İşletmenize Zarar Veren 5 Google Ads Hatası

Birkaç Google Ads makalesi okudunuz, video kılavuzlarından birkaçını izlediniz ve kendi kampanyalarınızı oluşturma konusunda kendinizi yetkin hissettiniz.

İşletmenizi pazarlamak doğru yönde atılmış bir adımdır ve Google Ads, işinizi büyütmenize yardımcı olabilecek harika bir araçtır. Ancak kampanyalarınız kötü yapılandırılmışsa, ayda yüzlerce (ya da binlerce) lirayı boşa harcayabilirsiniz.

Aşağıda, işletmenize zarar veren 5 Google Ads hatasını öğreneceksiniz.

Reklam Grubu Başına Yalnızca Bir Reklamınız Var

Google, her reklam grubunda en az üç reklam olmasını önerir. Reklam rotasyonunuz optimize edilecek şekilde ayarlanmışsa, daha sık görünecek şekilde en iyi performans gösteren reklamlarınızı seçer.

Yalnızca bir reklama sahip olmak, Google’ın makine öğrenimi teknolojisine daha iyi performans göstermesi beklenen reklamlara öncelik şansı vermez.

Üç veya daha fazla reklamınız olsa bile yine de harika sonuçlar alamayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki maddeleri kontrol edin:

 • Reklam başlıklarınızı kontrol edin. Anlaşılır olsun.
 • Reklam açıklamalarınızı kontrol edin. Anlaşılır olsun.
 • CTA var mı? (CTA: Harekete geçirici mesaj)

Hedef kitleniz için yazmayı, duygusal tetikleyicileri kendi yararınıza kullanmayı ve insanların neden sizi seçmesi gerektiğini vurgulamayı unutmayın.

Ayrıca, rakibinizin reklamlarının sizinkine kıyasla nasıl göründüğünü görmek için birkaç hızlı Google araması yapın. Onların teklifi daha mı iyi? Onların metinleri daha mı çekici? Rakiplerinizden öğrenin ve reklam metninizi düzenleyin.

Reklam Uzantılarından Yararlanmıyorsunuz

Google Ads reklam uzantılarıyla, reklamınızı öne çıkarmak için çok daha fazla fırsat sunar. Reklam uzantıları eklerseniz Google reklamlarınızın görüneceklerini garanti etmez (farklı kombinasyonlarda görünebilirler veya kalite puanınız düşükse hiç görünmeyebilirler). Ancak gösterildiklerinde reklamlarınız daha yüksek TO’lar elde eder!

Uzantı Türleri:

 • Açıklamalar: Özellikler veya avantajlar gibi önemli bilgileri vurgulamak için açıklamaları kullanın. Senin işini eşsiz yapan nedir? Ücretsiz kargo sunuyor musunuz? Hizmetiniz hızlı mı? Aynı gün onarım hizmeti sunuyor musunuz? Açıklama olarak ekleyin!
 • Site Bağlantıları: Fiyatlandırma, sizinle nasıl iletişim kurabilirim, ilgili hizmetler/ürünler vb. gibi sitenizdeki ilgili sayfalara bağlantılar ekleyin. Endişelenmeyin, insanlar yine de en çok reklam başlığınızı tıklayacak. Site bağlantıları, arama yapanlara sitenizde bulabilecekleri diğer alakalı bilgiler hakkında bir fikirler sunar.
 • Çağrı: İnsanların işletmenizi aramasını mı istiyorsunuz? Arama uzantısını ekleyin! Sadece mesai saatlerinde görünecek şekilde programlayabilirsiniz. Böylece telefona cevap vermek için orada olmadığınızda arama almazsınız. Bu uzantı mobil cihazlarda tıklanabilir. Ancak masaüstünde yalnızca metin olarak görünür.
 • Yer: Yerel bir işletmeyseniz, yer uzantısı bir zorunluluktur. Tek yapmanız gereken Google Ads ile Google My Business’ı bağlamak! Uzantı, arayanlara adresinizi, telefon numaranızı ve ne zaman açık olduğunuzu gösterir. İnsanlar, Google Haritalar’da girişinizi açmak için konumunuzu tıklayabilir.
 • Fiyat: Fiyat, bazı şirketler için yapışkan bir konudur. Ancak fiyat rekabet avantajınızsa, ürün veya hizmetinizin fiyatını vurgulamak için fiyat uzantısını kullanmayı düşünün.
 • Promosyon: İndirim var mı? Promosyon uzantısıyla öne çıkarın! Bu uzantıyı, arama yapanlara sınırlı bir süre için %20 indiriminiz olduğunu bildirmek için kullanabilir ve isterseniz bir promosyon kodu ekleyebilirsiniz.
 • Uygulama: En az kullanılan uzantıdır. Bir uygulamanız varsa, onu indirmek için bir harekete geçirici mesajla reklamınızın altında görünmesini sağlayabilirsiniz.

Reklam uzantılarıyla reklamınızı öne çıkarın.

Reklam uzantılarının TO (Tıklama oranı) üzerinde büyük etkisi bulunur! Reklam uzantılarınızı ayarlamayı unutmayın. Gözden geçirin, test edin ve neyin en iyi performans gösterdiğini görün.

Onaylandıklarından ve çalıştıklarından emin olmak için uzantılarınızı sık sık kontrol edin! Bazen Google’ın sistemi, politikaları nedeniyle bir uzantıyı yanlışlıkla sınırlı olarak işaretler.

Ads, sıklıkla hata yapar. Uzantılarınızı tekrar çalışır duruma getirmek için reklamlarınızı sürekli olarak takip edin ve gerekirse Google’a geri bildirim gönderin.

Gelişmiş Konum Ayarlarını Atladınız

Gelişmiş konum seçeneği ile kampanyanızı bulunduğunuz şehri hedefleyecek şekilde ayarlarsınız. Bu çok önemli hedefleme özelliğini genişletmek için “Yer seçenekleri”ni tıklayın.

Kendinize sorun: Diğer şehirlerden, ilçelerden hatta ülkelerden insanların reklamlarımı görmesini istiyor muyum? Cevap büyük olasılıkla, hayır. Bunun yerine “sizin veya düzenli olarak hedeflediğiniz yerdeki kişiler”i tercih edin.

Önerilen ayarı deneyebilirsiniz. Ancak naçizane görüşüme göre bu ayar Google için önerilir. Çünkü paranızdan daha fazlasını alırlar. “Hedeflenen yerde bulunan veya bu yere ilgi gösteren kişiler”i seçerseniz, hedeflediğiniz yerin dışındaki kişilerin dönüşüm sağlayıp sağlamadığını veya yalnızca size maliyetinin olup olmadığını görmek için kullanıcı konumu raporunu izleyin.

Açılış Sayfanız İyi Değil

Google Ads’den sitenize çok fazla trafik alıyor ancak hiç kimse dönüşüm gerçekleştirmiyor mu? Aradığınız arama terimlerinin amacı doğru olmayabilir. Ancak anahtar kelimeleriniz sağlamsa ve alakalı aramalarda görünüyorsanız, açılış sayfanızı gözden geçirmenin zamanı gelmiştir.

Kendinize sorun:

 • Sayfa, içeriğin okunmasını kolaylaştıracak şekilde tasarlandı mı?
 • Kitlenizle mi konuşuyorsunuz (İhtiyaçlarına odaklanarak) yoksa kendinizle mi konuşuyorsunuz ?
 • Açılış sayfanız hızlı yükleniyor mu? (Site hızı çok önemlidir!)
 • Siteniz mobil uyumlu mu? (Google artık öncelikle sitelerin mobil sürümlerini tarar ve dizine ekler)
 • Açılış sayfanız reklam metninizle eşleşiyor mu veya bir mesaj uyuşmazlığı var mı?
 • Net bir CTA’nız var mı? (CTA: Harekete geçirici mesaj)

Tüm zamanların en iyi Google Ads kampanyasını oluşturabilirsiniz. Ancak kötü bir açılış sayfası sonuçları bozar. İnsanların sayfanızla nasıl etkileşime girdiğini görmek ve nerede takıldıklarını belirlemek için sürekli A/B testleri yaparak reklamlarınızı optimize edin.

Dönüşümleri Doğru Kullanmıyorsunuz

Bu dönüşümlerden herhangi biri tanıdık geliyor mu?

 • Sitenizde iki sayfa ziyaret edildi
 • Sayfada %70 aşağı kaydırıldı
 • Belirli bir sayfayı görüntüledi

Bunlardan herhangi biri size para kazandırıyor mu? Hayır. Peki neden onları dönüşüm olarak izliyorsunuz? Dönüşüm; bir form dolduran, sizi arayan, ürün satın alan veya randevu alan biri olmalıdır. Bu şeyler daha fazla iş sağlarken, sitenizdeki iki sayfayı ziyaret eden biri size para kazandırmaz. Bunları hedeflememelisiniz.

Dönüşümleri hiç izlemiyorsanız, Google Ads’in işletmenizi nasıl etkilediğini görmek zor olabilir. Elbette, Google Ads’i açıyorsunuz ve daha fazla potansiyel müşteri veya satış görüyorsunuz. Ancak hangi anahtar kelimeler en iyi performansı gösteriyor? Hangi anahtar kelimeler için çok para harcıyorsunuz? Bunları bilmek çok önemlidir. Dönüşüm izleme olmadan kampanyalarınızı optimize edemezsiniz.

Kampanyalarınızı düzgün bir şekilde yönetmek için zamanınız yok ve bunları düzeltmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Adwords uzmanı olarak benimle iletişime geçin. Daha iyisini yapmanıza yardımcı olacağım.

5 12 Puan
Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ebru

Her zaman yeni şeyler öğreniyorum sizden teeşekürler

Ertuğrul

elinize saglik hocam