SEO

SEO Nasıl Öğrenilir? SEO Öğrenmek

SEO öğrenmek birçok kişinin önem verdiği bir çalışma halini aldı. Özellikle kimi işletme sahipleri SEO öğrenerek işletmelerinin web sitelerinde bunu uygulamak istiyor. Bu makalede, SEO nasıl öğrenilir ve SEO’nun temelleri hakkında bilgiler edineceksiniz.

SEO Nasıl Öğrenilir

SEO‘da yeniyseniz göz korkutucu görünebilir. Ancak bu kılavuz SEO’ya başlamak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecektir.

SEO Temellerini Anlayın

SEO öğrenirken, temelleri anlayarak başlamak sizler için güçlü bir altyapı oluşturacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), organik arama motoru sıralamalarını iyileştirmek ve ücretsiz kaynaklardan daha fazla trafik çekmek için kullanılan bir dizi taktik ve süreçtir. Anahtar kelime araştırması, bağlantı oluşturma, içerik oluşturma ve daha fazlası gibi hem site içi hem de site dışı optimizasyon tekniklerini içeren karmaşık bir süreçtir.

Web siteleri, Google gibi önemli arama motorları için optimize edilerek hedef kitleleri önünde görünürlük kazanabilir ve web sitesi trafiğini artırabilir. SEO’nun nihai hedefi, SERP‘lerde veya sayfalardaki arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralamalar elde etmektir. Böylece belirli ürün veya hizmetleri arayan kişiler bunları hızlı bir şekilde bulabilir, trafik ve dönüşüm oluşturabilir.

Arama Motorlarının Nasıl Çalıştığını Öğrenin

SEO’yu öğrenmeye başlamadan önce, arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak çok önemlidir. Google gibi bir arama motoruna bir sorgu yazdığınızda, arama motorunun algoritması en alakalı sonuçları bulmak için milyonlarca sayfada arama yapar. Algoritma, bir arama sorgusuyla en alakalı sayfaların hangileri olduğunu bulmak için anahtar kelime kullanımı, web sitesi içeriği ve diğer sitelere bağlantılar gibi şeylere bakar.

Google arama motorlarının nasıl çalıştığını üç aşamada açıklıyor:

1- Tarama: Google, örümcekleriyle mevcut tüm içeriği tarayarak web’i tarar.

2- Indeksleme: Google’ın web sitenizi, dizinine eklemesidir.

3- Arama sonuçlarının sunulması: Bir kullanıcı Google’da arama yaptığında, bir algoritma devreye girerek sorgusuyla en alakalı olduğu değerlendirilen sonuçları hızla sunar. Bunlar daha sonra alaka sırasına göre sıralanır.

Sitenizi bir arama motorunda görünür kılmak için, iş nişiniz veya sektörünüzle ilgili alakalı anahtar kelimelerle optimize etmelisiniz. Bu kullanıcıların sunduğunuz ürünleri, hizmetleri veya bir konu hakkında bilgileri ararken arama motorlarına girdikleri popüler terimleri araştırmak anlamına gelir.

Arama motorlarının nasıl çalıştığına geri dönerek, sitenizi optimize ettiğinizde, siteniz taranacak, dizine eklenecek ve ardından sorgularla alaka düzeylerine göre kullanıcılara sunulacaktır.

Anahtar Kelime Araştırmasını Öğrenin

Anahtar kelime araştırmasına aşina olmak, SEO yolculuğunuzda temel bir adımdır.

İnsanların ürünlerinizi veya hizmetlerinizi ararken kullandıkları doğru anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini bulmak, başarılı bir SEO için çok önemlidir. Bunu Google Ads Keyword Planner, Keywords Everywhere, Answer the Public ve Semrush’ın sektörünüzle ilgili en çok arananlar hakkında fikir edinmenizi sağlayan Keyword Magic Tool gibi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak yapabilirsiniz. Bu, kullanıcının amacına uygun içerik oluşturmanıza yardımcı olarak aradıklarını bulmalarını kolaylaştırarak web trafiğinizi artırır.

Anahtar kelime araştırması ayrıca, tam olarak ne aradıklarını bilen arama yapanların yüksek derecede niyetini gösteren ilgili anahtar kelimelerin, üç veya daha fazla kelimeden oluşan daha uzun kelime öbekleri, “uzun kuyruk” kelime analizini de içermelidir.

Anahtar kelime araştırmanızda, her bir terimin hacmi (aylık aranma hacmi), zorluğu (rekabet seviyesi), ücretli kampanyalara para harcanıyorsa tıklama başına maliyeti (TBM) vb. pazarı segmente edin ve onlar için stratejiler oluşturun.

Anahtar kelimede uzmanlaşmak, veriye dayalı içgörüleri devreye sokarak, pazarlamacıların dönüşümleri artıracak ikna edici mesajlar oluşturmasına olanak tanırken, işletmelerin yeni fırsatlardan rakiplerinden önce yararlanarak sektör trendlerinin bir adım önünde olmalarına yardımcı olur.

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO’yu Öğrenin

Sayfa içi SEO, içeriğinizi ve web sitenizi öne çıkaran şeyleri optimize edeceğiniz ilk adımdır. Ardından, sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlamak için diğer web siteleriyle ilişkiler kurmaktan oluşan sayfa dışı SEO devreye girer.

SEO öğrenmek, her iki bileşeni ve neye odaklanılacağını anlamayı içerir. Sayfa içi SEO, biçimlendirme ve anahtar kelime optimizasyonuna odaklanırken, sayfa dışı SEO, harici bağlantılara, sosyal medya varlığına ve marka sözlerine odaklanır. SEO içeren bir dijital pazarlama planı için her ikisini de kullanmayı bilmek çok önemlidir.

SEO ile başlamak için, sayfadaki öğelerin temellerinde uzmanlaşmak, anahtar kelime araştırma ve yerleştirme, meta etiketler, başlık yapısı görüntü optimizasyonu, sayfa başlıkları ve açıklamaları, dahili bağlantı yapıları ve daha fazlasını içerir. Arama motorlarının web sitenizin neyle ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olmada önemli bir rol oynadıklarından, yeni içerik oluştururken veya mevcut web sayfalarını güncellerken bu öğeler dikkatle düşünülmelidir.

Bu optimizasyon ayrıca her sayfanın konusu hakkında daha fazla bilgi vererek kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, ziyaretçilerin ihtiyaç duyduklarını hızlı bir şekilde bulmalarına ve gereksiz bilgiler veya çıkmaz sokaklarda kaybolmaktan kaçınmalarına olanak tanır.

Sayfa dışı SEO, bir web sitesinin dahili içeriği dışındaki taktikleri ifade eder. Örneğin, backlink oluşturma (diğer sitelerden sizin sitenize bağlantılar alma), sosyal medya pazarlaması (potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformları kullanma), yerel dizin listeleri (birden fazla çevrimiçi dizindeki işletme profilleri dahil), basın bültenleri (markanız hakkında haber değeri taşıyan haberler oluşturmak için), konuk blogları (başkalarının web sitelerinde/bloglarında makaleler yayınlamak).

Arama motoru sonuç sayfaları (SERP) aracılığıyla çevrimiçi ortamda bir isim yapmak isteyen her başarılı işletmenin, etkili bir çevrimiçi varlık oluşturmak için bu parçaların birlikte nasıl çalıştığını bilmesi gerekir.

SEO Uyumlu İçerik Oluşturmak İçin En İyi Uygulamalar

Hem arama yapanlara hem de arama motorlarına hitap eden içerik oluşturmak incelik ister. Gönderilerinizin iyi yazılmış, kapsamlı ve çekici bir kompozisyona sahip olduğundan emin olmalısınız. Daha uzun makaleler, heyecan vericiyse ve değerli bilgilerle doluysa SERP’lerde daha üst sıralarda yer alır. Kullanıcılara değer katmayan düşük kaliteli içerik üretmekten kaçının. Google buna izin vermez! SEO uyumlu içerik oluşturmak için makalemi okuyun.

Deneyimli bir SEO danışmanı, yeni içerik hakkında bilgi verirken anahtar kelime araştırmasını maksimum etki için nasıl kullanacağını bilir. İyi yazılmış içerik, okuyucunun işletmeyle bağlantı kurmasını ve işletmeye güvenmesini kolaylaştıran bir atmosfer yaratabilir.

Deneyim, Uzmanlık, Yetki ve Güven anlamına gelen EEAT kavramı hakkında bilgi edinin. Arama Kalitesi Yönergelerine göz atın, bu belge Sayfa Kalitesi Derecelendirmesine giriş, web sayfalarını ve web sitelerini anlama, önemli tanımlar, bir web sayfasının amacını anlama ve Paranız mı Hayatınız mı (YMYL) konularına bir giriş sağlar.

Backlink Edinme Süreçlerini Öğrenin

İyi hazırlanmış bir strateji aracılığıyla kaliteli bağlantılar kazanmak, özveri ve sıkı çalışma gerektirir. Ancak, çabaya değer çünkü bu tür bağlantılar web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarının (SERP) üst sıralarına taşımaya yardımcı olabilir.

Birçok kişi bağlantıların, arama motoru sonuç sayfalarını (SERP) optimize etmek için en önemli üç faktörden biri olduğunu söylüyor. Backlink, Google’ın sıralama algoritmalarının hala önemli bir parçasıdır.

Diğer web sitelerinden sizin sitenize geri bağlantılar, arama motorlarına web genelinde güvenilir ve değerli olduğunuzu gösterir. Ancak arama motorları şüpheli bağlantı kurma taktikleri konusunda katıdır.

Arzu edilen bir itibar oluşturmak için, bağlantıları güçlendirerek, marka bilinirliğini artırarak ve konuk blog yazarak veya onlardan mevcut bahsetmelerini isteyerek doğal bağlantılar elde ederek başlayabilirsiniz. Sosyal medya kullanımı, bağlantı kurma ile el ele gider. Paylaşımı ve tartışmayı teşvik eden ilgi çekici içerikler oluşturarak insanların siteniz hakkında konuşmasını sağlayın.

Bağlantı kurma stratejinizin bir parçası olarak mevcut içeriğe ulaşmanın bir yolu, içeriği mevcut haber döngüsü için yeni ve ilgili yollarla optimize etmek ve güncellemektir. Eski parçaları güncelleyerek, sayfanızı ziyaret eden kişilerin yeni, ilgi çekici içerikler bulmasını sağlarsınız. Bu, insanların sayfanıza bir kaynak olarak bağlanma olasılığını artırır.

SEO Öğrenmenin En İyi Yolu Nedir?

SEO öğrenmenin en iyi yolu, hemen öğrenmeye ve denemeye başlamaktır. Anahtar kelime araştırması ve içeriğinizi optimize etme gibi arama motoru optimizasyonunun temellerini öğrenerek başlayın. Ardından, web sitenizi veya bloğunuzu oluşturarak ve onu arama motorları için optimize ederek uygulamalı deneyim kazanın. Farklı stratejileri test edin, sonuçları ölçün ve buna göre ayarlayın. Bu, SEO’nun nasıl çalıştığını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Test etmeye ve tahmin etmeye başlayın ve hangi eylemlerin web sitesi için fayda ya da zarar getirdiğini kendiniz tecrübe edinin. Başarılı uygulama stratejilerinin ardındaki bazı temel ilkeleri anladıktan sonra, kampanya çalışmalarınızdaki büyüme veya gelişme alanlarını belirlemek için mevcut trendlerden haberdar olmanız ve sonuçlarınızı zaman içinde takip edebilmeniz çok önemlidir.

Başarıyı sağlamak için web sitenizin performansını izlemek çok önemlidir; organik trafik, tıklama oranları, hemen çıkma oranı ve oturum başına sayfa görüntüleme gibi veri noktalarını takip etmelisiniz. Bu, tüm cihazlarda/ platformlarda en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için nelerin iyileştirilmesi gerektiğini ve ne zaman değişiklik yapılması gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Google Search Console, Google’ın sitenizi nasıl okuduğuna erişmenin harika bir yoludur.

Sonuç: SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO öğrenmek istiyorsanız, temelleri anlayarak başlayabilir ve ardından somut sonuçlar elde etmek için bu bilgiyi bir projede uygulamaya koyabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu dünya çapında her zamankinden daha fazla ilgi kazandıkça, bu beceriyi özgeçmişinize eklemek için şimdiden daha iyi bir zaman olamaz! Ayrıca aşağıdan, Ahrefs’in hazırladığı Youtube videosunu izleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

SEO Nedir Ne İşe Yarar?

SEO, web sayfalarını Google gibi arama motorları için optimize eden bir dijital pazarlama türüdür. SEO, web sitenizi arama motorlarının “taramasını” (veya değerlendirmesini) kolaylaştıran uygulamaları izleyerek, web sitenizin tarayıcının arama motoru sonuçlarındaki görünürlüğünü artırarak hedef kitlenizin sizi bulma olasılığını artırır.

SEO Nasıl Öğrenilir?

İlgili tüm kaynakları araştırmanız ve pratik yapmanız, SEO’yu öğrenirken size avantaj sağlayacaktır.

SEO Ne Kazandırır?

SEO, organik görünürlüğü artırmak için bir bilettir. Kullanıcıların %75’inin Google’ın ilk sayfasını geçmediğini düşünürsek, arama sonuçlarında derinlere gömülmekten daha kötü bir şey yoktur. Google’ın birinci sayfasında yer alamazsanız, elde ettiğiniz geliri artırmak için kaçırdığınız fırsat somut olacaktır.

SEO Öğrenmek Zor Mu?

SEO öğrenmek, yeni başlayanlar için zor olabilir ama keyiflidir. SEO öğrenirken, LearningSEO.io‘yu incelemenizi tavsiye ederim. Bu yer, ilerlemenizi izlemek için bir elektronik tablo ile mantıklı bir şekilde organize edilmiş her şeye sahiptir.

SEO Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

SEO’yu öğrenmek yaklaşık 2 yıl sürer. Bu zaman dilimi içinde, SEO’nun nasıl çalıştığını öğrenecek, bireysel SEO bileşenlerinin temellerini öğrenecek ve rekabetçi olmayan nişlerde sıralamak için temel bir SEO stratejisi oluşturabileceksiniz.

Neden SEO Öğrenmeliyim?

Dijitalin her şeye hakim olduğu 2023 yılında SEO’yu öğrenmek ve anlamak için pek çok neden bulunuyor. Neredeyse tüm işletme türlerinin büyümesini ve başarısını etkileyen, büyüyen bir alandır. Bu nedenle, SEO öğrenmenin işinizin veya kariyerinizin başarısı için iyi bir şey olması şaşırtıcı değildir.

Kodlama SEO İçin Önemli mi?

Pek sayılmaz ama HTML/ CSS temellerini öğrenirseniz bu faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Bir konu en basit nasıl açıklanabilirse o şekilde açıklamışsınız. Teşekkürler.

  2. Güzel bir anlatım. SEO nasıl öğrenilir konusunda etkili bir içerik olmuş. Emeğinize sağlık Alparslan bey.

  3. Alparslan hocam, seo nasıl öğrenilir konusunda harika bir kaynak yaratmışsınız kaleminize sağlık!

  4. Makalede yazanları seo öğrenmek için harfiyen uygulayacağım hocam çok sağolun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu