın
  • Google’da daha iyi sıralanma eğiliminde olduklarından uzun içerikler yazın
  • Hedef anahtar kelime veya ilgili anahtar kelimelerle iyi optimize edilmiş bir başlık ve meta açıklama yazın 
  • Kısa cümleler ve paragraflar kullanın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu