Google Ads

Google Reklamları Hakkında 5 Efsane

Bugün iş dünyasındaki her şeyin teknoloji tarafından yönlendirildiği görülüyor. Google’ın yirmi yılı aşkın bir süre önce başlatılan reklamcılık platformu, işletmenizin yükselmesini veya düşmesini sağlama yeteneğine sahiptir.

İnternet, Google reklamları hakkındaki efsanelerle doludur. Sonuç olarak, birçok girişimci kendi markasının potansiyelinden yararlanmaz, gereksiz yere çok fazla para harcar ve hatta Google Ads’i kullanmaktan tamamen vazgeçer.

Bu senaryolardan herhangi biri işletmeniz için geçerliyse, Google reklamları hakkındaki birkaç yaygın efsaneyi çürütmek için okumaya devam edin.

Google Reklamları Çalışmıyor

Google Ads’in çalışmadığına dair yaygın bir yanılgı var. Buradaki düşünce, insanların onlara tıklamak için zaman ayırmadığı veya reklam oldukları için reklamlara tıklamadıklarıdır. Aksine, yalnızca 2019’da Google’ın reklam geliri neredeyse 134,81 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

İşletmeniz için Google Ads’i kullanma konusunda sınırlı başarı elde ettiyseniz veya hiç başarılı olamadıysanız, bunun nedeni büyük olasılıkla hesabınızın, kampanyalarınızın, reklam gruplarınızın ve reklamlarınızın gerektiği gibi optimize edilmemiş olmasıdır.

Google Ads; doğru anahtar kelimeleri bulmak, ilgi çekici reklam metni yazmak, doğru hedef kitleye ulaşmak ve reklamların hedeflerinizi karşılayıp karşılamadığını görmek için izlemeyi ayarlamakla ilgilidir.

2014’ten beri Google, reklamların gerçekte nasıl göründüğü konusunda önemli değişiklikler yaptı. Reklamları daha çok organik arama sonuçlarına benzeterek, kullanıcıların tıklama olasılığını artırdılar.

Google Reklamları Web Site SEO’sunu Etkiliyor

Hem Google Ads hem de SEO, kapsamlı bir dijital pazarlama stratejisinin parçası olan tamamlayıcı hizmetlerdir. SEO, gelişmiş görünürlük ve site otoritesi ile bir sitedeki organik trafiği artırmaya çalışır. Google reklamları, doğrudan SEO performansınızı etkilemez. Ancak bazı katkılar sunabilir.

TBM yani tıklama başına ödeme reklamcılığı ise hedefli reklamlar aracılığıyla trafik oluşturur. Evet, bunlar kulağa ayrı ve farklı eylemler gibi geliyor. Ancak, web sitenize nitelikli trafik çekerek işletmenizde başarıya ulaşmak için birlikte çalışabilirler

İşletmeniz SERP görünürlüğünü en üst düzeye çıkararak, marka bilinirliğini artırabilir ve bu da daha fazla müşteri ve daha fazla potansiyel müşteri ile sonuçlanır.

Google Reklamları Çok Pahalıdır

Google reklamları ile ilgili bir başka yanlış anlama, özellikle küçük işletme sahibi için çok pahalı olduğudur. Sadece, reklamınızın oluşturduğu tıklama sayısı için ödeme yaparsınız. Amaç, tanıtımını yaptığınız ürün veya hizmet için potansiyel tüketicilerden tıklama almak için kampanyalar tasarlamaktır.

Minimum harcama yoktur. Bu nedenle kendi bütçenizi belirleyebilirsiniz. Google Ads üzerinden yapılan her tıklamanın maliyeti birkaç kuruştan yüzlerce liraya kadar çıkabilir. Tutar, belirli bir reklam grubunda teklif verdiğiniz anahtar kelimelere bağlıdır. Başka bir deyişle, istediğiniz kadar çok veya az harcayabilirsiniz.

Google Reklamları “Ayarla ve Unut” Çalışmasıdır

Bir Google reklam kampanyası oluşturduğunuzda ve tıklama almaya başladığınızda, kampanyanın etkinliğini yeniden değerlendirmenin gerekli olmadığı yaklaşımını benimseyebilirsiniz. Ancak reklamları, reklam gruplarını ve kampanyaları sürekli olarak test etmek ve izlemek son derece önemlidir.

Bu, birkaç nedenden dolayı yapılır:

  • Kampanyanızın etkinliğini artırmak için
  • Rekabette önde olmak için
  • Google reklam platformundaki değişikliklere ve yeni özelliklere uyum sağlamak için
  • Yeni reklam metnini test etmek için
  • Aylık bütçenizi izlemek için
  • Sahte tıklamaları tespit etmek için

Getirinizi en üst düzeye çıkarmak için kampanyalarınızı sürekli olarak izlemeden ve ayarlamadan Google Ads’in reklam bütçenizden sürekli olarak para çekmesine izin vermeyin.

Google Reklamlarını Kendi Başıma Etkili Bir Şekilde Yönetebilirim

Bir Google Ads kampanyasını kendi başınıza yönetmek kolay iş değildir. Kendi Google Ads hesabınızı yönetmeniz kesinlikle mümkün olsa da bir TBM uzmanıyla çalışmak, çabalarınızı işinizi gerçekten yürütmeye odaklarken yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.

Adwords uzmanı ile çalışmak, kârı en üst düzeye çıkarmak, yaygın hatalardan kaçınmak, zamandan tasarruf etmek, bir profesyonelin deneyiminden yararlanmak, hesap ve analiz araçlarından tam olarak yararlanmak gibi avantajlar sağlar.

Vurgulanan şeyler, Google reklamları hakkındaki en yaygın mitlerden yalnızca 5 tanesidir. Çevrimiçi platformlar var olmaya ve yeni teknolojilerle dönüşmeye devam ettiği sürece, mitler ve yanlış bilgiler hep olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu