SEO

SERP Nedir ve SEO İçin Neden Önemlidir?

SERP, bir arama motoru sonuç sayfasına atıfta bulunan bir terimdir. Google’da bir şey aradığınızda, Google size bir SERP sağlar. Bu, aradığınız soruyu yanıtlamak için tıklamanızı önerdiği tüm web sitelerinin listesidir.

Her SERP, aynı anahtar kelimeler veya kelime öbekleri kullanılarak aynı arama motorunda gerçekleştirilen arama sorguları için bile benzersizdir. Bunun nedeni, tüm arama motorlarının arama deneyimini bireysel bir kullanıcıyla ilgili olarak özelleştirmesidir.

Google gibi arama motorları SERP’lerini çeşitli faktörlere dayalı olarak kullanıcılar için uyarlıyor. Bunlara fiziksel konum, göz atma geçmişi ve sosyal ayarlar dahildir. İki SERP aynı görünse bile, her zaman ince farklılıklar vardır.

SERP’ler, her soru sorulduğunda daha akıcı ve eksiksiz bir deneyim sunma umuduyla Google ve Bing gibi büyük arama motorları tarafından yapılan bir dizi deney sonucunda yıllar içinde önemli ölçüde gelişti.

SERP’ler Neden Önemlidir?

Bir web sitesi oluşturmanın nihai amacı, işletmenize veya markanıza trafik çekmektir. Bunu yapmanın en iyi yolu, SERP’ler arasında üst sıralarda yer almaktır. Mükemmel içeriğe ve harika bir tasarıma sahip web siteniz olabilir. Ancak bunu kimse görmüyorsa, tüm bu işler boşuna olacaktır.

Bu nedenle, organik arama sonuçlarınızı iyileştirmek için arama motoru optimizasyonunu ve ücretli arama sonuçlarınızı iyileştirmek için akıllı reklam taktiklerini kullanmanız gerekebilir. Böylece web siteniz SERP’lerde yukarılarda yer alacaktır.

İki Tür SERP Sonucu

Tipik bir SERP sayfası, organik sonuçlar ve ücretli sonuçlar olmak üzere iki tür içerik içerir.

Organik Arama Sonuçları

Organik sonuçlar, doğrudan arama motorunun algoritmasının bir sonucu olarak görünen web sayfalarının listeleridir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) bunu geliştirmeye yöneliktir. SEO, web sitesini optimize etme sürecidir. Böylece bir arama motoru algoritmasının sıralamasında daha üst sıralarda görünebilir.

Google’daki organik arama sonuçları genellikle, belirli bir konuyla ilgili en sık sorulan soruların yanıtlarını sağlamak için web’deki kaynaklardan alınan bilgileri içeren bilgi kutuları olarak da bilinen bilgi grafiklerini içerir.

Örneğin, Tuncay Şanlı gibi ünlü bir kişiyi aradığınızda ekranın sağ tarafında büyük bir kutu göreceksiniz. Yaşı, boyu, maaşı, eşi ve son oyun içi istatistikleri gibi şeyleri içerecek. Bu Tuncay Şanlı’nın bilgi kutusudur.

Bazı SERP’ler, aranan kelime veya kelime öbeğine bağlı olarak diğerlerinden daha fazla organik sonuç içerir. Dört farklı arama amacı vardır: bilgi aramaları, gezinme aramaları ve işlemsel ve ticari aramalar.

Ücretli Arama Sonuçları

Organik sonuçların aksine ücretli sonuçlar, doğrudan arama motorundan bir reklam satın alınmasının sonucu olarak görünen sonuçlardır.

Yıllar geçtikçe, ücretli sonuçlar arama motorları arasında giderek daha belirgin hale geldi ve birçok SERP’in hem üstünde hem de yanında göründü. Metin biçiminde veya fotoğraflarla birlikte gelebilirler.

Diyelim ki Google’da, “Laptop” kelimesini arayacaksınız. Şüphesiz çeşitli ücretli sonuçlar çıkacaktır. En iyi birkaç sonuç, büyük olasılıkla yanında “Reklam” kelimesi bulunan bir web sitesi bağlantısı içerecektir. Bu, bunun ücretli bir sonuç olduğunu ifade eder.

Bu ücretli sonuçların bazıları, müşterilerin doğrudan sorguladıkları sayfaya gitmelerine olanak tanıyan uzantıları da içerecektir.

Organik Sonuçlar SERP’lerde Nasıl Sıralanıyor?

Arama motoru algoritmaları gerçekte sonuçlarını nasıl sıralar? Google’ın algoritması, organik sonuç sıralamasına karar verirken özellikle iki şeye bakar: otorite ve alaka düzeyi. Google bu sıralamaları, arama motoru “örümcekleri” tarafından toplanan bilgilere dayanarak oluşturur.

Google örümcekleri, belirli bir sayfanın arama sorgusuna ne kadar iyi yanıt verebileceğini belirlemek için çeşitli algoritmalarla özel olarak kodlanmıştır.

Belirli bir sitenin içerik kalitesini, anahtar kelimelerini, optimizasyonunu ve geri bağlantılarını hesaba katarlar ve sorulan soruyla ilgili olarak hangisinin en çok kutuyu işaretlediğine göre sıralamalarını oluştururlar.

Google mühendisleri, algoritmalarını geliştirmek için örümcekleri sürekli olarak güncelliyor. Bu, en iyi web sitelerinin kullanıcıları için hemen görünmesini sağlar. Bu gerçeğe rağmen, özellikle Google’da bir numaralı SERP sıralamasına girmek için %100 kesinlik ile yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

SERP’lerde Ücretli Arama Sonuçları Nasıl Konumlandırılır?

SEO ile geliştirilebilen organik arama sonuçlarının aksine, SERP’lerde ücretli arama sonucu konumlandırmasını iyileştirme süreci biraz farklıdır. SERP’lerde görünen birçok ücretli arama sonucu, tıklama başına ödeme reklamlarıdır.

Bunlar, yalnızca mümkün olan en iyi konumlandırmayı elde etmek için bir reklam bütçesinin yatırımına odaklanır. Yine de, sadece reklam kampanyalarına para yüklemek yeterli değildir. Reklamın da bir optimize edilme süreci vardır.

Ücretli arama sonuçları bir açık artırma işlevi görür. Reklamverenler, hedef kitlelerinin arama olasılığının en yüksek olduğunu düşündükleri farklı anahtar kelimeler için teklif vereceklerdir. Reklamın bir SERP’deki konumu özellikle, reklamverenin ne kadar harcamak istediğine bağlı olarak değişecektir.

SERP’lerdeki varlığınızı iyileştirmek için adresiniz, Alparslan Duygu olmalıdır!

İncelemeniz Gereken Diğer SEO İçerikleri

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ile ilgili diğer içeriklerime de göz atmanızı öneririm. Aşağıdaki içerikler SEO çalışmalarınızda bilgi seviyenizi artıracak ve gelişiminize destek katacaktır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu