SEO

Kullanıcı Arama Niyeti (Arama Amacı) Nedir?

Arama niyeti ya da diğer adıyla arama amacı, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) için vazgeçilmez bir durumdur. Çünkü Google sıralamalarınızı doğrudan etkiler.

Web kalabalıktır ve kesin bir şey söylemek amümkün değildir. Çünkü Google gizlidir. Ancak Google’ın günde milyarlarca web sayfasını analiz edip dizine eklediği tahmin edilir. Anahtar kelimeleriniz için ilk 10’da yer almak istiyorsanız, arama amacına göre içerikler oluşturmanız elzemdir.

Kullanıcı Arama Niyeti Nedir?

Arama Amacı Nedir?

Kullanıcı arama niyeti veya arama amacı olarak da adlandırılan çalışma, arama motorlarındaki bir arama sorgusunun arkasındaki nedendir.

En son ne zaman bir Google araması yaptınız? Müşterileriniz Google’a her gittiklerinde akıllarında belirli bir şey olur. Örneğin:

‘Tavuk göğsü pişirme sıcaklığı’ veya ‘kolay tavuk göğsü tarifi’ arıyorsam, muhtemelen farklı arayışlar içerisindeyimdir.

Müşterileriniz Google’a her gittiklerinde, yanıtlanmasını istedikleri belirli soruları ve aradıkları belirli içerikleri vardır. Bir anahtar kelimenin arkasındaki arama amacını anlamak, içerik oluşturmada ve onu hedef kitlenize göre uyarlamada oyunun kaderini değiştirebilir.

Arama Niyeti Neden Önemlidir?

Google’ın başarısı, herhangi bir arama için döndürdüğü sonuçlara bağlıdır. Aramaya hakim olmalarının nedeni budur. Amacı anlamak ve içeriği bir sorguyla eşleştirmek konusunda oldukça iyidirler.

Hâlâ ikna olmadınız mı? En son ne zaman Google dışında bir arama motorunu kullanmaktan vazgeçtiniz?

Google’ın arama amacına takıntılı olması şaşırtıcı değildir. En azından Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergelerine göre böyledir.

Bir aramanın amacını anlamak, içeriğinizin daha kullanışlı hale gelmesine yardımcı olur ve sıralamanızı yukarıya çıkaracak temel çalışma da budur. Google’da sıralanmak istiyorsanız, içeriğinizi aramanın arkasındaki niyetle eşleştirmek için kesinlikle çaba göstermelisiniz.

Biraz daha derine inelim. Arama amacı dört farklı kategoriye ayrılabilir.

Ne Tür Arama Niyeti Vardır?

Pek çok arama amacı türü vardır. Ancak çoğu SEO Danışmanı, bir şeyleri özetlemede oldukça iyi bir iş çıkardıkları için dört temel öğeye odaklanır.

Bu dört arama amacının, anahtar kelimeleri araştırırken ve içerik oluştururken akılda tutulması önemlidir.

Arama Niyeti: Bilgi Amaçlı

Google’da yapılan aramaların çoğu bilgi amaçlıdır. Bu, çoğu insan araştırma yapmak veya soruları yanıtlamak için Google’ı kullanma eğiliminde olduğundan mantıklıdır ve kendi anahtar kelime araştırmanız ve içerik oluşturmanız söz konusu olduğunda bu çok önemlidir.

Müşteriniz belirli bir konu hakkında bilgi veya belirli bir sorunun cevabını arıyor olabilir. Bilgilendirici aramalar genellikle “nedir”, “nasıl yapılır”, “neden yapar” gibi kelimeler içerir veya yalnızca ilgilenilen konuyu adlandırır.

Örnek bir bilgi araması, “Arama Niyeti Nedir?” ya da “Kullanıcı Arama Amacı Nedir?” olabilir.

Bilgi aramaları için yaygın kelimeler şunları içerir:

 • Nasıl
 • Ne
 • Kim
 • Nerede
 • Niye
 • Kılavuz
 • Öğretici
 • Kaynak
 • Fikirler
 • İpuçları
 • Öğrenmek
 • Örnekler

“Çilekli kek” gibi bir aramaya ne dersiniz? Niyet bilgilendirme mi? Ya da belki araştırmacı kendi bölgesinde bir çilekli kek satın almak istiyor. Bu, arama amacının bulanıklaşabileceği yerdir ve sonraki kategorilerimizi anlamaya yönlendirir.

Arama Niyeti: Gezinme

Bir kullanıcı belirli bir markayı, web sitesini veya işletmeyi bulmaya çalışırken aramaların gezinme amacı vardır. Bu sorgular genellikle marka adlarını içerir, böylece kullanıcılar belirli bir şirketin web sitesini arayabilirler.

Örneğin, birisi arama çubuğuna www.facebook.com yazmak yerine Google’a, “Facebook” yazabilir. Arama motoru sadece belirli bir noktaya çevrimiçi gitmek için bir araç olarak kullanıldığından, gezinme aramaları kolaylık sağlamak için yapılır. Kullanıcılar, bu tip sorgularda başka bir şey aramıyorlar, sadece markayı bulmak istiyorlar.

Gezinme aramaları için yaygın kelimeler şunları içerir:

 • Marka isimleri
 • Ürün adları
 • Hizmet adları

Bir kullanıcı arama yaparken aklında belirli bir web sitesi olmadığında, diğer arama amacı kategorileri devreye girer.

Arama Niyeti: İşlemsel

Arama amacı, kullanıcı genellikle bir satın alma işlemi gerçekleştirmek için harekete geçmek istediğinde işlemseldir. Bunlar müşterilerinizin satın almak istediklerinde yaptıkları aramalardır.

Bu arama amacına örnekler, çevrimiçi bir perakendeci aramayı veya satın almak istedikleri öğenin arama konumlarına çok yakın olduğu fiziksel bir işletmenin konumunu içerebilir. Bu olasılıklardan ikincisi bazen yerel niyet olarak bilinen bir kategoriye dahil edilir.

İşlemsel aramalarda, kullanıcılar sorgularına genellikle “satın al”, “ucuz” ve “en iyi fiyat” gibi kelimeleri ve satın almak istedikleri ürünün adını eklerler. Ayrıca, satın alırken en iyi fiyatı elde etmek için bir ürün için arama sorgularına genellikle “indirim” ve “kupon” eklerler.

Gezinme aramaları için yaygın kelimeler şunları içerir:

 • Satın almak
 • Kupon
 • Ucuz
 • Fiyat
 • Fiyatlandırma
 • İndirim

Çoğu kullanıcı, ürünün en düşük fiyatını internette bulmak için zaman harcamanın yanı sıra, hangisini almak istediğine karar vermeden önce birçok farklı ürünü araştırmak için de çaba harcar.

Bu araştırma, kullanıcıların işlem yapma niyetinden önceki adımdır ve tüketici satın alma sürecinin kritik bir parçasıdır. Bu bizim son arama amacı kategorimizdir: ticari arama.

Arama Niyeti: Ticari

Kullanıcılar, ürün satın alma konusunda karar vermelerine yol açacak bilgileri ararken bu arama amacına sahiptir. Henüz ‘satın almaya’ tam olarak hazır değiller, çözümleri değerlendiriyorlar ve nereden satın alacaklarını daraltmaya çalışıyorlar.

Ticari arama amaçlı bir kullanıcının aradığı web içeriği, ayrıntılı ürün açıklamalarını, spesifikasyonlara genel bakışları, gösterimleri, incelemeleri ve benzer ürünlerin karşılaştırmalarını içerir.

Ticari araştırma aramalarına örnek olarak “En iyi grafik tasarım yazılımı 2022”, “X marka, bisiklet incelemesi” ve “Ankara’daki en iyi kuaför salonları” gibi sorgular verilebilir. Bu son arama, ticari arama ile birlikte yerel amaçlı bir aramanın başka bir gösterimidir.

Bu arama amacına sahip kullanıcıların, yalnızca ürünü satın alacak satıcıları değil, ürünler hakkında bilgi aradıklarını belirtmek önemlidir.

Ticari aramalar için yaygın kelimeler şunları içerir:

 • En iyi
 • Tepe
 • Gözden geçirmek
 • Karşılaştırmak
 • Alternatifler

Artık farklı arama amacı türlerini anladığımıza göre, arama motorlarına değinerek devam edelim.

Arama Amacı, Arama Motorlarını Nasıl Etkiler?

Arama çubuğuna bir anahtar kelime yazdığınızda Google’ın işi, bir kullanıcının verdiği anahtar kelimelere dayalı olarak kullanıcıya alakalı sonuçlar göstermektir. Ancak artık bildiğimiz gibi, bir kullanıcının belirli anahtar kelimeleri girmesinin birçok farklı nedeni olabilir ve bu nedenle, kullanıcının arama amacını belirleyebilmek çok önemlidir.

Bir arama motoru, bir kullanıcının arama amacını yorumlayamazsa, SERP (arama motoru sonuç sayfası) yararlı sonuçlara sahip olmayacak ve kullanıcılar uzaklaşacaktır.

Google’ın bu kadar başarılı olmasının nedenlerinden biri de budur. Sadece en iyi sonuçları verir. Öte yandan Bing, bu düzeyde rekabet etmek için mücadele eden bir arama motorunun klasik bir örneğidir.

Örneğin birisi “en iyi telefonlar”ı ararsa, Google yalnızca satılık farklı telefonları göstermekle kalmaz, buna ek olarak SERP, telefon incelemelerinin bir listesini derler. “En iyi telefonlar”‘ın işlem amacı yoktur. Bu nedenle Google işlemler için bir web sayfası açmayacaktır. Bunun yerine, bilgi içeriğini daha yüksek sıralayacaktır.

Ürünlerinizin web sitenizde satış için listelenmesi yeterli değildir. Web sitenizin, işletmenizle ilişkili her tür arama amacına uygun içeriğe sahip olması gerekir.

Bir Anahtar Kelimenin Arama Amacı Nasıl Belirlenir?

Farklı arama amacı türlerini inceledikten sonra, listelerinizdeki her anahtar kelimenin içerik stratejiniz için aynı değeri ve fırsatı sunmadığının oldukça açık olduğunu düşünüyorum.

Bazı anahtar kelimeler bilgilendirici olabilir (dolayısıyla blog içeriği için daha iyidir) ve diğerleri daha ticari olabilir (ve dolayısıyla bir açılış sayfası için daha iyi olabilir).

Yine de bir anahtar kelimenin amacının ne olduğunu nasıl anlarsınız? Düşündüğünüzden daha basit. Tek yapmanız gereken, verilen her bir anahtar kelime için Google’ın gösterdiği SERP özelliklerine dikkat etmektir.

İçeriğinizi Arama Amacı İçin Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Anahtar kelime araştırması yaparken amacınız, müşterilerinizin/muhtemel müşterilerinizin aradığı ve web siteniz/ürün teklifinizle de ilgili olan farklı kelimeleri belirlemektir.

Listenizi daralttıktan sonra, içeriğinizi bu hedef anahtar kelimeler için optimize etmenin ve sıralamanıza yardımcı olacak yeni içerik oluşturmanın zamanı gelmiştir.

Bunu yapmak için içeriğinizin stil, tür, biçim ve açı açısından anahtar kelimelerin arama amacına uygun olması gerekir.

Gönderiniz için bir odak anahtar kelime seçtikten sonra sıra, sıralanabilecek bir içerik parçası oluşturmaya gelir. Bunu yapmak için, zaten sıralamada olan içeriği analiz etmeniz ve aşağıdaki kriterlere bakmanız gerekir.

 • İçerik stili
 • İçerik türü
 • içerik biçimi
 • İçerik açısı

Bunları biraz açalım

İçerik Stili

Hedef anahtar kelimeniz için şu anda sıralamada olan içeriği not alın. Yeni başlayanlar için, ne tür bir içerik? Uzun bir makale mi, kısa bir blog yazısı mı, bir video mu, bir PDF mi?

İçeriğin stili, bunun metin, video, ses veya başka bir medya türü (genellikle metin veya video) olup olmadığına atıfta bulunur.

Arama motoru sonuç sayfasında (SERP) bir anahtar kelime için üst sıralarda yer alan sonuçların çoğu video ise, o anahtar kelime için de video içeriğe sahip olmaya çalışmalısınız.

İçerik Türü

İçeriğin türü, sonuçların ne tür bir sayfaya bağlandığı anlamına gelir.

Bu temel bir açılış sayfası, belirli bir kategori sayfası, bir ürün sayfası veya bir blog yazısı olabilir. Hedeflediğiniz anahtar kelime için üst sıralarda yer alan sayfa türlerine dikkat edin.

En iyi sonuçların tarifler olduğunu görebileceğiniz gibi, “Çorba nasıl yapılır?” anahtar kelimemiz olduğunu varsayalım. “Çorba nasıl yapılır?” sorusunu arayanlar, en azından henüz bir şey satın almak istemiyorlar.

İçerik Biçimi

İçeriğinizin biçimi, gönderinin tipik bir blog gönderisi mi, derlenmiş bir liste mi, bir öğretici mi, bir nasıl yapılır kılavuzu mu yoksa diğer olası biçimler dizisi mi olduğunu belirtir.

Bahsettiğimiz diğer özellikler gibi, içeriğinizin formatı da SERP’de öncelik verilen formatlarla eşleşmelidir. En üst sıradaki sitelerin çoğu nasıl yapılır kılavuzlarıysa, bir kılavuz oluşturmalısınız. Bunlar liste gönderileriyse bir liste gönderisi yazmalısınız.

İçerik Açısı

İçeriğinizin açısı, sayfanızın SERP’deki diğer sonuçlara göre sahip olduğu benzersiz çizimdir. Gönderiniz indirme, abone olma veya satın alma olanağı sunuyor mu?

Arama yapan kişinin alıcı yolculuğunda nerede olduğunu anlamak önemlidir. Böylece içeriğinizin öne çıktığından ve onlara tam olarak aradıklarını sunduğundan emin olabilirsiniz.

Arayıcının ihtiyacını ne kadar iyi karşılarsanız, arama yapma ve dönüştürmeye devam etme şansları o kadar yüksek olur.

Son Sözler

Arama amacını ayırt etme gücüyle, insanları görmek istedikleriyle eşleştirebilir ve sıralamanızı yükseltebilirsiniz. Arama amacı en önemli sıralama faktörü olabilir. Bu nedenle yeni içerik oluştururken bunu ciddiye alın ve sıralamanızın iyileşmesini seyredin.

Ayrıca SEO öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu